4 начини да ја внесете конфигурацијата на рутерот ако не се сеќаваме на лозинката

внесете ја конфигурацијата на рутерот

Во повеќето случаи, присуството на рутер е практично основно барање за да може да се користи Интернет на кој било персонален компјутер, додаток што генерално го обезбедува компанијата што исто така ја понудила услугата.

Иако сè може да биде совршено конфигурирано, но постојат одредени ситуации во кои крајниот корисник (кој ја договорил услугата) можеби ќе саканаправете неколку модификации во рамките на конфигурацијата на рутерот, ситуација што може да биде тешко да се изврши ако ги немате соодветните акредитиви за пристап.

Зошто да ја внесете конфигурацијата на рутерот?

Специјализиран техничар може да најде многу причини за да може да ја изврши оваа задача, иако во одредени случаи можеби е потребно само да ја внесете конфигурацијата на рутерот за да можете додели нова лозинка (нешто попријателски) во Wi-Fi конекција. Многу компании кои ја обезбедуваат услугата обично доделуваат лозинка за Wi-Fi, што тешко (или не треба да се менува) од крајниот корисник. Следно ќе споменеме неколку трикови и совети кои можат лесно да се усвојат, за да можеме да ги дешифрираме ингеренциите што ќе ни овозможат да ја внесеме конфигурацијата на рутерот.

1. Користете ги стандардните вредности во ингеренциите

Ова станува прва алтернатива, која треба да ја користи секој корисник пред која било друга. Повеќето производители на овие рутери имаат тенденција да користат генерички ингеренции, што вклучува корисничко име "администратор" и лозинка од типот "1234", "корен" или "празно".

Ако оваа алтернатива не работи, тогаш можеме да одиме на одредени веб-страници каде што се дадени овие податоци; таму ќе треба само да го бараме моделот на нашиот рутер за да го добиеме како резултат, и корисничкото име и соодветната лозинка за пристап. Ги поставивме URL адресите на врвот.

2. RouterPassView

Единствената причина за неуспехот на претходниот процес би била дадена доколку техничарот на давателот на услуги ги смени вредностите на овие квалификации. Ако ова беше случај, сè уште постои можност да можете да ги вратите со помош на едноставна алатка, на која има име РутерПас Види.

РутерПас Види

Willе се обиде да ги пронајде оригиналните акредитиви во внатрешна датотека што веројатно сепак ќе биде хостирана на компјутерот и која обично го носи името "user.conf". Овој метод може да не успее доколку го форматиравме компјутерот затоа што со ова, неизбежно ќе ја елиминираме споменатата датотека и затоа не би било можно да се обидеме лесно да го вратиме; Како и да е, ако сеуште е присутна на компјутерот, оваа алатка ќе ја вчита и подоцна тоа ќе се преведе на сè што е шифрирано за да ни ги обезбеди податоците што ни требаат за да ја внесеме конфигурацијата на рутерот.

3. Кракер за лозинка на рутерот

Оваа алатка обезбедува метод многу сличен на оној што генерално го нудат апликациите кои се обидуваат да ги дешифрираат и корисничкото име и лозинката за пристап до одредена услуга.

Кракер за лозинка на рутерот

Овде, првенствено, станува збор за употреба на речник или библиотека на опции, што значи дека оваа алатка ќе започне обидете се со секој од зборовите и лозинките кои обично се користат за заштита на пристапот до поставките на рутерот. Алатката доаѓа со внатрешна датотека (passlist.txt) што ги содржи практично сите овие зборови за тестирање.

4. Ресетирајте го рутерот

Ако ниту една од алтернативите што ги споменавме погоре не работи, тогаш би можеле да користиме механички трик наместо технички. Ова значи дека ние мора само побарајте мало копче што обично е на задната страна на рутерот и на кој, треба да го притиснете околу 30 секунди.

копче за ресетирање-рутер

Овој метод е најефикасен, иако, ако има одредени прилагодени параметри (како што се конфигурација на DNS, MAC адреси, филтрирање URL, меѓу другото), тие ќе бидат изгубени.

Било која од алтернативите што ги споменавме може да биде ефективна за да ја внесете конфигурацијата на рутерот и да направите неколку измени. Со ова мора да се постапува со големо внимание затоа што мала промена може да го направи делумно или тотално ограничен нашиот пристап до Интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јеисон Квинтеро dijo

  Ако треба да го подобрите квалитетот на WiFi конекцијата во вашиот дом, да имате контрола на пристап до веб-страници, да обезбедите пристап до вашата мрежа до многу далечни компјутери, да поставите жариште за вашиот бизнис или да се забавувате со сите можности за конфигурација и ажурирање на мноштво бесплатни фирмвери, 3Bumen Wall Breaker мора да биде вашиот следен рутер WiFi. Јас го препорачувам !!

  1.    Родриго Иван Пачеко dijo

   Интересно ... ова значи дека не би ни требале повторувачи на Wi-Fi во некои делови од куќата, нели? Не сум слушнал за речениот рутер и, поточно, имам NetGear со хард диск вклучен за гледање филмови што мислам дека се одлични. Ви благодариме за вашиот придонес, сигурно многумина ќе го ценат тоа.

   1.    23 dijo

    Нема врска со темата што е претставена на оваа страница, лудо!

 2.   fdfdjdfd dijo

  Многу е интересно, но не успеав да ја вратам лозинката на портата тука во компанијата каде што работам