3 алтернативи за активирање на некомпатибилни додатоци во Firefox

некомпатибилни додатоци во firefox

Дали некогаш сте налетале на некомпатибилен додаток на Firefox? И покрај фактот дека во контејнерот Mozilla има голем број додатоци кои можат да бидат алтернативи на онаа што се обидувате да ја инсталирате во Интернет прелистувачот, можеби повеќето од нив не ја исполнуваат главната функција што се бара во тоа момент.

Некомпатибилноста на некои додатоци се јавува затоа што Mozilla на крајот воведува нови надградби за својот прелистувач Firefox, практично оставајќи ја зад себе употребата на оние што можеби ги возевме долго време. Следно, ќе споменеме 3 алтернативи што можете да ги користите за да ги „направите компатибилни“ оние додатоци што се прикажуваат како некомпатибилни во Firefox, иако, треба да размислите дека во идната верзија на вашиот интернет прелистувач, можеби ова што го препорачуваме сега, веќе ќе достигне ние функционираме.

Препознајте неспоиви додатоци инсталирани во Firefox

Ако инсталиравте неколку додатоци во Firefox, можеби не сте сфатиле дека тие се всушност оневозможени поради оваа некомпатибилност што ја споменавме. За да можете да знаете какви додатоци имате во оваа состојба треба само:

 • Би бил вашиот Интернет прелистувач Firefox.
 • Кликнете на иконата за хамбургер (трите хоризонтални линии) горе десно.
 • Од прикажаните опции изберете «додатоци».

Некомпатибилни додатоци во firefox 01

Деактивираните приклучоци обично се наоѓаат кон долниот дел на екранот во списокот, што на крајот ги има различна боја од оние што се активираат наместо тоа и дека се сметаат за компатибилни. Ако веќе сте ги препознале, обидете се да следите кој било од трите методи што ќе ги споменеме подолу.

Можеби изгледа целосно анегдотско што ќе предложиме, но „Алатки за ноќно тестирање“ е дополнување за Firefox што е наменето да може да ги прави компатибилни оние приклучоци што се прикажуваат оневозможени. За разлика од другите додатоци во Firefox, начинот на повикување на сегашниот е нешто поразличен, бидејќи прво ќе треба да ја активирате лентата со мени на горниот дел од прелистувачот со кратенка за тастатура „ALT + T“.

Алатки за ноќно тестирање

Сликата што ја сместивме во горниот дел може да послужи како водич за тоа што треба да направите. Токму таму мора да ја побарате опцијата што ќе ви помогне „Принудена компатибилност“ на приклучоци. Откако ќе ја изберете оваа опција, ќе мора да отидете на списокот за да проверите дали се активирани или не; во случај да не се случило, ќе треба само да го изберете оневозможениот додаток со десното копче на глувчето и да изберете од контекстуалната опција опцијата «Овозможи".

 • 2. Оневозможете ја проверката на компатибилноста во Firefox

Ако имате верзија на Firefox 3.6 или претходна, може да стигнете до оневозможете ја проверката на компатибилноста на овој Интернет прелистувач лесно, затоа што треба да одите само на:

 • за: конфиг
 • пребарување за „чеккомпатибилност“
 • Променете ја нејзината вредност во „Лажно“.

проверена компатибилност

Можете исто така да изберете да користите приклучок наречен „Оневозможи проверки за компатибилност со додатоци“, што ќе ви помогне да го извршите истиот процес, но на подобар начин и на многу побрз начин.

 • 3. Уредете го претпочитањето за компатибилност во Firefox

Овој метод може да го користат оние кои сметаат дека се стручни корисници на Firefox и при уредување на некои од неговите елементи во рамките на внатрешната конфигурација. За да го направите ова, ќе предложиме да ги извршите следниве чекори:

 • Мора да го пронајдете бројот на верзијата на Firefox што сте ја инсталирале во моментов (можете да го најдете во „околу“ при избор на мени или икона за хамбургер).
 • Сега одете на «за: конфиг»Од URL-то на вашиот Интернет прелистувач (мора да ги прифатите ризиците во пораката во скокачкиот прозорец).
 • Кликнете на кој било празен простор со десното копче на глувчето, изберете «нови"И тогаш да"Булова".
 • Дефинирајте го како «екстензии.провери ја компатибилноста.31.0»(Бројот мора да се замени со верзијата на вашиот Firefox)
 • Дајте му вредност «лажни".

екстензии-чек-компатибилност-неточно

Со она што го спомнавме би можеле да бидеме овозможување поддршка за продолжување во новата верзија на Firefox. Вреди да се спомене дека сите овие трикови имаат одредено ниво на функционалност, односно можат да бидат ефективни со неколку додатоци додека со други, не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.