Изгорете ISO на ДВД

Изгорете ISO на ДВД

Дали барате како изгори ISO на ДВД? Благодарение на големата брзина на ширина на Интернет, денес можевме да склучиме договор за сурфање на Интернет ISO преземање на слики кои одговараат на апликации или видео игри е една од најадекватните активности што можат да ги забележат многу корисници.

Имањето на овие ISO-слики може да претставува инсталација на специфичен софтвер ако користиме апликација што ни помага во тоа монтирајте ги овие слики. Ако немаме специјализирана алатка, за жал, тоа нема да биде можно. Сепак, Што ако ни треба оваа ISO-слика на друг компјутер? Да беше така, тогаш ќе мораше да ги запалиме овие ISO-слики на физички диск (CD-ROM или ДВД) и, најдобро од сè, да ја пренесеме нивната содржина на USB pendrive како што тоа го правите. Windows 7 USB ДВД.

5 алатки за согорување на ISO на ДВД

Секоја од алтернативите што ќе ги споменеме во овој момент се посветени на моќта согорувајте ISO на различни медиуми за складирање, иако она што е навистина важно е компатибилноста на овие алатки со различните формати на слики што постојат денес. Поради оваа причина, ако ви треба лесна алатка која само ви помага да ги согорувате овие ISO-слики на кој било друг медиум, можете да користите која било од оние што ќе ви ги предложиме подолу.

Поврзана статија:
Како да креирате бутабилен USB

Активен @ ISO режач

Ние скоро би можеле да го увериме тоа Активен @ ISO режач Одлична алтернатива е да можете да ги согорувате овие ISO слики на физички диск. Објектот е екстремен, што значи дека треба да вметнеме само ЦД-РОМ, ДВД или син диск Реј во компјутерската лента и подоцна, изберете ја ISO-сликата што треба да ја зачуваме на овие медиуми.

ISO режач за согорување на ISO

Дополнителни опции како што се правењето масивни копии е она што ни го нуди Active @ ISO Burner, што значи дека ако ни требаат околу 100 примероци можеме да го програмираме од истата алатка. Исто така е компатибилен со дискови што можат да се препишат, нешто што обично се користи кога треба да направиме прво тест-снимање на ISO-сликата.

BurnCDCC

BurnCDCC исто така е добра алтернатива за запали ISO слика на ДВД или на кој било физички медиум (како претходната алатка).

BurnCDCC за согорување ISO слика на ДВД

Полињата што се дел од интерфејсот на оваа алатка ја споменуваат можноста за избор на ISO-слика, дискот на кој ќе го запалиме, проверете го пишувањето, затворете ја сесијата за снимање и послужавникот што треба да се исфрли откако ќе заврши снимањето. На дното на овие опции, исто така, можеме да му се восхитуваме на мал избирач што ќе ни помогне да избереме брзина на снимање на нашите ISO слики.

Поврзана статија:
Како да ја пренесете содржината на ISO-сликата на USB-стик без никаква апликација

Бесплатно ISO режач

Иако со различен интерфејс, но Бесплатно ISO режач станува алтернатива за која би можеле да ја искористиме потполно бесплатно изгори ISO на ДВД. Полињата за интерфејс се многу слични на оние од претходните алатки.

Бесплатно ISO режач за согорување ISO на ДВД

Само ќе треба да ја избереме ISO-сликата, единицата каде што ќе одиме да ја запалиме, брзината на пишување и опцијата (поле) за сесијата за снимање да се затвори откако ќе заврши процесот. Оваа алатка работи од Windows XP наваму, што е голема предност бидејќи нема да има каков било вид на некомпатибилност кога станува збор за правење резервна копија на нашите ISO слики во физички медиум.

ImgBurn

ImgBurn Има малку подобро развиен интерфејс, бидејќи ќе ни ги покаже сите оние функции што би можеле да ги избереме кога треба да извршиме одредено дејство со нашите ISO-слики.

ImgBurn, апликација за согорување на ISO

На пример, тука се опциите за да можете зачувајте ISO слики на дискот, направете ISO слика од папка или директориуми, можноста за создавање на ISO-слика од физички диск, проверка на состојбата на нашата ISO-слика меѓу неколку други карактеристики.

ISOBurn

ISOBurn е компатибилен од Windows XP наваму и ни нуди многу едноставен интерфејс за ракување. Како и гореспоменатите алатки, овде можеме да избереме и ISO-слика и место каде што сакаме да го запалиме.

ISOBurn за да го запалите ISO на DVD

Дополнителна опција што е прикажана на дното на ISOBurn интерфејсот ќе ни го овозможи тоа извршете брзо бришење на вметнатиот диск. Оваа функција може да биде корисна ако користиме диск што може да се преработи.

Било која од апликациите што ги споменавме погоре, може да се користат за согорување на ISO на физички диск, што може да биде ЦД-РОМ, ДВД или син Реј.

