5 Алтернативи за закажување на исклучување или рестартирање на Windows

испрати компјутер да спие

Постојат работни места во кои едно лице треба да го остави вклучен својот персонален компјутер за да заврши задача што може да трае неколку часа. Под претпоставка дека е веќе полноќ и практично ние веќе не мора да правиме апсолутно ништо во апликацијата туку, оставајќи го нашиот компјутер Виндоус да дејствува, можеме да искористиме неколку алтернативи за да наредиме компјутерот да се исклучи по одредено време.

Алатките што ќе ги споменеме подолу ќе ни помогнат да можеме да го програмираме точното време во кое персоналниот компјутер треба да се исклучи со Windows, нешто што треба добро да се пресмета, бидејќи во спротивно би можеле да ја изгубиме целата работа доколку задачата ( исклучете се на компјутер), се заклучува долго време подоцна. Како и да е, со која било од алтернативите што ќе ги споменеме подолу, може да стигнете нареди Windows да оди во хибернација, така што работата нема да се изгуби поради комплетно исклучување на опремата.

Добра алтернатива се наоѓа во оваа алатка наречена „Тајмер за исклучување на Виста“, бидејќи е компатибилна со повеќето оперативни системи од Windows 2000 па наваму. Интерфејсот е целосно лесен за корисниците и затоа нема да има момент во кој ќе се збуниме со некои од неговите функции.

viewshutdowntimer

Единственото нешто што треба да направите е да изберете која било од функциите преку нивните соодветни икони на горната лента; ова значи дека можете да изберете заклучете го компјутерот, хибернирајте, спијте, рестартирајте или само исклучете го. Со секој избор, на дното ќе се појават неколку дополнителни опции, што ќе ви помогне да го дефинирате времето во кое треба да се изврши споменатото дејство; Покрај ова, апликацијата ќе ви помогне да дефинирате одредено време и исто така посебен ден на кој исто така сакате да се изврши оваа задача.

Иако со сосема поинаков интерфејс од алтернативата што ја споменавме погоре, Wise Auto Shutdown исто така ни нуди можност да можеме да програмираме слична задача.

Мудро автоматско исклучување

На левата страна ќе мора да изберете кој било, додека од десниот регион можете да го наведете точното време и датум во кој ќе се одржи. Може да дефинирате дали сакате оваа операција да се спроведува секој ден или само во одредени периоди од денот.

Друга интересна алтернатива за употреба е „Airytec Switch Off“, каде што имаме едноставен и минималистички интерфејс кој, сепак, ни нуди целосни карактеристики за употреба при спроведување на ваков тип на програмирање.

Исклучи Airytec

Може да дефинирате дали сакате да се изврши оваа доверена задача неделно или дневно и во одредено време, ова од горната област на интерфејсот. Можете исто така да изберете тип на задача, односно ако сакате компјутерот да се рестартира, исклучи, блокира или која било друга слична.

  • 4. TimeComX Basic

Со попривлечен и поинаков интерфејс од претходните алтернативи, «TimeComX Basic» во прв степен ни нуди можност за користење на мал преостанато време стоперката недостасува за одредена задача што треба да се изврши.

TimeComX Basic

Многу интересен дел е долниот дел, каде што можете да ја нарачате оваа алатка сними „скриншот“ на целата работна површина или на алатката присутна во тој момент, 30 секунди пред извршување на доверената задача.

Оваа последна алтернатива ја оставивме за последна, поради комплексноста на нејзиниот интерфејс. Можеме да го увериме тоа тука има апсолутно сè што може да се прилагоди задача како онаа што ја споменуваме од самиот почеток.

AMP WinOFF

Сè е структурирано врз основа на различни јазичиња и е поддржано од функционална лента на врвот. Може да играте со голем број опции што се прикажани во секое од јазичињата, што сигурно ќе ви помогне програма специјализирана функција во зависност од работата што ја работите на персоналниот компјутер во секој момент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.