5 алтернативи за промена на мапата на тастатурата во Виндоус

промена на тастатурата мапа во Windows

Кога ќе купиме персонален компјутер и Виндоус конфигурира одреден број клучеви поинаку, со мали трикови што треба да ги следиме и на многу лесен начин, ќе имаме можност правилно да ја поставиме мапата на тастатурата. Ова само бара изменување на областа на која и припаѓа, што може да се направи без поголем проблем од регионалните поставки во контролната табла.

Но Што се случува ако сакаме да извршиме различни дејства со некои клучеви? Овие типови на задачи обично се конфигурираат од апликацијата со која работиме во одредено време, ситуација која не е иста ако наместо тоа ни треба целосно поинакво дејство од истата работна површина на Виндоус. Следно ќе споменеме 5 алатки што можете да ги користите со оваа цел, а кои работат исклучиво на Виндоус.

1. KeyTweak

Комо прва алтернатива ќе ја споменеме оваа алатка; штом ќе го стартувате, треба да започнете со планирање кои се најважните функции што сакате да ги доделите на клуч или нивна комбинација со користење на неговиот интерфејс.

тастатура

Првото нешто што треба да направите е да направите избор на клуч што сакате да го измените; на дното, наместо тоа, ќе најдете мало опаѓачко мени што ќе ви помогне да ја изберете промената што сакате да ја направите. Подоцна треба само да го примените, така што сè е регистрирано. Можете да користите неколку примери водичи за да ја постигнете оваа задача, нешто што се најде на десната страна. Ако поради некоја причина сте направиле лоша модификација, треба само да го изберете копчето на горниот дел што ќе ви помогне да ја "вратите стандардната" мапа на тастатурата.

2. SharpKeys

Комо втора алтернатива ќе ја споменеме оваа апликација. Веќе има малку посложен интерфејс, каде што можете дури и да му се восхитувате на различен број кратенки на тастатурата што би можеле да ги користиме за сосема поинакво дејство од оригиналот.

клучници

Главната функција на оваа апликација е да замени (за некои, преместете) одредени функции на други видови комбинации на копчиња. Постои широк спектар на алтернативи за употреба, што ќе зависи од секоја потреба.

3. MapKeyboard

оваа апликација Има мала сличност со алатката што ја споменавме на прво место (на почетокот). Корисничкиот интерфејс е многу попријатен, а навистина е важно начинот на кој работите при промена на задачата на клучот во сосема друга функција.

тастатура со мапи

Откако ќе ја стартувате апликацијата и ќе можете да ја видите тастатурата на екранот на мониторот, треба само да го изберете клучот што сакате да ја смените операцијата. Долу лево ќе се појават неколку опции, од кои ќе треба да ја изберете онаа што сакате да се изврши со претходно избраниот клуч.

4. Клучен пресликувач

Со попривлечни функции што ги претставува оваа алатка; има можност да го замени дејството доделено на клуч со сосема друго. Покрај ова, корисникот може целосно да ја оневозможи функцијата на кој било клуч.

клучник

За да го направите ова, треба само да изберете клуч и да го повлечете од тастатурата, во кој момент ќе стане темно сива. Можете исто така да кликнете двапати на кое било од копчињата присутни таму за да извршите поспецијализирано уредување кога ќе се појави прозорецот за неговите својства.

5. Креатор на распоред на тастатура на Microsoft

Ако сте развивач, можеби ќе посакате пробајте ја оваа алатка; им нуди можност на своите корисници, создадете целосно нова тастатура, што значи дека на секој може да му се додели нешто сосема друго од првичното размислување.

mskeylayoutcreator

Иако овие типови на карактеристики можат да се користат во различни области за работа, оние што дејствуваат како специјализиран софтвер за уредување видео може да најдат голема помош во тоа. Конфигурацијата на тастатурата може да се смени така што одредени функции се интегрирани во нејзините копчиња, нешто што може да вклучува опција за намалување на видео, репродукција, пауза, испраќање да биде „рендерирање“ меѓу многу други алтернативи плус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пучу2 dijo

  Првиот ми работеше: D!

 2.   јрина dijo

  Дали постои алтернатива за Mac?