Запалете ISO со Windows 10

Лансирањето на Виндоус 10 претставуваше голем број на промени, не само во работењето на Виндоус, како што му дававме до тој момент, туку и кога станува збор за користење апликации од трети страни, бидејќи компанијата со седиште во Редмонд воведе нови карактеристики кои не беа достапни во претходните верзии, како што е опцијата за согорувајте ISO-датотеки на ЦД или ДВД без да користите апликации од трети страни.

Запалете ISO-слика на Windows без апликации од трети страни

Процесот за создавање ЦД или ДВД од ISO-слика е многу поедноставен од апликациите на трети страни достапни на пазарот. Бидејќи ние треба да се поставиме само на предметната датотека, од истражувачот на датотеки и кликнете на десното копче на глувчето. Следно мора кликнете на Burn Disc Image.

Изгорете го ISO во Windows 10

Во следниот чекор ќе се прикаже прозорец каде што треба да наведеме на кој диск сакаме да ја запалиме сликата на дискот. Ако имаме само оптички погон во нашиот компјутер. На дното на тој прозорец, Виндоус ни нуди можност за проверете дали податоците се правилно снимени откако ќе заврши процесот.

Имајте на ум дека ако веќе имаме инсталирано апликација која е задолжена за управување со ISO-датотеките, опциите од менијата што ги коментирав нема да бидат достапни, така што ќе мора да ја избришете стандардната апликација за овие цели или да одите на својствата на датотеката и поставете го истражувачот на датотеки на се грижи за отворање на овие типови на датотеки.

Монтирајте ISO-датотека со Windows 10

Монтирајте ISO-слика во Windows без апликации од трети страни

Апликации од трети страни за да можат да согоруваат ISO-датотеки на ЦД или ДВД, во повеќето случаи ќе ни овозможат да ги монтираме и тие слики за да имаме пристап до нивната содржина без да го копирате на оптички диск. Виндоус 10 исто така ни овозможува да ја извршуваме оваа функција брзо и лесно и без да мораме да прибегнуваме кон апликации од трети страни во секое време.

За да монтираме ISO-слика на нашиот компјутер со Windows 10, мора да одиме во предметната датотека и да кликнеме на десното копче за да ја избереме опцијата Mount. Неколку секунди подоцна, во зависност од големината на сликата, мора да одиме на Овој компјутер> Уреди и дискови, каде содржината на ISO-сликата ќе се најде како нов погон.

Еднаш веќе не ни треба содржината на ISO-сликата мора да го деактивираме за да престане да зафаќа дополнителен простор на нашиот хард диск. За да го направите ова, само треба да го поставиме глувчето над него и да кликнеме со десното копче на глувчето за да избереме Исфрли.

Како и во претходниот дел, ако овие опции не се појават во менијата, мора да продолжиме со уредување на својствата за отворање на ISO-датотеката, да се отвори со прелистувачот, или целосно деинсталирајте ја апликацијата од трета страна што ја користевме досега.

Како да го запалите ISO на Mac

Запалете ISO-слика на Mac

Како и повеќето опции и функции на Mac, согорувањето на ISO-слика на ЦД или ДВД е многу едноставен процес и не бара од нас да користиме апликации од трети лица, како што тоа се случи пред доаѓањето на Виндоус 10 на пазарот. За да ја запалиме ISO-сликата на оптички диск, треба само да застанеме на горната страна на датотеката за која станува збор и да кликнеме на десното копче. Следно, избираме Изгорете ја сликата на дискот "ИСО име на датотека" на диск.

Запали ISO на Mac без апликации од трети страни

Следно, ќе се прикаже мени слично на ова што можеме да го најдеме во Виндоус 10, каде што мора да го избереме уредот во кој сакаме да го копираме, да поставиме брзина на снимање (секогаш се препорачува да биде што е можно пониско, особено ако нашиот компјутер е стар неколку години) и ако сакаме проверете ги податоците откако ќе заврши снимањето. За да го започнете процесот, кликнете на Зачувај и процесот ќе започне.

Монтирајте ISO-слика на Mac

Монтирајте ISO-слика на Mac без апликации од трети страни

Како и претходниот метод, ако сакаме да монтираме слика на нашиот Mac за пристап до нејзината содржина без претходно да ја снимаме на оптички диск, не мора да прибегнуваме кон апликации од трети страни, но самиот оперативен систем ни нуди совршена алатка за да можете да го направите тоа. За да ја отвориме содржината на ISO-сликата, треба само притиснете двапати на него за да се отвори како да е единица. Тоа е готово. Не мора да правите ништо друго, бидејќи двоен клик ќе го отвори пронаоѓачот со содржината на датотеката.

Дали знаете повеќе методи за согорување ISO слика на ДВД или други медиуми?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Softwalt.com dijo

    Честитки за статијата, тие се многу добри алатки за согорување на ISO. ImgBurn е една од најдобрите, без сомнение, иако има неколку алтернативи на кои нема на што да завидуваат.