5 паметни телефони со мал екран

Јаболко

Пазарот на мобилни телефони со текот на времето еволуираше кон паметни телефони со сè поголеми екрани. Доказ за тоа е дека сè повеќе е лесно да се најдат различни уреди кои ни нудат 6-инчен екран и кои понекогаш дури и го надминуваат овој огромен број на инчи. Како и да е сè уште има голем број на корисници кои бараат терминали со многу помал екран.

И покрај тоа што може да изгледа многу производители сè уште нудат уреди со екрани помеѓу 4 и 5 инчи. Во повеќето случаи, тие се мини или компактни модели на нивните предводници, кои и покрај тоа што имаат помал екран, во повеќето случаи ги одржуваат непроменети спектакуларните карактеристики и спецификации.

Во случај да барате паметен телефон кој ви нуди не премногу голем екран и е околу 4,5 инчи, не барајте повеќе затоа што во овој напис ќе ви понудиме 5 од најдобрите мобилни уреди на пазарот со не премногу голем екран.

Sony Xperia Z5 компактен

Sony

Сони Xperia Z5 Тој е еден од најдобрите паметни телефони што се достапни на пазарот денес и Xperia Z5 Compact е намалена верзија на овој моќен предводник. Исто така, има екран од 4,6 инчи со HD резолуција, што е еден од основните услови што терминалот мора да ги има за да се појави на оваа листа.

Следно, ќе направиме краток преглед на главните карактеристики и спецификации на овој Xperia Z5 Compact;

 • Димензии: 127 x 65 x 8.9 mm
 • 4,6-инчен екран со HD резолуција од 1.280 x 720 пиксели и 320 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 810
 • 2GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD картичка
 • 23 мегапикселни задни и 5 мегапикселни фотоапарати
 • Батерија од 2.700 mAh

Со оглед на овие спецификации, може да се сфати дека ова не е секој паметен телефон и дека и покрај тоа што има мал екран, неговата моќ и перформанси се огромни.

Ако барате мобилен уред со не премногу голем екран, овој Xperia Z5 Compact може да биде една од најдобрите опции, исто така, може да се пофали со извонредна камера.

Можете да го купите ова Sony Xperia Z5 Compact преку Amazon за цена од 420 евра.

Samsung Галакси A3

Samsung

Повеќето мобилни уреди на Samsung се издвојуваат главно по својот екран, со висок квалитет и многу добра резолуција, но и со голема големина. Сепак, во семејството терминали Галакси има простор и за паметни телефони со помали екрани.

Пример е Samsung Галакси A3 тоа има внимателен дизајн од алуминиум, 4,5-инчен SuperAMOLED екран и повеќе од интересна моќност.

Ова се главните карактеристики и спецификации на овој Галакси А3;

 • Димензии: 130,1 x 65,5 x 6,9 mm
 • 4,5-инчен екран со резолуција од 960 x 540 пиксели и 245 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 410
 • 1GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешна меморија
 • 8 мегапикселни задни и 5 мегапикселни фотоапарати
 • Батерија од 1.900 mAh

Нема сомнение дека се соочуваме со паметен телефон со прилагодени карактеристики, кои би можеле да ги сместиме во т.н. среден опсег на пазарот, но тоа може да биде ако бараме мал, но моќен, скоро совршен уред.

Цената на ова Samsung Галакси A3 Во моментов е 244 евра, иако во зависност од тоа каде ќе го купите може да заштедите неколку евра. На пример Во Амазон можете да го купите за 240 евра.

iPhone 5S

Јаболко

Apple отсекогаш се определуваше за мобилни уреди со екрани под 5 инчи, иако со доаѓањето на iPhone 6 лансираше и верзија со поголем екран и со цел да ги задоволи потребите на сите корисници.

Добра набавка, ако она што го бараме е паметен телефон со мал екран, тоа може да биде iPhone 5S, кој ни нуди 4-инчен екран, елегантен дизајн и огромна моќност што ќе ни овозможи да извршуваме каква било активност со нашиот терминал.

И покрај фактот дека овој iPhone 5S е достапен на пазарот веќе некое време, тој сепак има некои повеќе од интересни карактеристики и спецификации, како што можеме да видиме подолу;

 • Димензии: 123,8 x 58,6 x 7,6 mm
 • 4-инчен екран со резолуција од 1136 x 640 пиксели и 326 dpi
 • Процесор: Apple A7
 • 1GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија од 16 GB не може да се прошири преку картичка microSD
 • 8 мегапикселни задни и 1.2 мегапикселни фотоапарати

За жал цената на iPhone 5S, и покрај фактот дека е нешто стара верзија на iPhone сепак е доста високаИако ако она што го сакате е да имате намалена верзија, што се однесува до екранот, овој iPhone може да биде многу добар избор.

