3 Интернет алатки за претворање на статија од веб во PDF документ

веб-статија во PDF документ

Ако пребарувате на Интернет, наоѓате статија што ве интересира, истовремено може да ја преземете како PDF документ ако ја користите мајчината функција на Google Chrome; се активира секогаш кога сакате да го испратите овој документ за печатење, треба да ги изберете соодветните опција што ќе ви помогне во оваа конверзија, и може подоцна да го преземете овој документ на персонален компјутер откако ќе се конвертира.

Но Што ќе се случи ако не користиме Google Chrome при прелистување на веб? Па, ако е така, неизбежно е дека некое лице може да се обиде да ја копира целата содржина на овој напис на Интернет, за подоцна да ја залепи во пакетот канцелариски Microsoft (најновата верзија), бидејќи од таму би било можно да се конвертира целата оваа содржина на Интернет, во PDF документ. Без да мора да ја усвоиме оваа мерка, сега ќе споменеме три мрежни алатки кои ќе ви помогнат при ваков вид задачи на многу лесен и брз начин истовремено.

Зошто да користите онлајн алатки за да имате содржина во PDF документ?

Постојат многу причини зошто би можеле да извршите ваков вид задачи, што ќе зависи главно од оперативниот систем што го имате на вашиот персонален компјутер. На пример, во Windows бесплатната верзија на Adobe Acrobat, што ќе ви овозможи да ги прочитате тие PDF документи, со таа алатка наречена Пријатели Читач, вториот што троши многу малку ресурси на оперативниот систем.

Значи, ако имаме бесплатни алатки за читање на овој вид PDF документи, би било убаво да ја искористите оваа опција прочитајте информации од мрежата (барем, важни документи) офлајн како да станува збор за електронска книга што подоцна би им ја посветиле на нашите мобилни уреди.

Претворете ги веб-објавите во PDF документи со PrintFriendly

Првата алтернатива што би можеле да ја препорачаме во моментот е во «Печати Пријателски«, Кој е целосно бесплатен и не бара регистрација на информации за да може да се користи оваа функционалност. Сè што треба да направите е да отидете на нејзината URL-адреса и да залепите во соодветниот простор, оној што припаѓа на документот што го најдовте на мрежата.

Печати Пријателски

Потребни се само неколку секунди за овој документ веднаш да се појави во рамките на ова нов таб прелистувач во неговата PDF верзија, на што можете да го отпечатите од тука или едноставно да го преземете на вашиот персонален компјутер во истиот формат.

PrintWhatYouLike: Опции за професионална конверзија во PDF

Алтернативата што ја споменавме погоре е една од најлесните за извршување во секој момент, поради минималистичкиот интерфејс со кој е претставена оваа онлајн алатка. Доколку сакате да користите попрофесионална опција, препорачуваме «PrintWhatYou Like«, Кој ви нуди опции многу слични на оние што можеби ги имате со функцијата за природно печатење и PDF верзија, Што ви нуди Google Chrome.

PrintWhatYou Like

Откако ќе отидете на нивната официјална веб-страница и залепете ја URL-то на статијата за која сте биле заинтересирани, ќе се појави новиот прозорец со дополнителни опции; Тие ќе ви помогнат да го испечатите документот, да го зачувате како тип PDF, да поставите формат за самостојно порамнување, да имате прикажани или отстранети слики, како и да ги користите маргините или самите да ги отстраните. Како и претходната алатка, со „PrintWhatYouLike“ нема да ви треба информативен запис за да ја користите нејзината услуга.

Автоматско претворање на веб-статија во PDF документ со Printliminator

Ако сè што споменавме погоре се чини премногу тешка задача да се направи, тогаш вашата алтернатива може да се реши со «Отстранувач на печатење".

Откако ќе отидете на URL-то на оваа онлајн алатка, нема да го најдете просторот каде што треба да ја копирате URL-то на статијата на Интернет што сакате да ја конвертирате; Таму е направена разликата во споредба со претходните алтернативи, бидејќи тука има црно копче на кое пишува „Printliminator“, што треба да ги изберете и да ги повлечете кон вашата «лента за обележувачи». Со ова, секогаш кога ќе најдете важни информации за вас на Интернет, ќе мора да го притиснете тоа копче, така што конверзијата во PDF документ ќе се изврши во тој момент и автоматски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.