5 куриозитети за Xiaomi кои сигурно не сте ги знаеле

Xiaomi

Xiaomi Во моментов е еден од најпопуларните и најпознатите производители на мобилни уреди и многу други производи, бидејќи не смееме да заборавиме дека кинескиот производител има меѓу своите каталози неколку лаптопи, таблети, средства за одвлажнување, па дури и сијалица. Се разбира, нејзината историја не е премногу долга и е дека е создадена во 2010 година, потребни се само неколку месеци за да стане меѓународно позната.

Ова малку време беше повеќе од доволно за да се генерира продажба од повеќе милиони долари, изненадувајќи огромен број на корисници со своите уреди. Тој исто така даде дури денес да го објавиме овој напис во кој ќе ви покажеме 5 куриозитети за Xiaomi кои сигурно не сте ги знаеле до овој момент.

Пред да се лансираме за да ги откриеме iosубопитствата за кинескиот производител, само ќе ве прашаме една работа, а тоа е да им кажете на вашите пријатели или семејство некои од анегдотите за Xiaomi, да им кажете дека ги читате во Gadget на Actualidad

Неговото име, енигма

Xiaomi

Името на Xiaomi е еден од куриозитетите што најмногу сакам да ги објаснувам секој пат кога зборувам за овој популарен производител, и што мислам дека веќе го објаснив неколку пати на овој блог и уште неколку на неколку пријатели. Xiaomi е транспонирање на кинески знаци на западната азбука, иако обично дава многу простор за толкување, особено ако прашате некој што е кинески или кој знае да зборува и пишува кинески.

?? (Ксиао и Ми) се двата кинески знака што довеле до Хиаоми, што значи малку просо, просото е жита. Вториот поим го видовме како лого или икона на производителот и тој е присутен и во името на нивните уреди.

Активностите на Xiaomi се најразновидни

До неодамна, беше многу нормално една компанија во светот на технологијата да се фокусира на лансирање и комерцијализација на еден уред или неколку од нив. Сепак, со текот на времето, голем број компании како Сони или Хуавеи решија да го прошируваат својот бизнис сè повеќе и да ги нудат своите уреди за најразновидните пазари.

Сони на пример продава мобилни уреди, таблети, конзоли за игри или телевизии во скоро кој било агол на светот, некои со поголем или помал успех, но се покажува како многу солиден производител на скоро сите овие пазари.

Сепак, Активностите на Xiaomi се многу разновидни, оставајќи скоро какви било модели за компанија толку млада и со толку малку историја зад себе.. Ако ги наброевме сите уреди и производи што кинескиот производител ги продава во моментов на пазарот, сигурно ќе ни требаат неколку часа.

Сите сигурно сме виделе и допреле по еден паметен телефон или таблет на Xiaomi, можеби дури сме можеле да пробаме и една од неговите паметни сијалици, но исто така успешно се пласира паметни нараквици, телевизии, лаптопи, обувки, па дури и маска за да избегнеме дишење гасови штетни за нашите бели дробови.

Xiaomi

Пипалата на Xiaomi се практично бесконечни и во моментов е тешко да се најде уред кој не бил успешен, бидејќи неговиот квалитет и особено неговата цена се повеќе од интересни во двата случаи.

Неговата вредност продолжува да расте со полна брзина

Иако Xiaomi е создаден во 2010 година, дури во 2015 година го постигна своето осветување, што стана познато во огромен број земји надвор од Кина. Моментално вредноста на кинескиот производител е 46.000 милиони долари или што е исто, вистински бес за компанија создадена пред само неколку години.

Покрај тоа, тој веќе директно ангажираше повеќе од 8.000 вработени, иако во овој аспект е далеку далеку од некои негови конкуренти како што е Huawei каде во моментот работат повеќе од 170.000 XNUMX луѓе и низ целиот свет.

Xiaomi продолжува да расте со полна брзина и сигурно за неколку години неговата пазарна вредност ќе се зголеми двојно или тројно, а работната сила помножена со некоја многу голема бројка.

Тој успеа да го заведе дури и самиот Уго Бара

Xiaomi

Уго Бара Тој е еден од најважните и најпознати луѓе во светот на технологијата и тоа е што голем дел од неговиот престиж беше изграден како менаџер на производи на Google и како шеф за развој на Android. Неговата удобна позиција во гигантот за пребарување, каде што беше повикан во иднина да биде еден од силните луѓе, ако не веќе, не беше доволен за да не дозволи да биде заведен од Xiaomi.

Во рамките на кинескиот производител, тој е највидливиот и најпрепознатливиот шеф, дејствува како потпретседател, иако скоро сите се согласуваат дека тоа е повеќе од она што го кажуваат неговите позиции.

Покрај Бара, кинескиот производител заведе и многу други личности, меѓу кои се издвојува Стив Возниак, еден од основачите на „Епл“, кој беше во посета на објектите на кинескиот производител а од кои тој продолжи да вели дека има „одлични производи што се доволно добри за да навлезат на американскиот пазар“.

Ксиаоми е обвинет за шпионажа

Веќе некое време, многу производители на мобилни уреди се под сомневање дека шпионирале корисници преку нив. Xiaomi е една од нив и тоа е дека еВо 2014 година, софтвер за шпионирање беше откриен во некои терминали на компании како што се Xiaomi RedMi Note и Xiaomi RedMi 1S.

По долга истрага за Xiaomi и многу други производители, сите тие излегоа невини од обвиненијата за шпионажа, иако оттогаш тие секогаш беа посочувани, без исто така да можат да се ослободат од овој лош публицитет.

Дали веќе ги знаевте анегдотите и curубопитноста што денес ви ги кажавме за Xiaomi?. Ако знаете нешто повеќе што може да биде интересно за нас и другите читатели, кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.