24 ајфони се украдени од Apple Store со гризење на безбедносните кабли

Apple Store

Продавниците на Apple станаа во последно време едно од омилените места за крадците, а тоа е што тие гледаат огромна количина на многу незаштитени предмети од голема вредност. Веќе видовме како имало разбојништва во многу продавници што Apple ги рашири низ половина свет, но вчера имаше грабеж во продавницата „Епл“ во Порта дел Сол во Мадрид.

Ништо повеќе и ништо помалку од десет млади луѓе беа одговорни за извршување кражба на вкупно 24 iPhone-и, користејќи чуден метод. И, тоа е што ги зедоа мобилните уреди гризејќи ги безбедносните кабли со кои се „врзани“ сите терминали.

Осум од овие 10 млади се малолетници кои успеале да ја истакнат малата безбедност што ја користи Apple во своите продавници. Покрај тоа, начинот на носење на iPhone открива колку малку безбедносните кабли што ги поврзуваат уредите прикажани од уредите од Купертино во нивните продавници до масите.

Сите уапсени беа изведени пред лицето на правдата, примајќи за момент а Зумирање од 100 метри над која било продавница на Apple. Без сомнение, полемиката уште еднаш се опслужува и тоа е дека на крајот излегува доста ефтино, да се каже на некој начин, обидувајќи се да украде уред вреден скоро 1.000 евра.

Дали сметате дека е доволна казна да се обидете да украдете iPhone од скоро 1.000 евра за да добиете потерница?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.