4 бесплатни алатки за снимање на Windows

снимајте слики во Виндоус

Која од нас се бара да снимаме скриншот во Виндоус, поддржана е една од првите алтернативи што ќе бидат усвоени копчето «Екран за печатење» (или екран за печатење), нешто што станува класично (примитивно за некои) затоа што оваа функција се одржува од првите верзии на Виндоус до сега.

Најактуелните верзии на Виндоус имаат интересна алатка што може да се користи целосно бесплатно, а има име на «парчиња" иако на англиски јазик ќе го знаете како «Алатка за кршење». Всушност, има голем број алатки што можат да се користат за овој вид задачи во Виндоус, а тоа е причината и целта на овој напис, односно, ќе ве запознаеме со неколку подеднакво бесплатни алтернативи за снимање на екран или дел од тоа.

Ова е првата алтернатива што ќе ја препорачаме во моментот, на која можете да ја преземете од нејзината официјална веб-страница. И покрај неговиот интерфејс е лесен за корисниците Поради едноставноста, некои од неговите функции звучат интересно ако сакате да го извршите од Windows XP до Windows 7.

прилепувај

SnapDraw Free има можност да фаќа региони и каде, можете да изберете дека аглите се заоблени; Можете исто така да го користите ефектот на сенка што ја нуди оваа алатка, што е одлична привлечност бидејќи со ова, нема да треба да ја обработуваме сликата во која било апликација за графички дизајн. Од друга страна, исто така имате можност да можете да го поставите ефектот на лупа на одреден регион во рамките на фаќањето.

Нашата следна алтернатива е токму оваа, која можете да ја преземете и користите целосно бесплатно. Како и претходната алатка, Shotty исто така ви нуди едноставен и лесен за употреба интерфејс.

шутни

Од него имате можност за изберете тип на култура или зафаќање што ќе направите, променете ја големината на зафатената слика, ставете ефект на замаглување, можност за поставување воден жиг од тука, пишувајќи каков било дополнителен текст меѓу неколку други одлики. Нешто што на многу луѓе им се допаѓа е што тука можете да користите функција (икона на планетата земја) што Тоа ќе ни помогне да ја поставиме сликата на одредена услуга на Интернет. Од друга страна, на дното на оваа алатка има мало копче за лизгање кое ќе ни помогне да зумираме или оддалечиме од одреден регион во рамките на снимањето.

Како трета алтернатива, ви предлагаме да користите DuckCapture, кој има многу посебна карактеристика што ја немаат другите споменати алатки погоре.

фаќање на патки

Од интерфејсот на оваа алатка може да стигнете до изберете различни видови за снимањеОвие се: зафаќање на регион, со полигонална форма, одреден прозорец во Виндоус, цела веб-страница, па дури и цел екран на работната површина на Виндоус.

Иако оваа алатка не ни нуди многу функции за употреба, таа има неколку карактеристики што претходните, тие ги немаат.

светлосна светлина

Она што прво ќе го потенцираме во врска со оваа алатка е можноста да можеме да ја фатиме и користиме да се обидат да најдат сличен на Интернет. Во прилог на ова, алатката има мал уредник за слики на Интернет многу сличен на оној што може да му се восхитувате на Adobe Photoshop. Од тука, ќе имате можност да го споделите фотографирањето на Фејсбук или Твитер.

Со алтернативите што ги споменавме, на многу лесен и едноставен начин веќе ќе имате можност за изведување слики од екранот во Windows XP или Windows Vista (и други дополнителни оперативни системи), што е голема помош за корисниците на овие оперативни системи затоа што во нив не постои можност за користење на алатката „крцкање“ што е природно интегрирана во најактуелните верзии на Виндоус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.