До 5 милиони долари на ден благодарение на лажните кликови на реклами

реклами

Ние сите знаеме дека рекламната индустрија може да заработи многу пари. Таков е случајот што сигурно во некоја прилика ќе имате прочитано како со веб-страници на милиони посетители на ден можете да генерирате прилично високи приходи, па дури и да создавате видеа за Youtube каде што нема малку корисници кои добиваат неколку десетици месечно за само толку објавувајте видеа на платформата.

Вистина е дека станува збор за успешни приказни кои не соодветствуваат на вистинската реалност што се живее од месец во месец, иако служи за да се објасни како има одредени луѓе кои заработуваат многу пари благодарение на рекламната индустрија и добрата работа . Во оваа прилика сакам да ви презентирам случај каде е избран лесниот начин, група хакери кои, благодарение на големото знаење, успеваат да се помеѓу 3 и 5 милиони долари на ден благодарение на вашата работа. Од ова уверуваат White Ops.

Група руски хакери успеваат да ја измамат рекламната индустрија.

Оваа група хакери, крстени од момците на Вајт Опс, како AFK13, на Команда за измама со рекламиработат од 15 септември, иако дури во октомври 2016 година тие успеаја да работат со максимален капацитет. За сето ова време групата работеше создадете повеќе од 6.000 домени, регистрирани со имиња што се чинеше дека припаѓаат на големите корпорации со цел, веќе во самиот домен, да создадат 250.000 XNUMX различни URL-адреси чија единствена содржина беше видео реклама.

Вистинската вредност на целата оваа работа се состоеше во измама на алгоритмот што ги избира URL-адресите каде што се прикажуваат рекламите за да го изберат нивниот простор за рекламирање на други веб-страници. Откако го постигнаа ова, групата работи на создавање на фарма за бот имплементирани во различни центри за податоци со цел да генерираат сообраќај до нивните сопствени веб-страници при внесување на рекламите.

На овој едноставен начин, или барем објаснувањето изгледа релативно едноставно, тие ботови успеаја да пристапат до околу 300 милиони реклами на ден добивањето приходи од рекламирање, како што можете да видите, беше навистина големо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.