2,4 милиони паметни телефони продадени од Xiaomi во Европа за време на Q1 2018

 

Несомнено е дека Xiaomi влезе силно на стариот континент и тоа се демонстрира со доброто прифаќање што го имаа продавниците на кинеската компанија, непосредниот одговор на медиумите во врска со почетокот на официјалната продажба и пред се со бројки прикажани од аналитичари како Каналис.

Точно е тоа ова не е официјална бројка потврдена од XiaomiНо, нема сомневање за веродостојноста на глобалната фирма за анализа на технолошкиот пазар „Каналис“. Се разбира, овие продадени 2,4 милиони уреди можеби не се вистински откако Xiaomi ја покаже својата официјална продажба, но во секој случај тие нема да бидат далеку од реалноста.

5,3% удел на пазарот Canalys

Кинеската компанија, која официјално пристигна во Европа пред само неколку месеци, се чини дека ги остави сите мали производители зад себе и веќе го достигна четвртото место во топ 5 продажби на мобилни телефони во Европа. Компанијата продолжува да го консолидира својот раст на континентот и го финализира своето слетување во Франција и Италија во следните недели.

Сите податоци се позитивни за брендот кој навистина влезе од голема врата во Европа. Статистиката на Canalys Тие му даваат четврта позиција и имајќи го предвид краткото време кога официјално ги продаваат своите производи, воопшто не е лесна бројка. Во Xiaomi тие имаат навистина огромен каталог на производи и само мал дел од она што го пристигнаа овде, така што овие бројки би можеле драматично да растат со текот на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.