30 години Фамиком

фамиком

На 15 јули 1983 година беше лансирана една од најпопуларните конзоли на сите времиња: Семеен компјутер o Фамиком de Нинтендо, што не би пристигнало во Европа до крајот на 1986 година. Таа 8-битна машина беше поттик за индустријата за видео игри и нејзиното наследство сè уште е присутно кај нас денес.

Заслужен за и толку сакан од старите гејмери, денес, во Видео игри Мунди ние оддаваме почит и ја разгледуваме историјата на оваа мала машина што ни даде франшизи од калибар Супер Марио Брос, Метроид o Megaman.

Успехот на таа мала машина низ целиот свет беше несомнен. И зборуваме за повеќе од 62 милиони продадени конзоли ширум светот, сума што може да звучи малку, ако ја споредиме со бројките до кои доаѓаат другите подоцнежни конзоли, како PS2 Со своите повеќе од 155 милиони единици, но секако, индустријата, во тоа време, немаше, во никој случај, сегашната големина.

нинтендо-нес-фамиком

Конзолата беше лесна 8-битна машина која доби вистински аркадни хитови, како легендарната магаре Конг. Физички, јапонската верзија беше сосема поразлична од онаа што ја добивме тука: покрај тоа, касетите беа помали по големина и беа вметнати во горниот слот, двете контроли вклучени во машината не можеа да се исклучат од неа (и пазете се, дека втората подлога има микрофон за да дава наредби), дури и разни периферни уреди беа лансирани во Јапонија многу пред нивното време, како што е модем за поврзување на конзолата со телефонската мрежа и пристап до низа услуги, вклучително и преземање содржини за игри.

Фамиком контролори

 

За одбележување се и чудат Нараквица за напојување, на лесен пиштол со кои многумина поминаа безброј часови играјќи игри како Патка Хант или дури и обидите за 3Д очила фрлени од Нинтендо. Но, без сомнение, најголемото наследство во овој поглед дека НСВ, беше таа прекрасна дигитална контрола, патентирана од Нинтендо и тоа се користи со генерации во конзолите на оваа компанија.

патување лов НЕС

Без сомнение, една од работите што најмногу ги разлутува старите Nintenderos е осветлувањето на нивниот стар НСВ и откријте дека повеќе не работи: навистина, квалитетот на хардверот остави многу да се посака. Валкани приклучоци кои спречуваа правилно функционирање на конзолата, пиновите што беа свиткани, славниот проблем на белиот екран ... Тоа беше нешто вообичаено во животот на НСВ. Во средината на 90-тите, и покрај силното присуство на 16-битни машини, Нинтендо објави подобрена ревизија на својата легендарна конзола, со дизајн инспириран од Супер Нинтендо и тоа реши многу проблеми со сигурноста: НЕС 2. Како aубопитна белешка, во Јапонија правеа НСВ до 2003 година.

нес-2

Од друга страна, како и секогаш, ако нешто е успешно, наскоро се појавуваат имитатори и доволно е да погледнеме низ мрежата на мрежи за да наидеме на десетици имитации на НСВ. Некои беа многу познати во Шпанија, како на пример НАСА, иако почнаа да никнуваат повеќе лушпести верзии, подоцна, со текот на годините, во продавниците околу 100 со машини што ја имитираа обвивката на конзолите како првата PlayStation.

Очигледно, она што ја прави конзолата одлична се добри игри, и НСВ од тоа остана. Неговата комерцијално најуспешна титула беше величествена Супер Марио Брос, која продаде повеќе од 40 милиони примероци ширум светот, бројка што не може да ја достигне прекрасната трета рата од авантурите на водоводџијата, која собра продажба на 18 милиони касети.

нинтендо и марио

Ако треба да ги потенцираме игрите со конзола, треба да споменеме обемна листа, бидејќи во НСВ денес имавме многу од големите франшизи за големи имиња Контра, Нинџа Гајден, Кастелванија, Бомберман, Мегаман, Легендата на Зелда, Супер Марио Брос, Нинџа желки, Тетрис, Ригар, Метал Гир, Метроид, Икари Воини, Манијак Мејшн, Магаре Конг, Двоен змеј… Тие се само неколку од најизбраните наслови што го сочинуваа обемниот каталог на конзолата. Нинтендо.

Нема сомнение за важноста на оваа конзола во историјата на видеоигрите: ја спаси индустријата од кризата во која беше потопена, ја промовираше Нинтендо Како производител на видео игри и дизајнер на видео игри - од кои некои оставија несомнено наследство во Историјата, со голема буква, на видео игри - и беше лулка на некои од најценетите или најпрепознатливите одлични франшизи денес. За сето ова, ние мора да ги прославиме овие 30 години од првичното лансирање на оваа конзола која веќе е икона во популарната култура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.