4 Алатки за прелистување на блокирани веб-страници

интернет тунели

Ако во одреден момент не можеме да се движиме низ одредени Интернет портали и токму таму, има неколку видеа или информации што се релевантни за нас, мала алтернатива за усвојување би била во Google Chrome, каде што поддржан од одреден број додатоци би можеле да го направиме „невозможното можно“.

Ова значи дека многу лесно ќе активираме алтернативен начин за навигација низ секоја од опкружувањата на наведената веб-страница. Проблемот може да се влоши ако целото име на домен одлучи да ги блокира информациите содржани во нејзините различни веб-страници во одредени региони на планетата. Со помош на неколку алатки ќе можеме да отвориме мала комуникациски пат, канал или мост да можеме да прегледаме сè што ни е ограничено во секој момент.

Како овие алатки работат на ограничени места

Многу од ограничувањата што овие домени обично ги спроведуваат кон различни региони на планетата се засноваат на авторско право; Ова значи дека за да ги заштитат вашите информации или да избегнат санкција за материјалот предложен таму, администраторите на овие домени го блокираат пристапот до вашите информации од неколку региони низ целиот свет. Алатките што ќе ги споменеме подолу, работат околу 10 години на места каде што информациите беа цензурирани, откако успеаја да пронајдат одредени „Тунели“ кои служат како мал комуникациски мост. Мора да се земе предвид дека некои од овие алтернативи (комуникациски канали) можат да понудат премногу бавна навигација низ овие веб-страници.

Оваа алатка работи околу 10 години, што првично се користеше во Кина за да се создадат тајни „тунели“ што можат да ги насочат корисниците кон веб-страниците што во таа земја се сметаа за непристојни.

УлтраСурф

Оваа апликација е пренослива, па затоа може да ја извршуваме без проблем од USB флеш-уред. Алатката работи совршено добро со Internet Explorer, прелистувач кој е стандардно конфигуриран во оваа апликација. Во секој случај, ако сакате да го користите со друг, можете да ги внесете опциите или областа за конфигурација, да можете да одлучите токму таму кој е Интернет прелистувачот со кој сакате да ја користите алатката.

Оваа алатка има многу слична функција со претходната, односно, потпирајќи се на неколку „тунели“, корисникот ќе има можност да прелистува различни веб-страници што се ограничени на одреден регион.

слободна порта

За да го користите, потребни се административни дозволи и високо овластување за UAC; оттука, ефективноста ќе зависи првенствено од четирите сервери на кои се потпира, од кои двајца се шифрирани тунели (оние од типот А и Ф). Кога ќе ја стартувате (оваа преносна апликација), ќе морате дефинирајте помеѓу некои од овие сервери за да може да се движите на одредена веб-страница. Во рамките на неговата конфигурација можете да го модифицирате Internet Explorer, што е стандарден прелистувач и можете да го промените во кој било друг што го сакате.

Како алатката што ја споменавме претходно, со оваа ќе имате можност да отидете на веб-страница што е ограничена за вашата земја. Тука се присутни многу повеќе сервери отколку што ни беше понудена претходната алатка.

псифон3

Главната предност што треба да се потенцира е дека серверите можат „автоматски да се изберат“, што значи дека ако некој не успее, алатката веднаш ќе активира друг што е активен.

Оваа алатка е дури и поинтересна од другите што ги споменавме. За да можете да внесете веб-страница што е блокирана во вашиот регион на живеење, алатката ќе ја постави IP-адресата на земја во која ова ограничување не е присутно.

јап-ондо

На овој начин, алатката ќе се обиде да ги измами блокираните веб-страници, велејќи дека корисникот е во регион што е без никакви ограничувања.

Сите овие алтернативи можат да бидат многу ефикасни, што ќе зависи од веб-страницата на која сакаме да се движиме. Покрај ова, прелистувањето преку Интернет би можело да биде исклучително бавно (во некои случаи) поради употребата на тунели на мрежата кои се напуштени подолго време. Не е важно дали имате широка брзина на Интернет со одличен ширина на опсег, бидејќи овие тунели едноставно нема да дозволат голем проток на информации затоа што може да имаат стеснување на поврзаноста во некои делови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.