5 Алатки за снимање активност на екранот на вашиот компјутер

направи емитување на екранот на Виндоус

Дали знаете колку забавни видеа постојат на YouTube? Тие во моментов се направени од обични луѓе кои стекнале одредено ниво на искуство во ракување со специфичен софтвер, кој може да се користи за снимање активност на работната површина на Виндоус и затоа предлагаат интересно видео за заедницата.

Можеби она што не сте го знаеле е дека многу од овие корисници го достигнале монетизирај ги нивните канали на YouTube, имајќи месечен приход што може да расте со текот на времето, ако видеата и работата направена со нив имаат висок квалитет и исто така одличен прием. Следно, ќе споменеме неколку алатки што можете да ги користите за да креирате ваков вид задачи, за кои може да биде потребен Интернет прелистувач или компјутер со Windows или Mac.

Снимката-О-Матиќ

«Снимката-О-Матиќ»Дали е интересна онлајн алатка која Willе ги активира и видео камерата и микрофонот поврзани со персоналниот компјутер. Може да ја дефинирате резолуцијата со која сакате да започнете со снимање на упатството, ова е добра идеја ако имате што да им кажете на другите на Интернет.

screncast-o-matic

Бесплатно, алатката ви нуди само 15 минути снимање, иако ако го надминете тоа време, ќе мора да го издржите „водниот жиг“ што го става инвеститорот. Излезот на датотеката може да се прилагоди на форматот што го сакаме, иако идеално би било да работиме со MP4 за да го извезуваме на YouTube.

ScreenCastle

За разлика од алтернативата што ја споменавме претходно, со «ScreenCastle» нема временско ограничување за снимање активноста на екранот, ниту ќе има присуство на воден жиг, така што ова станува подобра опција за употреба.

screenвезда на екранот

Алатката е онлајн, истата што ја користи Java за активирање на микрофонот, ако во упатството ќе кажете што ќе научите. Видеото автоматски се поставува на нивните сервери и на крајот може да ја има врската што ќе ја користиме за да ја споделиме на социјалните мрежи.

Џинг

Ако не сакате да користите некоја онлајн алатка, туку повеќе алатка што може да се инсталира на Windows или Mac, тогаш правилниот избор треба да биде «Џинг".

џинг

Оваа алатка се смета како мала верзија (и слична) на што можеше да се направи со Камтазија, апликација за која сите се сеќаваат затоа што беше една од најкористените ширум светот за ваков вид задачи.

Хиперкам 2

Кога ќе го слушнете името „HyperCam 2“, можеби ќе се прашувате зошто го спомнавме ако во моментов постои „HyperCam 3“. Вториот веќе припаѓа на друга фирма, која има трошок за користење на својата официјална лиценца.

хиперкамера

Онаа што ја споменавме први се уште е слободен, Затоа, препораката да бидете во можност да направите видео записи и неколку алатки за уредување ќе бидат насочени кон оваа алтернатива. Мора да бидете претпазливи кога го инсталирате, бидејќи постои опција што бара од корисникот да инсталира AdWare, што мора да ја избегнеме по секоја цена.

CamStudio

Една од алтернативите што претходно ја споменавме се сметаше за малолетна верзија (помлад брат) на „Camtasia“, CamStudio е нешто слично и што ќе го сфатите ако ја преземете оваа алатка токму сега, таа се предлага како бесплатен и со отворен извор.

камстудио

И покрај тоа што не е ажуриран долго време, «CamStudio„сепак има голем број на елементи кои го прават омилен кај многумина. Можете да ја снимите активноста и на глувчето и присуството на покажувачот за да ја објасните употребата на алатка. Конечниот резултат може да се извезе во формат SWF или AVI.

Сите овие алтернативи што ги споменавме можат да ви помогнат креирајте интересно видео упатство, на кој подоцна може да го поставите на YouTube канал. Ако видеото е интересно, можеби можете да го заработите за да можат вашите посетители да ви помогнат за добар сообраќај, што подоцна ќе ви донесе дополнителни пари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.