5 алатки за идентификување на непознати звуци или песни

идентификува непознати песни

На многумина од нас им се случи барем еднаш во животот дека во главата имаме песна со нејзината мелодија а сепак не знаеме како се вика или авторот што го толкува.

Ако тогаш го чуеме во главата веќе имаме малку навестување за употреба, Па, можеме едноставно да ја потпевнеме нејзината мелодија за еден наш пријател да ни каже како се вика таа песна. Ако немаме пријател во близина, би можеле да користиме одредени алатки што ќе ни помогнат да ги препознаеме овие песни, само ни треба активниот микрофон, така што нашето потпевнување ќе го слушне компјутерот.

Препорачани алатки за идентификување на непознати песни

Кога зборуваме за алатки како алтернативи кои можат да ни помогнат идентификува непозната песна Ние се осврнуваме првенствено на оние што можеме да ги користиме од Интернет прелистувачот или оние што можат да се инсталираат на персонален компјутер. Ако се водиме од претходната (апликација преку Интернет), ќе мора да дозволиме соодветниот предлог да ги користи потребните ресурси за да може да го активира препознавањето на гласот преку микрофонот. Повеќето апликации што ќе ги најдеме се бесплатни, од кои ќе наведеме неколку што можете да ги користите во секое време.

1 Мидоми

Првата алтернатива што ќе ја споменеме во овој момент има име „Midomi»И можете да го извршувате само со вашиот Интернет прелистувач. Откако ќе отидете на нејзината официјална URL, ќе најдете копче многу слично на она што ќе го поставиме подолу.

Midomi

Кога ќе го притиснете, ќе се појави скокачки прозорец кој ве прашува дозвола за активирање на влезот на микрофонот и на тој начин, препознајте што ќе потпевнувате во тој момент. Ефективноста на оваа алатка е доста висока, што ќе ви понуди различен број резултати и меѓу кои сигурно ќе ја најдете песната што се обидувавте да ја идентификувате.

2. Шазам

Друга алтернатива што би можеле да ја искористиме доаѓа од раката на «Shazam«, Која брзо стана популарна како една од апликациите за Android најмногу ги користат оние кои требаше да препознаат песни. Во моментов можете да го користите на персонален компјутер, но само во оперативни системи кои се движат од Windows 8.1 па натаму.

Shazam

Ова е затоа што оваа алтернатива (Shazam) fобединува како „модерни апликации“ и затоа, ќе се појави само во областа на плочки на овој оперативен систем на Microsoft.

3. MusiXmatch

Друга алтернатива што исто така можете да ја идентификувате непознати песни има име «музиксмач«, Кој исто така има верзија за персонални компјутери, иако, само со оперативни системи Виндоус 8.1 како предлогот што го спомнавме погоре.

MusiXmatch

Интерфејсот е многу сличен на снимањето што го поставивме на врвот, каде што корисникот треба само да го допре (или да кликне) на копчето и да започне да ја потпевнува песната што сака да ја идентификува.

4. АудиоТаг

Ако сте уморни од потпевнување или едноставно не сте толку добри во тоа, можеби ќе сакате да го пробате „AudioTag“, кој работи на сосема поинаков начин од горенаведените предлози.

АудиоТаг

Ова е затоа што алатката ќе ви помогне увезете ја песната (во поддржани формати) до неговиот интерфејс за да ја пребарува својата база на податоци од приближно 15 милиони алтернативи. Несомнено, ова станува опција за оние кои, од друга страна, сакаат да го знаат името на авторот на речената песна и исто така и неговото име, во случај да не е регистрирано кај вистинската.

5. WatZatSong

Последната алтернатива што сега ќе ја препорачаме има име „WatZatSong«, Кој обединува дел од функциите на алатките што ги споменавме погоре.

WatZatSong

Ако обрнете внимание на фаќањето што го поставивме на врвот, ќе можете да го реализирате. Тука можеш изберете да „потпевнете“ со опцијата што ќе ви помогне да го снимите звукот, или можете исто така да испратите музичка датотека што можеби сте ја зачувале на вашиот компјутер; неколку дополнителни опции се наоѓаат на дното на оваа апликација, што ќе ви помогне да ја идентификувате песната што се обидувате да ја најдете многу побрзо. На пример, можете да го дефинирате типот на жанр на музика, како и јазикот што се зборува или пее.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.