24 часа по објавувањето на iOS 10, тој веќе е на 14,5% од поддржаните уреди

Јаболко

Пред само 24 часа, компанијата со седиште во Купертино ја објави последната верзија на iOS 10, верзија на која претходеа голем број бета-верзии, како за развивачите, така и за јавните корисници, и чие работење е повеќе од прифатливо со оглед дека станува збор за бета фаза и на што навикнавме Apple во претходните години.

Оперативниот систем iOS секогаш се карактеризирал за широко усвојување низ сите поддржани уреди, нормално допирање на 90% од нив пред да ја добијат новата верзија, нешто што моментално е незамисливо во екосистемот Андроид, каде што секое ажурирање на Google треба да помине низ премногу раце пред да стигне до јавниот корисник.

ios10adoptionrates-800x407

24 часа по официјалното лансирање, iOS 10 е веќе присутен кај 14,45% од поддржаните уредиМеѓу кои не се iPhone 4s, iPad Mini, iPad 2 и 3 и iPod touch 5-та генерација. Ако ги споредиме овие податоци со претходната верзија, можеме да видиме како овој процент е зголемен за 5%. Меѓутоа, ако го купиме со iOS 10, овој процент е практично ист, каде што едвај менуваат неколку десетини.

Повторно, лансирањето не помина без контроверзии, бидејќи неколку минути откако беше достапна најновата верзија, група корисници Тој тврди дека има проблеми со ажурирање на неговиот iPhone 6, проблеми што ве принудија да ги поврзете вашите уреди со iTunes за да мора да го започнете процесот од нула. За среќа, Apple го реши овој проблем порано отколку подоцна.

Друг проблем што го понуди ова ново ажурирање е со Apple Music и плејлистите. Очигледно прилагодените списоци што ги создадоа корисниците не се појавуваа. Неколку часа подоцна овие списоци повторно беа достапни за сите претплатници на Apple Music.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.