4 Опции за прегледување фотографии и избегнување на експлоатацијата JPEG во Windows

JPEG експлоатира

Во повеќе наврати споменавме одреден број апликации кои имаат можност да комбинираат некаков вид на „таен“ елемент на фотографија. Би можело вклучете текст или некоја аудио-датотека, сè во зависност од алатката и што треба да направите.

Ако за нас кои се сметаат за „обични корисници“ овој вид на задача е олеснет, Можете ли да замислите што може да направи компјутерски експерт? На директен начин, зборуваме за она што е познато на мрежата како „експлоатација на JPEG“, елемент што е фотографија што содржи датотека со малициозен код внатре; Поради оваа причина, сега ќе препорачаме употреба на неколку прегледувачи на слики што можете да ги користите, без никаков ризик, за да избегнете присуство на овие „експлоатации на JPEG“.

Колку може да биде опасен „експлоатацијата на ЈПЕГ“?

Да претпоставиме за момент дека некој ви испратил фотографија и внатре има датотека со малициозен код; истото што може да се класифицира како „експлоатација на JPEG“. Ако веќе сте ја преземале на вашиот персонален компјутер и кликнете двапати на него, овој елемент автоматски ќе се изврши од внатрешноста на фотографијата, инфицирање на Виндоус и претворање на вашиот персонален компјутер во „бот“ што ќе прима наредби од далечина, од местото каде што е напаѓачот.

XnView

Добра препорака за користење на гледачи на слики од трета страна се нарекува «XnView", Што теоретски не би направило да се прикаже слика чија структура има" JPEG експлоатација ". Ова можеме да го постигнеме откако ќе ја инсталираме оваа алатка и ќе ја дефинираме како „стандардна“.

xnview-јазиче-прегледувач на слики

Треба да ја отворите оваа апликација за да ги пронајдете сликите или фотографиите што сакате да ги прегледате. Иако алатката ви нуди неколку други алтернативи за употреба, најважната работа е во дистрибуцијата на сликите во различни јазичиња во рамките на неговиот интерфејс, нешто многу слично на она што го прават прелистувачите на Интернет во моментов.

Минијатури на IrfanView

Оваа алатка има двојна предност, бидејќи од една страна имате можност за пребарување на одредена локација на тврдиот диск за сликите што сакате да ги прикажете.

irfanview-минијатури

Другата предност лежи во можноста за креирајте панорамски фотографии. Неколку други дополнителни функции што ви ги нуди «Минијатури на IrfanView»Дали е во можност за ротирајте ја сликата без тоа да изгуби многу квалитет според инвеститорот.

FastStone Image Viewer

Како и алтернативите што ги споменавме порано, со «FastStone Image Viewer»Alsoе имаме и можност за прегледувајте фотографии или слики во рамките на интерфејсот на алатката.

прегледувач на брз камен-слика

Можете да направите мали измени на фотографиите што ќе успеете да ги вчитате во рамките на оваа апликација, што нили тоа ќе предизвика губење на голем број бајти во неговата резолуција според инвеститорот.

Фотографија

Сличностите со алатките што ги споменавме погоре се големи секоја слика ќе се отвори во нов прозорец. Едноставни, но исто така важни уредувања може да се направат со „Фотографија“, кои не вклучуваат губење на квалитет во крајниот резултат.

прегледувач на слика-слика

Можете да ја изберете нејзината матична функција на процесирајте „серија слики“, комбинирајте неколку од нив, играјте анимирани гифови па дури и можете да отпечатите која било слика што сте ја увезеле во рамките на интерфејсот.

Надвор од она што секоја апликација може да го направи независно, важноста е дека некои од овие апликации тие нема да ги прикажуваат оние слики што се сметаат за „експлоатација на JPEG“, нешто на што можете дури и да му се восхитувате во неговите својства. Потрошувачката на RAM меморија е мала, бидејќи опфаќа опсег што се движи приближно од 100 до 200 MB. Ако поради некоја причина сте кликнале двапати на слика и таа има малициозен код во неа, препорачуваме да анализирате дали е инфилтриран било каков вид малициозен софтвер со алтернативата што ја спомнавме погоре, што патем е потполно бесплатно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.