5 одлични измами за WhatsApp во кои сите или скоро сите верувавме во одреден момент

WhatsApp

WhatsApp Таа е најкористената апликација за инстант пораки во светот и една од најпопуларните заедно со Line или BlackBerry Messenger. Сопственост на Фејсбук откако плати астрономска сума, се кажани стотици работи за тоа, повеќето од нив се лаги, што го направија најсликаното руменило и насмевка што порано не сме ги виделе.

Денес решивме запомнете некои од големите лаги што беа изнесени за WhatsApp и групирајте ги во овој напис, за да ги запомните, смејте се некое време и уживајте во 5-те одлични измами на WhatsApp кои се ширеа како пожар на мрежата на мрежи не многу одамна.

Подгответе се, започнавме и на крајот ќе ве прашаме колку од овие измами верувавте и за кои се грижите;

Постојат апликации со кои може да се шпионираат разговори

Ако некогаш сте верувале дека може да има апликација, што можете да ја преземете на вашиот мобилен уред и со која да го шпионирате WhatsApp на вашата девојка или вашите пријатели, тие го фрлија, но добро фрлија. И ова е една од најголемите измами за апликацијата за размена на пораки што сè уште можеме да ја видиме како кружи таму секојдневно, особено на Фејсбук и другите социјални мрежи, и во која многу луѓе сè уште веруваат.

Овие апликации, кои се претставени како одлично решение за вашата потреба да знаете што прават другите и за што зборуваат, всушност се вратата за пријавување на услуги за премиум СМС-порака, без ваша целосна согласност и тоа ќе ве натера да потрошите неколку евра скоро без да сфати. Општо, има тенденција да им дава на корисниците доволно проблеми за да се одјават.

Наш совет е да не бидете толку заблудени и особено ако апликацијата не е во Google Play или во App Store или во која било прилично сигурна продавница за апликации, не верувајте во ништо. Денес шпионирањето на разговори на друг е кривично дело и исто така е многу тешко да се изврши на едноставен начин за кој некои би посакале да веруваме.

Двојната сина проверка уништи илјадници парови

WhatsApp

Никој не може да негира дека двојно сина проверка што потврдува читање на испратена порака Навлезе многумина во повеќе од еден проблем, бидејќи на многумина им е тешко да најдат како да го деактивираат и да се предадат читајќи порака на која подоцна не одговараат или се обидуваат да се оправдаат ако не ја примат. Сепак, од таму до уништување илјадници парови има многу голем потег, за кој не мислам дека се создадени премногу луѓе.

И тоа е тоа За тоа што не читате порака или ја читате и сте безнадежни, theубовта на кој било пар не завршува. Често се вели дека ако не читате порака, тоа е дека правите работи што не треба или дека повеќе не ја сакате вашата партнерка или вашата мајка. Она што сите оние што мислат дека не го разбираат е дека можеби правите нешто важно, спиете или едноставно не гледате во вашиот мобилен на секои 5 минути и не можете да дадете непосреден одговор.

Дали некој навистина верува дека двојка ја раскинала врската поради несоодветна двојна сина проверка?

WhatsApp го смени речникот на Кралската шпанска академија (РАЕ)

Една од нај curубопитните работи што се случија со WhatsApp во Шпанија е кога Пред една година се прошири гласината дека апликацијата за размена на пораки успеала да се провлече во речникот на Кралската шпанска академија (РАЕ). Па дури и неколку национални весници објавија дека шпанската институција ги прифатила термините „васап“ или „васапер“.

Се разбира, ова беше една од најголемите измами што ги опкружуваа WhatsApp и RAE во ниту еден момент не ги прифатија овие термини, ниту многу други што беа поставени покрај амондигата, една од најголемите новини на новиот речник и што ќе не натера веќе никој да не се караме кога го користам тој збор, толку навредлив од скоро сите со години.

Ако не ми верувате и сте целосно сигурни дека во одреден момент сте виделе зборови како на пр „Васап“ o „Васапар“Направете како што сторив и побарајте ги во шпанскиот референтен речник и ќе сфатите дека иако ги користиме секојдневно, тие сè уште не се собрани од РАЕ.

WhatsApp

WhatsApp и Facebook ќе бидат единствена апликација

Фејсбук не многу одамна ја повлече чековницата и се стекна по многу гласини WhatsApp. Во исто време кога веста стана официјална, многумина почнаа да кажуваат дека наскоро социјалната мрежа и апликацијата за размена на пораки наскоро ќе бидат единствена апликација. Ова предизвика многу корисници на WhatsApp да ја затворат сметката поради страв од Фејсбук, но уште еднаш тие беа само еден куп лаги, кои повторувајќи се, станаа вест.

Неколку месеци подоцна Facebook и WhatsApp сè уште се две целосно независни апликации И иако намигнаа едни на други, тие никогаш нема да бидат единствена апликација како што признаа неколкумина од највисоките лидери на Фејсбук.

И, освен тоа, нема да има многу смисла, бидејќи социјалната мрежа веќе има своја апликација за пораки, Фејсбук Месинџер, ова само ќе му нанесе штета на WhatsApp, бидејќи би имале илјадници корисници на апликацијата за инстант пораки кои би работеле во потрага по подобри опции.

Членовите на WhatsApp ги читаат нашите разговори

WhatsApp

За да го затвориме овој напис, не можевме да престанеме да ги повторуваме сите што го тврдат тоа Работниците на WhatsApp се посветени единствено и исклучиво на читање разговори на случајни корисници. Beе има некои корисници кои веруваат во оваа теорија на заговор, но секако дека тешко ни е да веруваме во оваа приказна. И чудно е што една компанија е посветена на читање на приватните разговори на своите клиенти, што нема да им донесе никаква корист.

Покрај тоа што досега не се пронајдени докази дека разговорите на корисниците се прегледуваат и читаат од WhatsApp, оваа практика може да претставува кривично дело и крај на нејзиниот успех за апликацијата за размена на пораки. Ако оваа измама е докажана, замислете колку време ќе им треба на повеќето корисници да истрчаат во потрага по друга тотално безбедна апликација.

Ова се само 5 од измамите за WhatsApp на кои сите во одреден момент сме верувале или барем не натераа да се посомневаме за момент. Знаеме дека во кратката историја на апликацијата за размена на пораки има многу повеќе измами, но ниту ние не сакавме да ви здосадиме и претпочитавме да учествувате во овој напис и да ни кажете некоја друга голема лага за WhatsApp што ја паметите или во што дури сте верувале.

Која беше измамата за WhatsApp што ве натера да се сомневате, па дури и да верувате?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.