5 опции за заклучување или оневозможување и на тастатурата и на глувчето во Windows

заклучување на тастатурата и глувчето во Виндоус

Ако го оставите компјутерот само за момент, никогаш нема да можете да знаете дали некој влегол за да ги прегледа информациите хостирани на него, преку истражувачот на датотеки. Не е важно дали хард дисковите немаат нешто компромитирачко, туку дека датотеките што се дел од важен проект можат да бидат сместени таму.

Ова станува главната причина зошто треба да донесеме секакви мерки за да заклучете ги и глувчето и тастатурата од нашиот компјутер Виндоус; Ако успееме, би можеле да го напуштиме тимот целосно знаејќи дека апсолутно никој нема да има можност да влезе за да го прегледаме заштеденото на хард дискот, нешто што би можеле да го постигнеме со неколку алатки што ќе ги споменеме подолу.

Ова е една од најлесните и наједноставните алатки за употреба, која можете да ја преземете и инсталирате целосно бесплатно во Windows.

KeyFreeze

Кога ќе го исполните првиот услов, само треба да го извршите со двоен клик на соодветната икона на нејзината кратенка. Во тој момент ќе се восхитувате на мал прозорец со бројач на одбројување (пет секунди) дека кога ќе стигнете до крајот, ќе ги заклучи функциите и на глувчето и на тастатурата. За да се вратите на работа на компјутер, сè што треба да направите е да ја користите комбинацијата на копчиња CTRL + ALT + DEL и потоа да го притиснете копчето ESC, во кој момент повторно ќе бидеме на работната површина на Windows. Тука нема да најдете повеќе опции или можност за внесување лозинка за да влезете во Виндоус.

Ова би можело да се смета за најанегдотска алатка на светот, бидејќи откако ќе ја преземеме и ќе ја стартуваме, само ќе се восхитуваме мал лебдечки прозорец што ќе се појави пред сè содржината што е присутна во тој момент на работната површина на Виндоус.

мало дете

Ако го оставите компјутерот со оваа заштита, секој може да дојде да им се восхитува на прозорците на апликациите со кои работевте, иако тие воопшто нема да можат да сторат ништо бидејќи сите ќе бидат блокирани. Сега, развивачот на оваа алатка го споменува тоа на малиот лебдечки прозорец (како претходната слика од екранот) што мора да се лоцирате на стратешко место така што никој не може да го види, затоа што ако некој кликне на малото „X“, тој автоматски ќе го затвори овој прозорец и затоа компјутерот може да го користи секој.

Оваа алатка е малку поцелосна од оние што ги споменавме погоре. Покрај тоа што ни помага да ги блокираме функциите и на тастатурата и на глувчето, тој исто така има можност за спречување на работата на фиоката на нашиот CD-ROM-уред, пристап до хард дискови, па дури и, го заклучува копчето за напојување.

Копчиња за дете

Со оваа последна функција што ја споменавме, никој не би можел да го исклучи компјутерот со притискање на ова копче.

За оние кои не сакаат да ги блокираат сите функции на тастатурата и глувчето, оваа алатка може да биде решението. Со него ќе дефинираме дали сакаме да бидат блокирани дејствата што произлегуваат од притискање на лево, десно или средина на глувчето.

Кид-клуч-заклучување

Покрај тоа, можете да добиете и абзаклучете некои функции на тастатурата и оставете уште неколку слободни што сигурно ќе ги искористиме во кое било време. За разлика од алатките што ги споменавме погоре, тука постои можност за дефинирање на лозинка за да се направи апликацијата неефикасна.

  • 5. Заклучување на тастатурата

Може дури да споменеме дека оваа алатка има многу голема сличност со онаа што ја предложивме на почетокот.

Заклучување на тастатурата

Ова се должи на фактот дека оваа алатка исто така има можност за функции за заклучување на тастатурата и глувчето, сметајќи на минималистички интерфејс каде треба само да ја дефинираме лозинката за да можеме да ја направиме оваа алатка неефикасна.

Веќе имаме пет алтернативи што можеме да ги користиме во кое било време, а да оставиме само персонален компјутер со Виндоус, што ќе ни помогне пред се, да заштитни информации за хард дискови и тоа можеби е многу важно за кој било вид на работа и проекти што ги правиме во тој момент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.