5 алатки кои ќе ви помогнат да го видите статусот на батеријата на лаптоп

информации за батеријата на лаптоп

Ако имаме лаптоп Виндоус и купивме батерија со неизмерно голема моќност, можеби ќе биде потребно да се обидеме да изведеме мала споредба помеѓу она што продавачот ни го спомна и што може да биде присутно во рамките на неговите спецификации и технички карактеристики.

За ова, нужно ќе мора да се потпреме на одреден број апликации, кои ќе ни понудат важни информации за оваа батерија за лаптопот.

Зошто да го проверите статусот на батеријата во Windows?

Многу луѓе го купуваат својот лаптоп без да ја земат предвид енергијата што може да ја има батеријата, а проблемите доаѓаат подоцна бидејќи времето на употреба обично е значително кратко. Повеќето производители обично го доставуваат својот предлог со батерија од само три или шест плочи, што теоретски може да понуди работно време од приближно од два до пет часа.

Ако поради оваа причина сте решиле да купите дополнителна батерија која теоретски има 9 или 12 плочи, ова може да вклучува моќност што би надминала 8000 mAh, Ова е еден од параметрите што треба да се обидете да го дознаете, бидејќи тоа ќе зависи од работното време што ќе го имате со персоналниот компјутер. Алатките што ќе ги препорачаме подолу имаат можност да ги видат овие податоци, што може да се земе предвид за мала споредба помеѓу она што ќе го видиме и она што продавачот ни го кажа.

БатеријаInfoView

«БатеријаInfoView»Е бесплатна алатка што можете да ја користите за оваа намена, бидејќи во интерфејсот ќе можете да видите голема количина на информации како резултат, меѓу кои ќе бидат присутни милиамперите од кои се состои вашата батерија, времето што може да ви го понуди без да бидете поврзани со изворот на енергија, времето потребно за батеријата да биде целосно наполнета меѓу неколку други податоци.

инфо-преглед на батеријата

Покрај тоа, оваа апликација исто така Willе го спомене бројот на циклуси или преземања што се извршени, ова е многу важен аспект бидејќи корисничкиот век на батеријата зависи од тоа.

BatteryBar

Ако не треба да знаеме онолку информации колку што ни нуди алатката што ја споменавме погоре, тогаш добра идеја би била да користиме «BatteryBar«, Кој исто така ни нуди основни, но важни информации.

бар-бар

Првенствено, тука ќе имаме можност за прегледајте ја висината на наплата што ја имате во моментов Батеријата ако персоналниот компјутер не е поврзан со изворот на енергија. Со оваа опција, за жал, нема да имаме можност да го знаеме бројот на милиампери од кој се состои нашата батерија.

Батерија за нега

Без сомнение дека «Батерија за нега»Е омилен кај голем број луѓе, бидејќи оваа алатка освен што ви ги нуди информациите што ги споменавме од самиот почеток (моќта што ја има во милиампери), исто така имате можност да управувате со опциите за напојување.

грижа за батерии

Можете да ја програмирате оваа алатка да работи во економичен режим кога е поврзана батеријата, додека „високите перформанси“ започнуваат да работат кога персоналниот компјутер е поврзан со изворот на енергија. Оваа алатка има многу ефикасен метод за следење на циклусите на батеријата. Препорачуваме да ја преземете најактуелната верзија на оваа алатка, бидејќи претходните имаа „AdWare“ што го нарушува правилното функционирање на персоналните компјутери.

Монитор за статус на батерија

Ако имате потреба да ги следите понапредните опции за батеријата на вашиот персонален компјутер, тогаш препорачуваме да користите «Монитор за статус на батерија".

статус на батерија

Оваа алатка нуди информации многу слични на она што го спомнавме погоре, имате опција да поставите додаток на работната површина на Windows, Ова така што корисникот трајно ја следи целата активност и состојбата на нивната батерија.

Повеќето од овие апликации се презентираат бесплатно, иако инвеститорот обично бара донација за да продолжи да го развива нивниот предлог. Ако вашата батерија моментално доживува одреден број проблеми, препорачуваме да ги изберете оние алатки кои нудат целосен мониторинг и информации. Ако наместо тоа ти требаат само менаџер на опции за напојување, несомнено добра опција е „BatteryCare“, бидејќи во моментот престана да користи AdWares за да привлече внимание на поголем број корисници. И покрај препораката што ја дадовме за втората, секогаш е потребно да изберете „прилагодена инсталација“ во случај во одреден момент, овој вид AdWares повторно да се појави во алатката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.