5 апликации што никогаш не треба да ги инсталирате на вашиот паметен телефон

Smartphones

Повеќето од нас кои секојдневно имаат и користат паметен телефон имаат тенденција да имаат огромен број на апликации инсталирани на нашиот уред, кои во повеќето случаи никогаш не ги користиме или ги користиме многу ретко. Некои од овие апликации воопшто не се препорачуваат, од различни причини и меѓу кои може да биде голема потрошувачка на батерија или опасност за, на пример, нашите лични податоци.

Нашата препорака од овој прв момент е да инсталирате само апликации што редовно ги користите и да не губите простор и ресурси на вашиот паметен телефон со инсталирање апликации што нема да ги користите. Покрај тоа има барем 5 апликации кои според наши критериуми и поддржани од разни студии и информации, никогаш не смеете да ги инсталирате на вашиот мобилен уред. Ако веќе ги имате инсталирано, не треба да ги чувате на вашиот уред уште една минута, иако деинсталирање е ваша одлука.

Апликации што ни нудат информации за времето

И во Google Play и во App Store има стотици апликации кои ни нудат временска прогноза и тие не известуваат во реално време за температурата или временските услови што постојат во кое било време. Овие апликации се несомнено неверојатно корисни за повеќето корисници, но има огромна потрошувачка на батерија и покрај податоците за нашата стапка.

И, тоа е дека ажурирањето се случува толку често во повеќето случаи, податоците се трошат во големи количини, бидејќи е потребно за пристап до нашата локација. Овие процеси се поврзани и со голем одвод на батеријата. Овие апликации исто така ни нудат интересни графички контроли кои се исто така одлична црна дупка за трошење ресурси и опции.

За да заштедите податоци и батерија на нашиот мобилен уред, подобра опција е да го проверите времето во нашиот град или регион преку кој било веб прелистувач, кој не троши практично и ни ги нуди истите информации.

Facebook

Facebook

Facebook Во моментов има најголем број активни корисници ширум светот, а повеќето луѓе имаат сметка на оваа социјална мрежа со која се дружеле на својот паметен телефон и која ја користат редовно. Сепак, ова не е добра идеја, иако може да изгледа чудно, но не грижете се, ќе се обидеме да ви објасниме за да можете да излезете од зачуденоста.

Социјалната мрежа создадена од Марк Цукерберг не нуди огромна количина опции и функции на сите корисници, туку сето тоа Носи операција во позадина што во голема мера влијае на батеријата на нашиот терминал а особено до RAM меморијата.

Во случај да забележите многу бавно забавување на вашиот паметен телефон, можеби Фејсбук е виновникот и деинсталирањето или неинсталирањето никогаш не може да биде одлична опција. Покрај тоа, па дури и ако мислите дека светот започнува и завршува на Фејсбук, тоа не е така, но сепак секогаш можете да пристапите до вашиот wallид и вашиот профил преку кој било веб прелистувач, така што нема да се потрошат толку многу ресурси од вашиот уред

Стандарден веб прелистувач

Можеби ова е апликацијата што најмалку очекувавте да ја најдете на оваа листа, но ако имате мобилен уред со Android, користењето на стандардниот веб прелистувач обично не е одлична идеја освен ако не е Google Chrome. И дали стандардните веб-прелистувачи на многу терминали не добиваат безбедносни ажурирања и се поранливи, што го прави основно да користите веб прелистувач отколку ако го имате тоа.

Ако имате уред во кој стандардниот веб прелистувач не е Google Chrome, Firefox или друг, инсталирајте го и веднаш престанете да го користите веб прелистувачот на паметниот телефон или во спротивно може да имате некој друг проблем порано или подоцна.

Антивирусни или апликации поврзани со безбедноста

Безбедност 360

Ако пристапиме до официјалната продавница за апликации на нашиот мобилен уред, во списокот со најбезбедно преземени апликации ќе најдеме антивирусна или апликација поврзана со безбедноста. За жал многу корисници продолжуваат да преземаат апликации од овој тип без да сфаќаат дека се апсолутно бескорисни, освен да трошиме простор за складирање и ресурси на нашиот терминал.

И дали сите паметни телефони на пазарот веќе имаат добри услуги, инсталирани природно, за да избегнат малициозен софтвер или вируси. Во никој случај не е потребно да се инсталираат апликации од ваков тип кои во повеќето случаи не даваат ништо повеќе од огромна количина рекламирање за секој агол.

Ако не сакате вашиот мобилен уред да забави и да ви задава разни проблеми, не преземајте никаква антивирусна или апликација поврзана со безбедноста, бидејќи вашиот терминал веќе ги има инсталирано сите апликации поврзани со безбедноста што треба да функционираат правилно.

Чистење апликации и убијци на задачи

Почнувајќи со апликации за чистење, Вистина е дека понекогаш тие прават многу интересно ослободување за складирање, но во повеќето случаи тие обично оставаат остатоци и остатоци на нашиот уред што имаат тенденција да ги попречуваат перформансите за да можеме да кажеме дека она што тие ни го даваат од една страна од друга страна тие го земаат тоа од нас.

Што се однесува до убијци на задачи, се можеби некои од најпознатите апсурдни апликации што се достапни за преземање и е дека затворањето на процесите на генерализиран начин предизвикува само проблеми и исто така ја зголемува потрошувачката на енергија и ресурси.

На оваа листа ви прикажавме само 5 од апликациите што според нас никогаш не треба да ги инсталирате на вашиот паметен телефон, но за жал списокот може да биде многу поголем. Некои игри, апликации за вести и многу други трошат голема количина енергија и ресурси, и не треба да ги чуваме инсталирани на нашиот мобилен уред, сепак одлучивме дека списокот не е бесконечен.

Кои апликации според вас никогаш не треба да ги инсталираме на нашиот паметен телефон?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родо dijo

  Зарем не треба секој да прави што сака во животот?

 2.   Карлос dijo

  Интересно