5 трикови за да постигнете совршено фокусирани фотографии

Фокус

Одамна видовме каков е пристапот и како да се користи. Па, овој пат ќе видиме неколку совети, ако само што направивте скок од компактните фотоапарати, полесно ќе добиете совршено фокусирани слики.

1.- Користете ги периферните точки на фокусот на екранот за фокусирање. Овие се наоѓаат околу централната точка на фокусот (најпрецизно) и нудат погодност да не мора да менувате рамки за да се фокусирате. Но, како и во сè, има и; Овие периферни точки се помалку прецизни од централната точка, така што можеби нема да добиеме оптимални резултати. Јас лично ја препорачувам оваа техника само за оние кои се новодојденци во светот на SLR, за поискусни фотографи Јас го препорачувам методот на фокус подолу.

2.- Рамка, фокус и рефрамирање. Оваа техника ќе ја користиме кога предметот што сакаме да биде фокусиран на сликата не е во центарот на неа. Како што рековме претходно, централната точка на фокусот на визирот е онаа со најголема чувствителност во однос на фокусот, па затоа е точката што ќе ја користиме.

За да го направите ова, ја избираме последната рамка на нашата фотографија и горливо го лепиме визирот цврсто на веѓата (ова се чини малку комплицирано за оние што имаме очила ...). Сега, без придвижување на главата или телото, и со поместување на фотоапаратот додека е прикачен на веѓата, ја поставуваме централната точка на фокусот на субјектот. Рефрамираме и пукаме.

На оваа фотографија го користев методот „Рамка-фокус-рефрема“.

На овој начин беше она што го постигнавме држете го фокусот на растојание до предметот не се преселил Така, ќе постигнеме добар фокус на оваа тема, иако веќе ви кажувам дека на оваа техника и треба многу вежба за да се добие како што треба.

3.- Барајте области со контраст за да можете да се фокусирате. Понекогаш кога се обидуваме да фотографираме површина со низок контраст фокусот полудува. Ова се случува затоа што на AF-то на нашиот фотоапарат му треба област на контраст, каде осветлувањето нагло се менува така што фотоапаратот ги идентификува тие точки како точки во фокусот. Ако се обидеме да се фокусираме со која било од точките на фокусот на премногу мазна површина, нашиот AF ќе полуди. фокусирајте се на област со висок контраст (во рамките на нашиот предмет, очигледно).

На пример, ако сакаме да фотографираме мазен wallид со ламба и сакаме да ја поставиме светилката надвор од центарот, ќе мора да го користиме методот на врамување, фокусирање и преформулирање (или точки на периферниот фокус) така што точката на фокусот е лоцирана на ламбата и со тоа да добиете правилен фокус без да користите рачен фокус.

4.-Користете рачен пред-фокус. Овој совет се однесува на динамични сцени, каде што предметите се движат брзо и додека да се фокусираме, субјектот се поместува и е надвор од фокусот. За да го разберам, ќе дадам практичен пример.

Да помислиме дека куче доаѓа кон нас и ние сакаме да го фотографираме главно додека работи. Во режимот AF, камерата се фокусира на кучето, но додека се фотографира, таа веќе се поместила доволно за да биде надвор од фокусот. Во овие ситуации е она што мора да го направиме фокусирајте се во режим на AF на фиксна точка на земјата. Се сеќаваме на оваа точка во која се фокусиравме земајќи некои елементи од теренот како референца. Се префрламе на режим на рачен фокус, на овој начин, сè додека не се движиме, ќе ја имаме референтната точка во фокусот. Кога кучето ќе помине низ таа точка, ние пукаме.

На овој начин ќе го имаме кучето совршено фокусирано. Можеби не на првиот обид, но со малку вежбање и интуиција лесно се остварува.

5.- Користете режим LiveView со рачен фокус. Ако нашата камера има режим LiveView, можеме да го искористиме за да постигнеме подобар фокус во рачен режим. За ова треба да го користиме копчето за зумирање (истиот што го користиме ако сакаме да зголемиме фотографија во самата камера) додека го имаме LiveView. На овој начин, можеме добиете детали од областа за фокусирање и така можеме да „вртиме пофини“ со рачен фокус.

Еве видео на англиски јазик што ги објаснува овие 5 совети.

Извор - PetaPixel


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.