32 или 64 бит, што е подобро да се работи на Windows?

компјутерска архитектура

Многу луѓе дошле да го постават ова прашање во одреден момент од нивниот живот, бидејќи нашле голема разлика во работната ефикасност на персоналниот компјутер на вашиот пријател со вашиот сопствен. Зборувањето за 32 или 64 бита во минатото можеше да претставува мешање во архитектурата на персоналните компјутери, нешто што во моментов е многу лесна и едноставна тема за разбирање.

Треба да напоменеме дека повеќето персонални компјутери во денешно време веќе имаат 64-битна архитектура, што не е ексклузивно само за компјутерите Mac, туку и за оние во кои сме инсталирале Windows; Преку неколку совети и трикови, ќе ви предложиме зошто треба да користите 32-битен или 64-битен компјутер.

Зошто да користите компјутер со 32-битна архитектура?

Примарна и примарна причина да се води една личност користете компјутер со 32-битна архитектура и оперативен систем е во ниските ресурси на тимот; Ова значи дека ако нашиот компјутер (лаптоп или работна површина) има малку RAM меморија, намален простор на тврдиот диск и едноставни апликации за работа, тоа нема да биде потребно над овој вид архитектура.

Ако зборуваме за компјутер со Виндоус, за оперативниот систем да работи ефикасно на овој тип на компјутер (со 32 бита) ќе биде потребно најмалку 1 GB RAM меморија, препорачливо е да имате двојно. Апликациите што ќе ги стартуваме во ова работно опкружување ќе мора да бидат едноставни и едноставни, иако ако одбереме една со професионална нијанса (како Adobe Photoshop) ќе треба да бараме верзија компатибилна со таа архитектура. За жал, не сите професионални апликации се компатибилни со 32 бита, нешто што ќе можете да го реализирате доколку во одреден момент сакате инсталирајте ја најновата верзија на Adobe Premiere, што е компатибилно само со 64-битни платформи.

Зошто да користите компјутер со 64-битна архитектура?

Ако извршиме поспецијализирана работа, ова ќе вклучува употреба на компјутер со поголеми ресурси, што директно ќе претставува повеќе RAM меморија, поголем простор на тврдиот диск и секако, големи професионални апликации.

Ова може да вклучи дополнителна инвестиција за оние кои имаат 64-битен компјутер, бидејќи оперативниот систем нема да работи ефикасно ако имаме само 4 GB RAM меморија. Потребни се најмалку 8 GB RAM меморија и во Windows 7 како најнова верзија на оперативниот систем предложена од Мајкрософт; Сега, ако сè уште се сомневаме во видот на архитектурата што треба да ја користиме на компјутер со различни апликации што ги имаме во овој момент, тогаш ќе предложиме неколку практични примери за најважните разлики што постојат помеѓу овие две платформи.

Основни разлики помеѓу 32 и 64 бита

  1. RAM меморија. Компјутер со 32-битна архитектура не може да користи повеќе од 4 GB RAM меморија, додека оној со 64 бита ја крши бариерата од 8 GB за употреба, што е компатибилен дури и со до 128 GB RAM меморија.
  2. Операционен системили Во 64-битен компјутер можете да инсталирате оперативен систем со слични карактеристики, како и оној со 32 бита; Не може да се даде спротивна ситуација, бидејќи 32-битен компјутер не може да инсталира 64-битен оперативен систем, туку само 32-битниот.
  3. Компатибилност со апликацијата. Апликациите компатибилни со која било од двете архитектури може да се извршуваат на 64-битен компјутер и оперативен систем. Професионални 32-битни апликации не можат да се извршуваат во кое било време на 64-битен компјутер и оперативен систем.
  4. Ефикасност на работата. Во 64-битен компјутер ќе има подобри работни перформанси за секоја апликација, што е далеку над она што би го понудил 32-битен компјутер.

разлики помеѓу 32 и 64 бита во Виндоус

Во однос на последната ставка што ја споменавме, оние кои се чувствуваат најсреќни при изборот на 64-битен компјутер се theубители на видео игрите, бидејќи тие апликации за забава се извршуваат и тТие работат со прилично широка флуентност во споредба со 32-битен компјутер.

Како да идентификувам 32 или 64 битен систем?

Кога зборуваме за системот, се повикуваме на целиот компјутер и неговиот инсталиран оперативен систем; Ако сакаме да ја знаеме архитектурата на нашиот компјутер, мора да се обидеме да го идентификуваме типот на процесорот што го инсталиравме во компјутерот.

64-битен процесор

За да го направите ова, треба да влеземе само во BIOS-от и да го пребараме првиот екран за видот на архитектурата што ја има. Токму таму ќе бидеме информирани ако имаме еден со 32 бита или друг со 64 бита во наши раце.

БИОС-персонален компјутер

Ако имаме компјутер со 32-битни процесори, неизбежно ќе бидеме принудени да инсталираме 32-битен оперативен систем. Ако наместо тоа, имаме 64-битен процесор, на овој компјутер можеме да инсталираме 32-битен или 64-битен оперативен систем, што е хибридна карактеристика предложена од „Мајкрософт“ за овој вид на случај.

Верзија за Виндоус

Откако ќе се изврши оперативниот систем, ќе имаме можност да го прегледаме типот на верзијата на оперативниот систем што го инсталиравме, бидејќи за ова треба само да внесете ги својствата на Windows. Сликата што ја сместивме во горниот дел јасно ни го покажува видот на оперативниот систем (софтверскиот дел) што го има нашиот компјутер, бидејќи е таму многу добро идентификуван со 64 бита. Ако оваа одлика е присутна, тогаш мора да бидеме сигурни дека нашиот процесор има и 64 бита.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.