5 програми за создавање GIF-ови брзо и лесно

GIF-ите постојат уште од памтивек, ние ги користиме кога и да можеме, сега повеќе отколку што оперативните системи на скоро сите паметни телефони ги вклучуваат меѓу нивните опции за тастатура. GIF е збор што значи Формат за размена на графика или во шпански формат за размена на графики. Овој формат е создаден од северноамериканска компанија за телекомуникации, поддржува максимум 256 бои и последователно репродуцира серија слики во траење од 5 до 10 секунди. Тие немаат звук и нивната големина е многу помала од датотеките JPG или PNG.

Вообичаено е да се најдат GIF-и наместо типичните MeMes, бидејќи тие се во движење и ни кажуваат повеќе од статична слика. Вообичаено е да ги гледате на форуми преку Интернет или на Твитер, иако сега е лесно да ги видите на WhatsApp. Но, Зошто да користиме GIF-ови од други кога можеме да создадеме свои? Постојат некои програми што ја прават оваа задача многу полесна за нас. Во оваа статија ќе ги прикажеме 5-те најдобри програми за создавање GIF-ови брзо и лесно.

GIMP

Скоро професионална програма за уредување фотографии широко користена како алтернатива на PhotoShop, која исто така може да се користи за создавање на најдобри GIF-ови. Меѓу неговите мноштво функции е да креира GIF-картички, но за ова Сликите што сакаме да ги уредиме ќе мора да бидат во формат PNG. Иако оваа програма е прилично комплетна, таа може да биде збунувачка за помалку искусните луѓе, бидејќи нејзините опции се толку големи што е поразителна.

Ако сакаме да го испробаме и да создадеме свои GIF-додатоци покрај тоа што ги уредуваме нашите фотографии како вистински професионалци, можеме да ги преземеме и инсталираме бесплатно од нејзината страница официјална веб-страница. Програмата е достапна за обете Windows како за MacOS.

Аниматор на SSUite GIF

Ако бараме едноставна, но ефективна програма при креирање на нашите анимирани GIF-ови, ова е несомнено онаа што ја бараме. Датотеките што ќе ги создадеме од оваа програма ќе бидат компатибилни со сите тековни веб-прелистувачи и можеме да ги споделиме и прегледаме без никаков проблем. За да го направите ова, доволно е да ги додадеме сликите што сакаме правилно да ги уредиме, правилно да ја креираме анимацијата. Можеме да ги конфигурираме сите параметри, од времето на изложеност до нејзината брзина.

Уредникот поддржува формати JPG, PNG, BMP и GIF. Најдоброто нешто во врска со програмата е тоа што е исклучително лесна со занемарлива тежина од 5 MB и не бара претходна инсталација. Можеме да го преземеме целосно бесплатно од вашата страница официјална мрежа.

GIFtedMotion

Апликација дизајнирана само и единствено за создавање анимирани GIF-ови. Оваа апликација не бара многу искуство со уредници на фотографии, бидејќи е прилично едноставна за употреба и ќе ни овозможи да ги креираме нашите GIF-и во едноставни чекори, само поставувајќи ги сликите во правилен редослед и прилагодувајќи го времето на експозиција по наш вкус. Тоа е апликација со отворен извор, па затоа е потполно бесплатна и не бара претходна инсталација.

Апликацијата може да се користи од пенкало диск или надворешен тврд диск бидејќи не бара инсталација во оперативниот систем. Поддржува многу формати, вклучувајќи PNG, JPG, BMP и GIF. Иако не бара инсталација, ние мора да ја ажурираме Java во нашиот тим. Неговиот интерфејс е нешто концизен, но едноставен, а времињата на вчитување малку високи, но резултатот е како што се очекуваше. Ако сакате да ја испробате оваа апликација, можете да ја преземете од веб-страница на креаторот.

фотопејзаж

Еден од најдобрите пакети за уредување фотографии. Апликацијата е оптоварена со опции за уредување фотографии, но исто така и опции за создавање на наши GIF-ови. Наоѓаме мноштво групирани опции што ни овозможуваат лесно да ги коригираме и подобруваме нашите фотографии. За да создадеме GIF-картички, едноставно треба да користиме неколку фотографии за да ја создадеме анимираната слика. Програмата е многу интуитивна и лесна за употреба, но како и со GIFtedMotion, таа е бавна и тешка при обработката, иако крајниот резултат вреди, има и побрзи.

Оваа програма е потполно бесплатна како и со претходните и можеме да ја преземеме без претходна регистрација од сопствената страница официјална мрежа.

Производител на Gifhy GIF

Конечно, програма што се издвојува по леснотијата на користење и пријателскиот интерфејс. Со него можеме да создадеме анимирани GIF-картички бесплатно за само неколку минути. Тие можат да се развиваат од низа слики направени од некоја страница или од лична галерија. Иако имаме можност и за создавање GIF-ови од видеа или од нашата галерија или од YouTube или други видео апликации. Несомнено е апликација која дава многу игра при креирање на наши анимирани слики за да се користи насекаде.

Giphy Gif творец

Најдоброто нешто во врска со оваа апликација е тоа што таа е веб-апликација, затоа не ни треба никаква претходна инсталација, само внесете ја вашата официјална веб-страница и користете една од нејзините различни функции што ги нуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)