3 Алатки за зачувување на она што го пишуваме во меморијата на компјутерот

уредници на текст преку Интернет

За оние кои користат онлајн уредник за текст, информациите што ќе ги споменеме подолу ќе им служат неизмерно. Барем еднаш во животот ќе ни се случило на сите нас дека кога пишуваме во кој било уредувач на текст на интернет, прелистувачот нагло се затвора и затоа, се што сме напишале во тоа време е изгубено, сето ова без можност да може да се поврати со секаков вид трикови што треба да се усвојат.

Неизбежно ќе мораме преработи сè што напишавме, да биде премногу макотрпна работа ако претставуваше повеќе страници со содржина. Истата ситуација може да се случи ако случајно се вратиме на претходната страница (со стрелките за навигација), бидејќи неизбежно и тие информации ќе бидат изгубени. Целта на овој напис е да спомене три мрежни алатки што можете да ги користите, така што напишаното автоматски да се зачува во меморијата на компјутерот.

Екстензии за инсталирање на прелистувачи на Интернет

На мрежата има многу совети од оние кои претрпеле ваква непријатност, кои им предлагаат на корисниците да се обидат да ги напишат своите списи во специјализирана апликација што е инсталирана на нивниот персонален компјутер. Ако одиме на веб прелистувач и на уредник на текст преку Интернет, оваа ситуација се должи на фактот дека Можеби немаме инсталирано специјализирана апликација.

спаси

Сега, за да решите било каков вид на непријатност што може да се појави (како што се споменатите погоре), ќе препорачаме подолу употреба на неколку екстензии што можете да ги инсталирате во Интернет прелистувачот и кои ќе ви помогнат да спасите, сè што сте напишале на многу лесен и едноставен начин.

Кеш за текстура

«Кеш за текстура»Дали е интересна наставка што можете да ја инсталирате во Mozilla Firefox, што ќе ви помогне да зачувате апсолутно сè што пишувате во кој било уредувач на текст преку Интернет. Ова е затоа што овој додаток доаѓа да ја препознае областа позната како уредник на WYSIWYG, систем што е присутен во повеќето мрежни алатки. По инсталирањето на овој додаток, мора да отидете во неговите опции за конфигурација, каде што ќе треба да дефинирате што сакате да направите со зачуваниот текст.

кеш за меморија

Може да дефинирате одредено време за да се избрише текстот (најстариот) или тоа да се случи кога ќе го затворите прелистувачот на Интернет. Идеално, не ја изберете оваа последна конфигурација, бидејќи ако прелистувачот Mozilla Firefox се затвори поради некаков вид на дефект, ние исто така ќе ги изгубиме информациите. Обидете се да конфигурирате според она што го предложивме со горната слика од екранот. За да го вратите текстот, ќе треба да користите само кратенка за тастатура CTRL + C.

Едноставно враќање на формата

Оваа алатка е наменета за оние кои користат Google Chrome, наставка што исто така ќе започне да снима апсолутно сè што пишувате во соодветната област на уредникот за онлајн текст.

SimpleFormRecovery

«Едноставно враќање на формата»Нема многу опции за конфигурирање како претходна алтернатива, иако, ако во одреден момент Интернет прелистувачот неочекувано се затвори, кога ќе го сторите тоа, ќе видите дека текстот се појавува автоматски; Може да избришете или залепите рачно користејќи ги соодветните кратенки на тастатурата, а последната опција се користи кога сакате вратете го текстот што теоретски беше изгубен но поволно, тоа е зачувано во меморијата на компјутерот.

Обнова на формата Лазар

Ако не сакате да користите одделни додатоци или додатоци за секој од Интернет прелистувачите што ги споменавме, тогаш „Обнова форма на Лазар“ може да биде одлично решение; Ова е затоа што овој додаток е достапен и за Mozilla Firefox и за Google Chrome.

Во однос на неговата функционалност, тука ќе ги имате истите карактеристики на алтернативите што ги споменавме погоре. Во Google Chrome има помалку опции за конфигурација од верзијата за Firefox, бидејќи во втората, тој нуди можност за извршување напредни пребарувања на она што можевме да го напишеме, во порано време. Ако возите WordPress и неговиот соодветен уредник или која било друга слична алатка преку Интернет, тогаш овие алтернативи ќе ви служат неизмерно бидејќи нема да изгубите сè што сте напишале во Интернет прелистувачот ако се затвори неочекувано во секој момент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.