Во 2040 година веќе нема да можете да купувате бензински или дизел возила во Франција

Суперполнач за Тесла

Пред неколку дена разговаравме за намерата на фирмата Volvo на пазарот од 2019 година возила каде електричната енергија беше основен дел од динамиката на возилото, нудејќи само целосно електрични или хибридни возила на пазарот. До денес овој тип на возило е сè уште многу скап, особено оние што се движат само со електрична енергија. Тесла беше првиот производител кој започна со работа достапен модел за пошироката јавност, моделот 3, модел кој започнува од 30.000 500 американски долари и ни нуди опсег од близу XNUMX километри. Но, во меѓувреме, Франција штотуку објави дека од 204о ќе можат да се продаваат само електрични возила, бензините и дизелот ќе останат во историјата.

Францускиот министер за животна средина, Никола Хулот, објави дека тоа е целта што градот си ја поставил да ги почитува еколошките договори што беа поставени на самитот во Париз минатата година и дека Доналд Трамп помина низ лакот на триумфот, никогаш подобра кажа. Целото прашање на електричните возила е многу добро, но не е доволно за да се утврдат овие типови на ограничувања, туку владите треба да го охрабрат купувањето на овој вид возило така што тие ќе станат алтернатива порано отколку подоцна.

До 2040 година сè може да се случи, остануваат уште повеќе од 22 години. Според некои аналитичари, гледајќи го годишниот пораст на продажбата на овој вид возила, само 50% од возилата што циркулираат на улица ќе бидат електрични, бројки кои не влијаат точно на оптимизмот. Можеби за неколку години, околу пет да ставам број, трошоците за производство на овој вид возила се намалени и цената на истиот може значително да се намали.

И ако не, прашајте го Илон Маск кој со години лансира електрични возила кои одат преку 100.000 евра истовремено Истражував како да ги намалам трошоците и да иновираат што е можно повеќе за да можат да понудат ваков тип возила на пошироката јавност, како што конечно беше возможно, со моделот 3.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.