5 алтернативи за шифрирање на нашиот USB pendrive во Windows

шифрирајте USB pendrive во Windows

Денес многу луѓе може да носат во џеб USB флеш-уред, кој можеби го има значително мала големина и исклучително голем капацитет, карактеристика што е усвоена неколку години од различен број производители.

Ако информациите зачувани на овој USB флеш диск се од голема важност, тогаш можеби треба да размислите да ги заштитите со некој вид дополнителна безбедност; Повеќето оперативни системи на Виндоус имаат природна карактеристика што може да ви помогне воifrar на овој USB pendrive, Иако, за жал, одредени верзии не успеваат да ја поддржат оваа одлика и технологија, нешто за што ќе зборуваме подолу со препорака на околу пет алтернативи што можете да ги користите, со цел да го криптирате вашиот уред.

Матична алатка за Windows за шифрирање на USB pendrive

Како што споменавме на горниот дел, постои природна алатка предложена од Мајкрософт за верзии на Виндоус што се гледаат наваму, што ќе ви помогне да го криптирате USB-примачот без поголем проблем или компликации. Сè што треба да направите е да го отворите истражувачот на датотеки во Windows и да се обидете да ја пронајдете буквата на уредот на вашиот USB pendrive, треба да го изберете подоцна со десното копче на глувчето за да активирајте ја таа функција од контекстното мени, добивајќи нешто многу слично на фаќањето што ќе го поставиме на дното.

енкриптирање_употреба_битлокер

Сепак, корисниците на Windows XP ја немаат истата среќа, бидејќи нема да имаат можност да го шифрираат својот USB pendrive; она што тие можат да го сторат е прочитајте некои од нив со алатка што беше предложено од „Мајкрософт“ и дека можете преземете од овој линк.

Дисккриптор

Ако не сакате да ја користите мајчината алатка на Microsoft, тогаш можете да пробате да користите «Дисккриптор«, Кој е со отворен код и ви овозможува да имате повеќе дополнителни опции.

Дисккриптор

На пример, покрај нивото на шифрирање AES, Serpent и Twofish што можете да го изберете со оваа алатка, корисникот исто така можете да одлучите да шифрирате CD-ROM, DVD диск и секако, USB pendrive; Алатката бара рестартирање на оперативниот систем и откако ќе се изврши криптирање, ќе потрае некое време, бидејќи процесот ќе се изврши на целиот уред; компатибилноста се движи од Windows 2000 до Windows 8.1 во зависност од инвеститорот.

Мини диск на Рохос

Со оваа алтернатива, корисникот ќе треба да избере помеѓу кој било од двата режима за да криптира USB pendrive, нешто што мора да се направи во зависност од нивото на искуство што го имаат во овој вид работа.

Мини диск на Рохос

Првата опција создава датотеки со контејнери во рамките на истиот USB-диск, додека другата постапка сугерира да се направи партиција што ќе дејствува како контејнер, исто што ќе биде потполно невидливо за чудните очи. Погодноста е голема, бидејќи првиот режим може да го прегледа обичен корисник со истражувачот на датотеки и со тоа да ги елиминира тие датотеки бидејќи се видливи.

Датотека Безбедно бесплатно

Бесплатноста на оваа алатка наречена » Датотека Безбедно бесплатно»Е условно, бидејќи во процесот на инсталација ќе се појават неколку екрани кои му предлагаат на корисникот да инсталира дополнителни алатки, кои се сметаат за «AdWare»; Ако наидете на нив, треба да ја одбиете нивната инсталација за да избегнете подоцна да ги избришете.

Датотека Безбедно бесплатно

Погодност за користење на оваа алтернатива е дека корисникот ќе има можност да го криптира само она што го сака, тоа значи дека можете да изберете само одредени папки сместен на USB-стикот, за брзо да ги криптира.

Безбедност на USB блиц

Скоро слична на алтернативите споменати погоре, «Безбедност на USB блиц»Исто така, се создава мал контејнер што ќе се користи за криптирање на USB-стикот. Дејствува на мал простор во внатрешноста на оваа единица, што не надминува приближно 5 MB.

Безбедност на USB блиц

Кога USB pendrive е вметната во портата на персоналниот компјутер, датотеките во овој контејнер дејствуваат веднаш, правејќи ја нивната содржина, недостапно ако ја немате лозинката за да ја отклучите. Се разбира, оваа последна алтернатива може да има некои недостатоци ако искусен корисник го отвори „Менаџерот за дискови на Windows“ за да ја види партицијата и со тоа да ја избрише со еден клик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.