5 алтернативи за бришење на тешки датотеки за бришење во Windows

избришете заклучени датотеки во Windows

Ако сте корисник загрижен за благосостојбата на вашиот персонален компјутер Виндоус, тогаш на крајот ќе се посветите на навигацијата во секој од директориумите и папките на вашиот хард диск. Во тоа време може да наидете на датотеки што претходно припаѓале на апликации што подоцна ги деинсталиравте и веднаш треба да продолжите избришете ги за да заштедите простор на хард дискот.

Кога продолжите да го елиминирате овој елемент, неочекувано ќе добиете известување каде што е споменато, дека е невозможно да се елиминира затоа што За да се постигне оваа цел, потребни се дозволи за администратор. Анегдоталот на сите е дека сте најавени како Администратор и дека ја користите мајчината алатка за Виндоус како таква. Следно, ќе споменеме 5 алатки што можете да ги користите за да ги елиминирате овој тип заклучени датотеки, што ќе ви помогне да вратите дел од хард дискот на вашиот персонален компјутер.

1. Атентатор во архива

Ако никогаш не сте го чуле името на оваа алатка, можеби сега е време да започнете да ја „probубопитите“; на корисникот му нуди пријателски интерфејс затоа што во него само треба одете до местото каде што се наоѓа датотеката што сакате да го избришете и кој е теоретски блокиран.

FileASSASSIN

Во зависност од јачината на «наведениот блок», од истиот интерфејс на «FileASSASSIN»Можете да активирате неколку дополнителни полиња што ќе ви помогнат да ја направите оваа задача ефективна и без никаков опсег на грешки.

2. Лок ловец

Алтернативата што ја споменавме погоре има високо ниво на ефективност, иако со неа можете да избришете само еден елемент (еден по еден) и повеќе, цела папка што може да биде блокирана, па затоа е тешко да се избрише. Со "Лок Хантер» ова ограничување е скршено, бидејќи алатката ќе ви помогне да увезете цел директориум ако е блокиран и не го сакате во Windows.

Лок Хантер

Додека трае процесот, ќе се појават елементите што се елиминираат; најинтересно од сите е тоа датотеките не се "согорени" во овој момент туку повеќе, испратена до корпа за отпадоци. Ова значи дека ако случајно избришавте некои датотеки, можете да отидете на тоа место за да ги вратите во првобитната положба.

3. Отклучувач на IObit

Инвеститорот на оваа алатка има неколку предлози на својата официјална веб-страница, кои во повеќето случаи се посветени на обидот Деинсталирајте или бришете датотеки полесно кон конвенционалното.

Отклучувач на IObit

Сè што треба да направите со „IObit Unlocker“ е да го пронајдете местото каде што се наоѓа папката или ставката што сакате да ги избришете и потоа изберете една од опциите прикажани на нејзиниот интерфејс и кои вклучуваат отклучување и бришење, преименување, преместување или копирање главно.

4. БлицБланк

Оваа алатка е идеално решение за оние кои пронашле некаков вид малициозен софтвер инфилтриран во нивниот компјутер Виндоус. За разлика од претходните алтернативи, малициозен софтвер е практично многу тежок елемент за искоренување од оперативниот систем, иако за «БлицБланк»Станува една од најлесните задачи за извршување.

БлицБланк

Ако извршите пребарување со оваа алатка и открие некоја од заканите што ги споменавме, процесот на елиминација ќе започне кога ќе започне оперативниот систем, бидејќи овие закани обично се заштитени со датотеки во зависност од оперативниот систем откако ќе започне .

5. Отклучувач

Ако не ви се допаднаа алтернативите што ги споменавме погоре поради тешкотијата што може да се претстави во неговиот работен интерфејс, тогаш решението може да се фокусира на «Отклучувач«, Бидејќи со него директно ќе се справите со некои функции до избришете заклучени датотеки од контекстното мени.

Отклучувач

Ова значи дека ако сакате да избришете датотека или цел директориум, во исто време треба да го изберете со десното копче на глувчето и потоа да ја изберете опцијата што ви ја нуди оваа алатка. Од таму ќе имате можност да изберете помеѓу бришење на датотеката, преименување во неа или едноставно преместете го на друго место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.