5 алатки за преглед на интегритетот на вашите ЦД-а или ДВД-а во Виндоус

преглед на статусот на ЦД или ДВД дискови

И покрај фактот дека денес голем број луѓе обично зачувајте важни информации во облакот и во која било од услугите што сте ги претплатиле во оваа средина, сè уште има уште еден број на луѓе кои тие продолжуваат да зачувуваат важни информации на нивните ЦД-РОМ или ДВД-дискови. Ако не сте биле во можност да ги прегледате информациите на овие дискови подолго време, можеби ќе треба да го сторите тоа сега, бидејќи тие можат да бидат во состојба многу близу до влошување.

Пред извесно време беше споменато во различните вести на мрежата дека батеријата има можност да започне оштетете ги или влошете ги овие ЦД-РОМ или ДВД-дискови, што се должеше на фактот дека нивните корисници ги чуваа на несоодветни места. За да можете да се ослободите од сомнежите, подолу ќе споменеме неколку алатки за Windows кои ќе ви помогнат да дознаете дали дисковите се читуваат или не.

Што ако наидам на нечитливи CD-ROM или DVD дискови?

Алатките што ќе ги споменеме малку подоцна ќе ви помогнат знајте дали овие единици за складирање се во добра состојба; Ако е тоа така, можеби е добра идеја да започнете направи резервна копија од вашите информации на надворешен хард диск или на кој било простор за складирање во облакот; Сега, ако некои од овие дискови се во лоша состојба и во анализата можете да видите лоши блокови, можете да користите која било од алтернативите што ги спомнавме во претходната статија, што ќе ви помогне да вратете ги повеќето информации што сè уште може да се спаси од тие погони.

Инспектор на ВСО

Првата алтернатива за споменување има име «Инспектор на ВСО«, Кој е потполно бесплатен и ви нуди голема количина на информации што треба да ги знаете за ЦД-РОМ или ДВД-дискот што сте ги вметнале во фиоката на вашиот персонален компјутер.

vso_inspector

Првите две јазичиња на оваа апликација ќе ве информираат за видот на дискот, како и за хардверот што го чита. Третата кутија (Скенирање) е онаа започнете со полагање тестови за читање и пишување да знаете процент на сигурност што ви го нуди овој CD-ROM диск.

CDReader 3.0

Оваа алатка со име «CDReader 3.0»Исто така е бесплатен и доаѓа со интерфејс многу сличен на оној што можете да го видите со Windows Explorer.

cdreader3

Ова значи дека мора да го изберете дискот од левата страна и потоа да го притиснете копчето "Читај" за да ја започнете анализата во истиот момент.

Проверка на Емска диск

Со многу попривлечен интерфејс од претходните алтернативи, «Проверка на Емска диск»Helpе ви помогне да го изберете уредот што сакате да го анализирате и да најдете дополнителни информации на веб-страницата на инвеститорот.

Проверка на Емска диск

Алатката е бесплатна, иако кога ќе започнете со процесот на анализа, ќе бидете насочени кон веб-страницата на инвеститорот за да добиете кориснички код; во исто време мора да го копирате и залепите во соодветниот простор на алатката и да го користите онолку колку што сакате.

Двидистер

Оваа алатка наречена "dvdisaster" всушност ќе се обиде да ја анализира состојбата на вашиот диск, продолжувајќи подоцна вратете ги информациите од нив што е можно повеќе.

Двидистер

Ова е одлична алтернатива за употреба, бидејќи пребарувањето за информации користи кодови за корекција на грешки кои практично го олеснуваат извлекувањето на информациите, нешто што може да се добие преку компресирана Rar-датотека.

Неро DiskSpeed

За разлика од алтернативите што ги споменавме порано, «Неро DiskSpeed»Претставен е со интерфејс каде што корисникот може графички да види кои се добрите сектори и кои се во лоша состојба.

nero_diskspeed

Во рамките на неговиот интерфејс можете да ја дефинирате брзината со која сакате да се изврши анализата; подобри резултати можете да добиете со мала брзина На овој начин, анализата ќе се изврши бајт по бајт.

Пред да направите анализа со која било од алтернативите што ги споменавме погоре, мора да бидете сигурни дека ЦД-РОМ или ДВД-дискот е целосно чист на лицето каде што се изведува читањето, што обично е зелено или светло сино. Постојат моменти кога можат добијте регистрирани отпечатоци во наведената област, со што се прави недостапен за информациите, бидејќи ова е претставено како грешка на дискот. Ако го исчистите со свилена крпа (од оние што се користат за чистење на леќата од очила), ќе елиминирате голема веројатност за грешка што може да се појави со овие алатки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хелиопанер dijo

    Одлично, само барав програми што ќе го проверат статусот на ЦД-а и ДВД-а. И немаше многу информации на мрежата.