3 алтернативи за преземање преводи од видеа на YouTube

преземете преводи од youtube

Ако во одреден момент успеавме да забележиме дека видеото на YouTube има преводи и тие може да ги користиме со чисто дидактичка цел (за одреден проект), тогаш треба да се обидеме да ги преземеме без да се обидеме да ги добиеме на целото видео.

Кога зборуваме за преводи што се интегрирани во видео на YouTube, се повикуваме оние што можат да се активираат или деактивираат, што е да се каже, тие не се „залепени за видеото“, бидејќи ако се појави овој случај, едноставно би било многу тешко да се обидеме да ги разделиме и да ги набавиме на нашиот персонален компјутер; Ако го земевме предвид второто, тогаш мора да ги следите малите трикови што ќе ги споменеме подолу, а кои произлегуваат од три алтернативи за да можете преземете преводи од видео на YouTube до нашиот тим.

Користење на онлајн апликација наречена KeepSubs

Оваа прва алтернатива е можеби една од најлесните за изведување, бидејќи со овој трик би користеле веб-апликација. Има име на KeepSubs и само со одење на нејзината официјална веб-страница, ќе започнеме со оваа примарна задача.

KeepSubs

Треба да одиме само на каналот YouTube каде се наоѓа видеото што нè интересира, за подоцна да треба да ја копираме URL-то и да го залепиме на просторот што ни го нуди оваа апликација преку Интернет. Автоматски, алатката детално ќе ни понуди количина на преводи што се присутни во ова видео, треба да го избереме оној за кој сме заинтересирани да преземеме; Вреди да се спомене дека форматот на поднасловот е "srt".

Со опции за развој на Интернет прелистувач

Ова е алтернатива која не бара никаков вид апликации, како што само би морале одете во „опциите за програмери“ во прелистувачот на Интернет. Трикот и постапката што ќе ги споменеме подолу има вистински ефект само на оние компјутери каде што Репродукцијата на видеа на YouTube користи HTML 5, што може директно да нè упати да користиме Google Chrome.

опции за развивачи

Треба да одиме само на видеото на YouTube во кое сме сигурни, има превод и подоцна, повикајте ги опциите за развивачи на овој прелистувач. За да го направите ова, ние мора да избереме со десно копче на глувчето до опцијата што вели „провери елемент“, така ќе се прикаже прозорец на дното на прелистувачот на Интернет. Во него треба да го избереме табулаторот што вели «NetWork»И потоа користете филтер (ние го употребивме зборот текс) за побрзо пребарување.

Ако имаме среќа, ќе можеме да најдеме опција што кога ќе биде избрана, ќе не насочи кон нов прозорец со превод, кој ќе се отвори во XML-датотека.

Користење апликација од трета страна

Ако двата методи што ги споменавме погоре не успеваат да работат од некоја чудна причина, тогаш препорачуваме да користите апликација од трета страна што го има името Google2SRT.

google2SRT

Откако оваа алатка е преземена и извршена, само ќе мораме ставете ја URL-то на видеото на YouTube што содржи преводи во соодветниот простор во рамките на неговиот интерфејс. Сите јазици што се достапни на видеото ќе се појават веднаш и можеме да преземеме еден или сите во согласност со нашиот интерес.

Како да знаете дали видеото на YouTube има преводи?

Повеќето луѓе би можеле да направат мала грешка кога се обидуваат да утврдат дали видеото на YouTube има преводи или не, затоа што не е во ред тие дури можеа да ја изберат иконата «кубика» прикажан на дното на лентата за репродукција на видео.

Иако е точно дека при притискање на наведените титлови на копчето може да се појават, тие исто така може да бидат генерирани од автоматскиот систем на YouTube, што не претставува точен превод, туку толкување што во повеќето случаи е погрешно. Она што мора да направиме е да го бараме истиот овој симбол «cc» во списокот со видеа.

дознајте дали видеото на YouTube има преводи

На горниот дел, поставивме мала снимка каде што, можете јасно да му се восхитувате на видеото на YouTube во Канал оцет убиец што ја има оваа мала икона, што значи дека споменатото видео содржи правилно инсталирани преводи и затоа може лесно да се преземат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.