Секако, можеби може да почекате и неколку дена, сè додека не биде официјално претставен iPhone 5se, кој наводно ќе има мал екран и многу обновени и подобрени спецификации во споредба со овој iPhone 5S.

До денес, овој iPhone 5S продолжува да тргува и неговата цена се движи помеѓу 400 и 450 евра во зависност од тоа каде го купуваме терминалот. На пример, во Амазон можеме да го најдеме ова iPhone 5S за 410 евра. Се очекува дека, како што рековме и претходно, оваа цена може значително да се намали со доаѓањето на новиот iPhone на пазарот што ќе ни понуди 4 или 4,5-инчен екран.

Моторола Мото Е 4Г

Моторола

La Семејство Мото Е, што има различни верзии, е уште една интересна опција за да може да се има паметен телефон со 4,5-инчен екран и со придобивки од терминал од среден опсег и затоа е совршен за секој корисник кој не бара премногу од својот уред.

Ако она што го бараме е паметен телефон кој е вистински beвер, и покрај големината и малата големина, ова е Моторола Мото Е 4Г Не треба да биде добра опција и, како што веќе рековме, станува збор за уред со среден опсег, ако има некоја изненадувачка одлика.

Ова се главните карактеристики и спецификации на овој Motorola Moto E 4G;

 • Димензии: 129,9 x 66,8 x 12,3 mm
 • 4,5-инчен екран со резолуција од 960 x 540 пиксели и 245 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 410
 • 1GB RAM меморија
 • 8 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD картичка
 • Задна камера од 5 мегапиксели и предна VGA

Нема сомнение дека ова не е паметен телефон од висока класа, туку е уред од опсегот на влез, многу избалансиран во однос на перформансите и можеме да купиме за цена под 100 евра.

Xiaomi Redmi 2

Xiaomi

За да ја затвориме оваа листа, решивме да направиме простор за Xiaomi Redmi 2, мобилен уред со 4,7-инчен екран. Со непогрешливиот печат на дизајнот на кинескиот производител, овој терминал има и повеќе од интересни спецификации и исто така намалена цена, што го прави достапен за секој корисник и џеб.

Ако барате компактен паметен телефон, овој терминал Xiaomi несомнено треба да биде една од вашите главни опции, иако за жал мора да го купите преку трета страна, бидејќи кинескиот производител во моментов не ги продава своите уреди во нашата земја.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Redmi 2;

 • Димензии: 133.9 x 67,1 x 9,1 mm
 • 4,7-инчен екран со резолуција од 1.280 x 720 пиксели и 313 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 410
 • 1GB RAM меморија
 • 8 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD картичка
 • 8 мегапикселни задни и 1.6 мегапикселни фотоапарати

Меѓу продажбите, покрај оние што веќе ги споменавме, постои и целосна компатибилност со официјалната продавница за апликации на Google или што е истата Google Play, нешто што за жал не се случува на сите терминали на кинеските производители.

Можете да го купите ова Не се пронајдени производиИако ако не ви пречи да чекате да го добиете, можете да го купите преку една од многуте продавници со кинеско потекло што се достапни на мрежата на мрежи и каде што можете да ја најдете по поволна цена.

И покрај фактот дека мобилните уреди еволуирале кон сè поголемите екрани со текот на времето, на пазарот сè уште има паметни телефони со мали екрани за сите оние кои сакаат компактни уреди кои не заземаат премногу простор во вашите џебови.

На оваа листа ви прикажавме само 4 терминали со мал екран, но не се сомневајте дека има уште неколку, исто така, секако интересни, но решивме да ги избереме овој пат, оние што ги покажавме. Можеби за некое време ќе направиме нова листа, вметнувајќи уште неколку уреди и додавајќи ги вестите што наскоро може да стигнат на пазарот.

Дали сте од оние кои претпочитаат мобилен уред со мал екран?. Кажете ни ги вашите причини во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде што сме присутни и сакате да комуницирате со нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gustavo dijo

  Ми се чини дека има и други висококвалитетни телефони со екрани од тие големини, како што се BlackBerry Z10 или z30 кои се исти или помоќни од оние што ги прикажуваш.

  1.    Виламандос dijo

   Сосема се согласувам со вас, убаво, но и Z10 и Z30 веќе паднаа во заборав за повеќето корисници.

   Поздрав и благодарност за вашиот коментар!

 2.   Авел dijo

  Ако ставите xiaomi тоа е 4,7 затоа што не ставате екран на iphone 6 / s намален на 4.7 и прекумерна тежина на сите други.

 3.   Arturo dijo

  Не е екранот
  Должината и ширината на опремата ја прават поголема
  Секоја личност има свој вкус за тимот
  Но, она што се бара е не толку голема опрема и со високо-квалитетни сиси што може да биде