5 алатки за израмнување на осветленоста на екранот на вашиот компјутер Виндоус

израмнете ја осветленоста на екранот

Ако сте од оние кои работат и дење и ноќе пред персоналниот компјутер, можеби треба преземе строга мерка за здравјето на твоите очи, бидејќи осветленоста на екранот на мониторот не треба да биде иста за овие времиња.

Во текот на денот, осветленоста е генерално поголема, додека во текот на ноќта треба да се спушти што е можно повеќе, така што нашите очи не завршувај со „екстремен мозочен удар“. Овде ќе споменеме неколку алатки кои можете лесно да ги користите за регулирање на осветленоста на екранот до ниво, во кое вашите очи не чувствуваат непријатност.

Основни аспекти што треба да се земат предвид за осветленоста на екранот

Ако зборуваме за персонален компјутер, тоа може да биде десктоп или лаптоп. Во второто, генерално, има функциски клучеви што производителот ги поставил за да може корисникот да ги достигне подигнете ја или намалете ја осветленоста на екранот. Можете исто така да отидете во контролната табла за да ја прилагодите осветленоста, во опциите за напојување; од друга страна, ако работите со десктоп компјутер, тогаш екранот ќе биде независен од процесорот, така можете најдете аналогни контроли на мониторот тоа ќе ви помогне да ја израмните осветленоста на тој екран. Ако не можете да имплементирате која било од опциите што ги споменавме, тогаш користете една од алатките што ќе ги споменеме подолу.

Запалка за работна површина

Ова е интересна бесплатна апликација што можете да ја инсталирате во Windows, што ќе зачува икона во фиоката за известувања на оперативниот систем.

работно осветлување

Треба да ја изберете само иконата «Запалка за работна површина»И користете го неговиот лизгач, кој ќе ви помогне да го подигнете или намалите нивото на осветленост на екранот.

послужавник за светлост

"IBrightness Tray" има многу слични функции со алатката што претходно ја препорачавме, бидејќи во овој случај иконата ќе биде зачувана и во фиоката за известувања.

послужавник за светлост

Кога ќе го изберете, ќе се појави лизгач што ќе ви помогне да го подигнете или намалите нивото на осветленост од екранот; оваа задача е придружена со процентна вредност, што ќе ви помогне да се обидете да воспоставите мерка што ќе ја користите во различни периоди од денот.

RedShift GUI

Ако сте од оние луѓе кои сакаат точност и совршенство, тогаш можете да пробате «RedShift GUI«, Алатка што има неколку дополнителни опции за управување од нејзиниот интерфејс.

RedShift GUI

Најинтересниот дел од сè е во копчето за конфигурација, што ќе ви помогне да дефинирате параметри како што се дневна и ноќна температура меѓу другите податоци. Покрај тоа, можете да го користите копчето „локација“, што ќе ви помогне да го автоматизирате овој процес ако ја поставите IP адресата на местото каде што сте таму.

Гама панел

«Гама панел»Има поголем број на параметри за изменување. На пример, можете да ја дефинирате осветленоста, контрастот или гама заситеноста што сметате дека е соодветно да ги поставите на вашиот монитор.

Гама панел

Може да дефинирате кратенка за тастатура што ќе ви помогне интерфејсот да се појави брзо и да ја измените која било друга вредност што ја сакате. Ако направите грешка во ракувањето и започнете да гледате чудни бои на екранот на мониторот, тогаш ќе морате користете го копчето «ресетирај» да се врати сè во нормала.

Светло на екранот

«Светло на екранот»Има прилично едноставен и јасен интерфејс за употреба, иако секое од неговите копчиња ќе биде многу корисно кога сакаме да поставиме специфична конфигурација за одредено време од денот.

светлосен екран

Така, може да достигне изменете ги вредностите на осветленост, контраст, сатурација и уште неколку параметри за подоцна да ги „зачуваат“ за да можете да ги вратите во сосема друго време. Оттука, исто така можете да ја користите лизгачката лента на дното, што ќе ви помогне да добиете правилна осветленост во зависност од преовладувачката температура на местото каде што сте.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.