5 Алатки за да ја знаете брзината на читање-запишување на USB pendrive

Тест за брзина на USB Пендрив

Ако неодамна купивме USB pendrive и ни беше кажано дека е едно од најбрзите и најефикасните за секојдневна работа, можеби не треба да веруваме 100% во она што ни го кажува продавачот, туку да одиме на неколку алатки за да знаеме точен начин, рече информацијата.

За ова ќе одиме препорачуваат употреба на 5 бесплатни алатки, што ќе ве информира за брзината на пренесување на овие УСБ-флеш-уреди, нешто што може да се користи и за надворешен хард диск (кој е поврзан на USB-портата), бидејќи вториот може да се смета и за поголем УСБ-флеш-уред.

Зошто направете тест за брзина на УСБ-стикот?

На ова прашање, одговорот сигурно ќе го дадат веднаш оние кои ќе се посветат пренесете голема количина на информации од вашиот компјутер кон овој уред за надворешно складирање. Доколку има премногу бавна брзина, бидете сигурни дека 10 GB информации може да траат неколку часа, што ќе значи дека вашиот персонален компјутер не треба да се користи додека се извршува оваа задача. Од друга страна, оние кои се посветени на работата за уредување на мултимедија (аудио или видео) секогаш ќе бараат а голема брзина на вашите надворешни уреди, што директно ги вклучува овие хард дискови или USB флеш-уред.

USBDeview за да направите тест за брзина

Нашата прва алтернатива има име «USBDeview«, Кој има прилично едноставен и јасен интерфејс за употреба.

USBDeview

Сè што треба да направите е да изберете го уредот што припаѓа на вашиот USB pendrive (или на надворешниот хард диск) и започнете го тестот за брзина. Резултатите ќе бидат прикажани веднаш, што можете да ги снимите во документ за подоцна да ги анализирате доколку сакате.

SpeedOut со привлечен графички интерфејс

Алатката што ја спомнавме погоре има минималистички интерфејс како што споменавме, ова додекаБрзина»Има попривлечна. Покрај тоа, оваа алатка треба да се извршува со административни дозволи да се изврши тест за брзина на ниско ниво.

Брзина

Со спомнување на „ниско ниво“ всушност се повикуваме длабока анализа, што ќе ја натера алатката да анализира блок по блок за да се обиде да најде некаков вид на дефект или пре adуба во капацитетот на USB флеш-уредот.

Облик на USB-флеш со специјализирани информации за USB pendrive

Алатките што ги споменавме погоре извршуваат процес на пренос на информации во одредена големина на виртуелна датотека што е копиран како дел од овој тест за брзина. Алатката за името «Репер на USB-блиц»Нуди подобра алтернатива од истата изврши неколку истовремени тестови со датотека со различна големина.

Репер на USB-блиц

Тестовите ќе бидат извршени со виртуелни датотеки што ќе бидат копирани на USB флеш-уредот и се движат од 1 кг до околу 16 MB.

Проверете Flash со длабока анализа на секторите

Скоро сличен на интерфејсот што се прикажуваше во постарите апликации кога беше форматиран флопи диск, «Проверете блиц»Има сличност со таа слика.

Проверете блиц

Корисникот мора да го дефинира видот на анализа што сака да ја изврши на неговиот УСБ-флеш-уред; за да можете да изберете помеѓу кратка анализа до целосна анализа; Како што може да заклучите, во зависност од видот на избрана анализа, ќе биде времето што ќе трае целиот процес, што може да стане предолго ако провериме пендрив со голем капацитет (или надворешен хард диск).

CrystalDiskMark за персонализирана анализа на USB флеш-уредот

Ова е последната алтернатива што ќе го споменеме поради начинот на дејствување на USB pendrive. Откако ќе ја изберете единицата на која и одговара, корисникот ќе мора да го дефинира колку пати сакате да се изврши анализата и исто така, големината на виртуелната датотека што треба да се копира на уредот.

CrystalDiskMark

Со која било од овие алтернативи ќе имате можност да знаете, ако вашиот USB флеш-уред е со добар квалитет, ако има лоши блокови или сектори и ако ви помага да зачувате привремени датотеки во работа за уредување на мултимедија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   победник Гонзалес dijo

  Здраво, прашање, пред малку купив приврзоци од 2 кина (кинески), се обидувам да копирам филмови или која било датотека, но кога се обидувам да ја репродуцирам ми фрла порака »расипана датотека» ... Мислам дека веќе ја најдов решение за овие pendrives,. Кога ги копирате информациите од компјутер на pendrive, треба да го сторите тоа не повеќе од 3 mps ..... моето прашање ... дали има програма што ми овозможува да ја контролирам брзината на копирање (т.е. копирајте во pendrive со 3 mps) ... Благодарам

 2.   Мигел dijo

  благодарам за алатките, тие се од голема помош