4 алатки за спасување на податоци од оштетено и изгребано ЦД

вратете ги податоците од оштетеното ЦД

Кога ќе одвоите време да запишете сè што имате во вашиот дом (или канцеларија), може да наидете на голем број ЦД-РОМ (или ДВД). Кога ќе го видите насловот на етикетата, се сеќавате дека има неколку фотографии што би можеле да ги закрепнете, ситуација што може да биде комплицирана ако овој диск беше среде голем број на предмети и артефакти што можеби го изгребале.

Ретко кој можеше да рвратете информации или податоци од изгребано ЦДОва е целта на овој напис, бидејќи со помош на 4 различни алатки, ќе ја имаме оваа можност, во зависност од степенот на штета што ја претрпе овој физички медиум, информациите може да се вратат делумно, а не целосно.

1. Незапирлив копир на Roadkil

Оваа алатка Може да се препорача за секого и особено за оние кои сè уште имаат Windows XP на нивниот компјутер. Откако ќе отидете на официјалната веб-страница на нејзиниот развивач, ќе забележите мало контекстуално мени што ќе ви овозможи да изберете оперативен систем за да ја користите оваа алатка, а најпосакувани се Виндоус и Линукс. Можете исто така да преземете верзија за инсталирање или лаптоп.

незапирлив-копир

Во врска со работниот интерфејс, оваа алатка нуди нешто навистина едноставно и лесно за употреба. Само треба изберете го уредот каде што се наоѓа оштетеното ЦД како извор на потекло и да одлучиме, местото каде што сакаме да ги копираме датотеките за да ги вратиме. Оваа локација може да биде наш хард диск. Процесот на враќање и обновување на податоците може да потрае некое време ако нашето ЦД има премногу длабоки гребење.

2. Лента со алатки за обновување на ЦД

Со сосема поинаков интерфејс од алатката што ја споменавме погоре, ова може да биде најпосакувана за многумина затоа што е потполно бесплатна и начинот на работа од нејзиниот интерфејс.

ЦД-обновување-алатка

Откако ќе трчаме оваа алатка и ајде да го истражиме оштетениот ЦД-уред, ќе се прикаже мал список со целата содржина; Како корисници, ние треба само да ги избереме соодветните полиња, кои може да вклучуваат, директориуми или папки што се создадени како и независни датотеки. Ако веќе забележавме дека нашиот CD-ROM има висок степен на гребење, можеби ќе сакаме прво да ги испробаме, обновување на датотеките што ги сметаме за поголемо значење.

3. IsoPuzzle

Оваа алатка Исполнува многу слична функција со онаа што ја предложивме на почетокот; разликата се наоѓа првенствено во работниот интерфејс, каде што треба да го избереме само изворниот уред и каде треба да се постави нашето оштетено ЦД.

isopuzzle_001

Ние исто така можеме да го избереме местото каде што сакаме да ги зачуваме обновените податоци. Smallе ни помогне мала опција што е присутна во рамките на интерфејсот (Allow Cooldown) дека алатката инсистира на враќање на податоците. Ова може да предизвика обновување на одредени датотеки со мало ниво на оштетување, ситуација што може да се појави на фотографиите. Ако е така, тогаш може да се свртите кон алатките што ќе ви помогнат поправете ги оштетените фотографии.

4. Проверка на ЦДЦ

По извршувањето оваа алатка Willе треба да избереме што сакаме да закрепнеме од оштетено ЦД, нешто што може да биде папки создадени во него, како и различен број независни датотеки. Подоцна ќе треба да го избереме копчето што вели „Опорави“, така што процесот на обновување започнува веднаш.

CDC Провери

Ако имаме среќа и има датотеки за враќање, ќе се отвори прозорец со барање од нас дека го дефинираме местото каде што сакаме да се зачуваат овие датотеки.

Со која било од овие 4 алтернативи што ги споменавме, ќе имаме можност да започнеме да се обидуваме да ги вратиме сите информации што се хостираат на овој вид физички медиуми; Како што предложивме на почетокот, она што ќе се поврати ќе зависи првенствено од нивото на штета што го има ЦД-РОМ или ДВД, иако ако некоја алатка не работи, можеме да користиме друга од алтернативите за да ја пробаме нашата среќа повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.