5 добри алтернативи за заштита на Андроид со лозинки

Безбедност на нашите уреди со Android

Денес, кога многу луѓе имаат мобилен уред со оперативен систем Андроид, потребата да се заштитат информациите содржани во него е еден од најважните приоритети што треба да се усвојат; И покрај фактот дека овој оперативен систем Андроид предлага различни безбедносни мерки за блокирање на пристапот до неговата околина, тие не се корисни кога се обидувате заклучете одредени апликации.

Ако претходно зборувавме за интересни алтернативи за заклучете го нашиот iPad и така, предадете им го на најмалите за да можат самоуверено да комуницираат со уредот, скоро слична потреба е онаа што ќе ја предложиме во овој напис, каде што е фокусирана на мобилните уреди Андроид (таблет или мобилни телефони) ќе биде нашата примарна цел.

1. Заклучете го вашиот Андроид уред со AppLock

Без сомнение, ова е одлична апликација што би можеле да ја преземеме од Google play, што ни нуди можност за блокирајте една, неколку или сите апликации што ги инсталиравме на нашиот уред Андроид; Последната алтернатива е најлесна да се направи, бидејќи блокирањето на целиот уред ќе спречи да мораме да извршиме селективно блокирање.

AppLock за Android

Како и да е, ако имаме голем број апликации и сакаме само неколку да бидат извршени од некој на кого ќе му наредиме наш мобилен уред, тогаш треба да одиме во конфигурацијата AppLock за да започнеме ослободете ја само апликацијата што треба да се користи; заклучувањето не е само посветено на инсталираните апликации и алатки, туку и на камерата меѓу неколку други функции.

Вметнувањето на мал PIN-код е потребно како лозинка за отклучување на целиот уред.

2. Паметен заштитник на апликации

Оваа апликација е многу слична на горенаведената, иако нејзиниот развивач предлага некои поинтересни карактеристики за употреба. Под претпоставка дека сме го блокирале нашиот мобилен уред Андроид и тоа е изгубено, некој би можел да се обиде да го отклучи нашиот тим. По 3-тиот неуспешен обид, оваа апликација Андроид сликајте ја таа личност со предната камера.

Паметен заштитник на апликации за Android

Исто така, ќе ни помогне да го блокираме испраќањето СМС пораки и можноста за остварување телефонски повици; бесплатната верзија вклучува рекламирање, може да се елиминира доколку се изврши купување на платената верзија.

3. Совршен заштитник на апликации

Покрај тоа што ни помага да блокираме одредени апликации што треба да се користат во одредено време, оваа апликација Андроид може да се скрие во позадина (да ги направи невидливи) оние што ги блокиравме со оваа алатка.

Совршен заштитник на апликации за Android

Покрај тоа, Perfect App Protector ќе прикаже мал екран за „откривање на лажни отпечатоци“, во кој момент корисникот го става прстот и апликацијата скока на нов прозорец каде што мора да ја напише претходно програмираната лозинка; ако инсистирате да се обидете да отворите апликација што е блокирана и е видлива, ќе се појави лебдечки прозорец со „потсмевана“ порака за натрапникот да се откаже од таквата активност.

4. Visidon Applock за Андроид

Сличноста е доста голема со претходните апликации при блокирање на една или повеќе апликации и функции на мобилен уред Андроид; разликата е во откривање на лице, ситуација што се бара за да може да се отклучи целиот тим или единствена алатка според нашиот интерес.

Visidon Applock за Android

Бидејќи системот за препознавање на лице може да не успее, Vidison AppLock го поттикнува корисникот да внесе лозинка за да се користи како алтернатива за отклучување; Со други зборови, ако поради некоја причина апликацијата не може да го препознае нашето лице и со тоа да го отклучи компјутерот, тогаш би можеле да користиме лозинка за целосно отклучување.

5. Паметно заклучување за Андроид

Можеби малку поцелосна, оваа апликација Андроид има за цел да блокира различни типови на елементи што можат да бидат дел од нашиот мобилен уред. Откако ќе инсталираме и стартуваме Smart Lock, ќе најдеме интерфејс во кој има 3 јазичиња, а тоа се: апликации, мултимедија и контакти.

Smart Lock за Android

На овој начин, корисникот може да блокира одредени апликации инсталирани на нивниот мобилен уред Андроид, папки или специфични датотеки (фотографии или видео) и, исто така, списокот на контакти што сме ги хостирале на мобилниот уред.

Повеќе информации - Како да ги блокирате мобилните уреди на Apple за да ги предадете на деца

Бесплатни преземања - AppLock, Паметна апликација Заштитник, Совршен заштитник на апликации, Висидон Аплок, Паметно заклучување


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.