5 алатки за мерење на брзината на движење во локалната мрежа

измерете ја брзината на LAN помеѓу 2 компјутери

Оние времиња во кои користевме бакарни кабли со слаб квалитет за да можеме да се поврземе од еден компјутер на друг преку локална мрежна врска, практично останаа зад себе во голем број земји и региони на светот, со многу малку места каде што се пренесуваат информации , сепак зависи од брзината на LAN што ја имаме во ова работно опкружување.

Ова значи дека ако оваа локална мрежа е структурирана во оптички влакна или во конвенционално бакарно каблирање, сите корисници што се дел од неа би можеле да имаат исклучително голема или значително мала брзина на LAN. Оваа статија има намера да ви помогне да знаете 5 алтернативи што можете да ги користите целосно бесплатно со оваа цел, односно да ја знаете брзината на пренос на информации што би можеле да ја имате во рамките на локална мрежа.

1. Тест за брзина на мрежата (Лајт) - Брзина на мрежата во локалната мрежа

Ова се случува апликација која во својата бесплатна верзија, ќе имате можност да ја користите главната функција, односно да ја измерите брзината на LAN на локалната мрежа.

лан-брзина-тест-лајт

За да го направите ова, оваа алатка копира датотека со одредена големина од еден компјутер на друг, извршувајќи стапка на конверзија за да знаете, колку време требаше да се изврши трансферот со специфична тежина на информации (во мегабајти). Леснотијата со која е претставена оваа алатка е голема, бидејќи од корисникот се бара само да се движи помеѓу различните компјутери на локалната мрежа, да се лоцира оној што е дел од неа и да се изврши тестот за брзина.

2. LANBench

Ова се случува Друга алтернатива што може да ни помогне да ја измериме брзината на LAN што постои помеѓу два компјутери кои се дел од истата локална мрежа.

ланбенч

Разликата е во тоа што корисникот мора да преземе две различни верзии на истата алатка, бидејќи едниот ќе дејствува како сервер, а другиот како клиент; Последново практично нема да мора да извршува никаква операција, иако клиентската алатка ќе мора да биде конфигурирана со IP адресата и неколку други дополнителни параметри, ситуација што не е тешко да се направи, особено за оние кои се специјализирани компјутерски научници.

3. НЕТИО-ГУИ

со оваа алтернатива, корисникот ќе може да го дефинира начинот на работа при мерење на истата брзина на LAN помеѓу два компјутери во истата локална мрежа.

нецио-гуи

Ова значи дека може да се користи од командна линија или со графички GUI интерфејс, што ќе зависи од искуството на секој администратор на тимот. Алатката треба да се извршува на двата компјутери и мора да биде конфигурирана на секој од нив, како клиент и сервер, соодветно.

4. NetStress

Оваа алатка Има многу слична функција со оние што ги споменавме погоре, постои бесплатна верзија што можете да ја преземете од нејзината официјална веб-страница.

мрежна мрежа

Во еден прозорец, ќе се појават двата компјутери што се тестираат. Од неговиот интерфејс, корисникот има можност за изберете го тимот со кој сакате да работите за да го извршите мерењето на оваа брзина на LAN, иако, ако не можете лесно и брзо да ја идентификувате, можете да ја користите IP адресата на кој било од компјутерите што се дел од истата локална мрежа.

5. AIDA32

Всушност оваа алатка е специјализирана за справување со други видови аспекти на известување на персонален компјутер Виндоус; Во рамките на неговиот интерфејс ќе најдеме мал комплемент со дополнителна функција што ќе ни помогне да ја измериме брзината на LAN во два различни компјутери во иста мрежа.

aida32-мрежно-репер

Треба само да се движиме до лентата за опции и побарајте ја функцијата што ќе ни помогне да ја измериме оваа брзина. Оттука, апликацијата треба да се извршува на опремата за тестирање за да може да се измери брзината помеѓу двајцата.

Ако во одреден момент успеавме да забележиме а премногу мала брзина при пренесување датотеки од еден на друг компјутер, истиот тест треба да се изврши со друг, кој исто така е дел од истата локална мрежа. Ако можеме да забележиме дека во вториот случај постои прифатлива брзина на пренос на податоци, тогаш би можеле да извршат која било од алтернативите што ги споменавме за да откриеме дали има слаб пад, што може да претставува кабел во лоша состојба или едноставно, лоша конфигурација на системот за локална мрежа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Многу добар стар пост, благодарам, навистина ми помогна многу

 2.   Хуан Гаридо dijo

  Господар ти благодарам.

 3.   Мекнади dijo

  Ви благодарам многу за податоците, тие беа многу корисни за мене.
  Со почит

 4.   Марија дел Пилар dijo

  ќе пробам