3 Алтернативи за преземање музика целосно бесплатна од мрежата

бесплатна музика на Интернет

Претходно препорачавме две алтернативи што може да се искористат за да може најдете музика од минатите години, нешто што е главно ориентирано за оние кои копнеат по овој жанр на многу запаметено време во животот на оние што ги слушнале. Во оваа прилика ќе претставиме три алтернативи за да можете да пронајдете и преземете музика на сите времиња.

Со зборовите „на сите времиња“ се повикуваме на тоа музика што можеби ја слушате сега или од кое било друго време. Ние ќе усвоиме едноставни и едноставни методи за ова, за кои нема да биде потребен никаков вид на регистрација на интернет или употреба на апликации за плаќање.

1. Пребарување музика со „Експлозик“

Експлозик е интересна апликација преку Интернет која не бара никаква регистрација и сепак ни нуди можност за најдете музика, видеа, слики, па дури и е-книги во формат pdf. Интерфејсот што го има оваа алатка е еден од наједноставните што можете да го користите.

Експлозик

На врвот е лентата за опции и каде, мора да изберете што треба да најдете на Интернет, односно кој било од елементите што ги споменавме погоре. Само во следното поле треба да го напишете името на уметникот така што на вашите песни ќе се појават различни резултати. Откако ќе ги видите овие резултати, треба само да ги изберете така што тие ќе се отворат во нов табулатор на прелистувачот и на тој начин, ќе можете да ги слушате или преземате што е од ваш интерес.

2. Пребарување музика и многу повеќе со Google Hacks

Google Hacks Станува алатка што би можеле да ја користиме дополнително или како алтернатива на претходната. За разлика од истиот, Google Hacks може да се преземе и инсталира во нашиот оперативен систем Виндоус.

Google Hacks

Интерфејсот што го има Google Hacks е исто така многу лесен за контрола, нешто што можете да му се восхитувате на претходната слика. Како што можеби сте забележале, во рамките на неговиот интерфејс ќе треба само:

 • Напишете го името на уметникот или песната за која сме заинтересирани.
 • Изберете тип на елемент што треба да го најдеме.
 • Дефинирајте претпочитан формат за нас.

Под претпоставка дека се обидуваме најдете музика на Интернет, ние мора да ги активираме соодветните полиња во областа "тип". Различните формати автоматски ќе се појават на дното како филтри за пребарување. За нашиот пример, тука ќе имаме можност да најдеме датотеки во формат mp3, wma и ogg.

Кога ќе го притиснеме копчето за пребарување, резултатите ќе се појават во прозорецот на Интернет прелистувач што го имаме како стандарден. Низа врски ќе не насочат кон различни сервери на мрежата и каде, пребаруваните теми може да бидат дел од плејлиста или датотеки што треба да се преземат директно на нашиот компјутер.

3. Пребарување музика без алатки од трети страни

Пред некое време спомнавме неколку природни функции и алатки кои беа дел google пребарувач, нешто што може да ни помогне во голема мера да искористиме која било од нив и на тој начин, не мора да користиме алатки за инсталирање на нашиот оперативен систем. Сега ќе користиме алатка што е исто така достапна за Google по природен пат, која е составена од низа команди и што ги дефинираме подолу:

? intitle: index.of? mp3 ***

Сè што можете да му се восхитувате на врвот, ќе мора да го напишете во просторот за пребарување на Google.com, имајќи заменете ги aвездичките со името на авторот или песната за кои сме заинтересирани. Цела серија резултати ќе се појават веднаш, треба да изберат кој било од нив, но да ги отворат во нов таб прелистувач.

Ефективноста на секоја од алатките и функциите што ги споменавме зависи од темата што се обидуваме да ја најдеме на мрежата, бидејќи мора да сметаме дека некои од нив би можеле да бидат премногу стари за да ги најдат овие алтернативи. Во врска со ова, ќе коментираме дека Гугл Хекс дури известува дека има нова верзија за преземање од нејзината официјална страница, порака што поради некоја причина е лажна, бидејќи верзијата што ја предлагаме за преземање доаѓа од таму, и затоа мора да се обиде да непочитување на реченото известување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ЕР КУНФÚ ОД ТРИАНА dijo

  ВНИМАВАЕ… !!! СИТЕ СТРАНИЦИ НА КОИ СЕ РЕДИРИЦИРАТЕ КОГА КЛИКНЕТЕ НА ПЕСНАТА СЕ МАЛВАРИ. Предупредувањето го добивам и од антивирусот и од секоја од 3-те веб-екстензии за безбедност што ги имам во сите што ги пробав.

  1.    ЕР КУНФÚ ОД ТРИАНА dijo

   Зборувам за првата опција, онаа на „командата“ ...? Наслов: index.of? mp3 ***