6 начини да ја видите верзијата на Windows што ја инсталиравте

верзии на прозорци

Откако долго работевте со верзијата на Виндоус, ќе има време кога треба да ја знаеме специфичната верзија што ја имамеОва се должи на фактот дека специјализиран софтвер може да бара да се инсталираат одредени барања.

Исто така, може да се појави ситуација дека не знаеме дали сме ажурирале лепенка (Service Pack) во верзијата на Windows што во моментов ја инсталиравме на компјутерот. За оваа причина, сега ние ќе ве научиме 6 алтернативи што постојат за да се знае како точната верзија на оперативниот систем што го инсталиравме на компјутерот, што вклучува мали трикови и чекори за лесно следење.

1. Едноставна команда за да ја видите верзијата на Виндоус што ја имаме

Предлагаме да ги следите следниве чекори за да можете директно да ја знаете верзијата на Windows што сте ја инсталирале на вашиот компјутер:

 • Во Windows 7, кликнете на копчето «почетно мени".
 • Во полето за пребарување, напишете: «winver»Без наводници и потоа притиснете го копчето« внесете ».
 • Во Windows 8.1, само одете на „почетниот екран“ и напишете го истиот збор (winver).

Виндоус верзија 01

Со чекорите што ги предложивме, веднаш ќе се појави мал прозорец каде што ќе бидеме известени за верзијата на Windows што ја инсталиравме на компјутерот. Оваа прва информација може да биде многу важна за нас, бидејќи ќе покаже дали сме инсталирале Service Pack.

2. Барате поставки за Windows 8.1

Методот што ќе го предложиме подолу е ексклузивен за Виндоус 8.1 и мора да ги следите следниве чекори за да ги дознаете истите податоци што планиравме да ги знаеме во моментот:

 • Одиме кон «поставување»Од оперативниот систем со помош на десната странична лента (шарм).
 • Откако таму, од левата странична лента ја избираме опцијата «PC и уреди».

Виндоус верзија 02

 • Оттука, ќе треба да ја избереме опцијата само на крајот од таа колона, во која пишува „Информации за компјутер".

Со оваа алтернатива (наменета специјално за Windows 8.1) информациите за нашиот компјутер ќе бидат прикажани на десната страна, каде што ќе се види типот на верзијата на оперативниот систем што ја имаме, исто така, споменувајќи дали е правилно активирана.

3. Погледнете ги својствата на системот

Ова е уште еден трик што можете да го спроведете, сè додека ја поставите иконата «Мојот тим»На работната површина на Windows; За да го направите ова, ќе треба да ги следиме само следниве чекори:

 • Ја бараме иконата "Мој компјутер" (или мојот компјутер) на работната површина на Windows.
 • Кликнуваме со десното копче на глувчето и од контекстуалното мени избираме «својства".

Виндоус верзија 03

Со овие едноставни чекори, ќе се отвори нов прозорец и во кој, од десната страна, ќе го споменеме типот на верзијата на Виндоус што ја имаме, како и најновата надградба (лепенката) што е направена во неа.

4. Потпирање на информациите од системот

Друг мал трик што би можеле да го прифатиме за да ја знаеме верзијата на оперативниот систем Виндоус што ја инсталиравме на компјутерот, е потпирање на внатрешните информации на оперативниот систем; За да го направите ова, ќе треба да ги следиме само следниве чекори:

 • Кликнуваме на копчето «почетно мени»Виндоус.
 • Во просторот за пребарување пишуваме: «msinfo32»Без наводници и потоа притиснете го копчето«за да влезеш".
 • Во Виндоус 8 можеме да ја користиме кратенката «Win + R»За да го отворите прозорецот за команди и потоа да напишете на зборот (msinfo32).

Виндоус верзија 04

Веднаш ќе се отвори прозорец, кој на насловната страница ќе ни ја покаже верзијата на оперативниот систем што ја инсталиравме во моментов. Еве и други дополнителни информации, кои би можеле да ги прегледаме доколку сакаме да знаеме некои карактеристики и спецификации на нашиот компјутер.

5. Гледајќи ги деталите за лиценцата на Виндоус

Ова е едноставен трик што не вклучува третман, бидејќи треба да ја повикаме само „командната линија“ (cmd) и потоа да ја напишеме следнава реченица:

slmgr / dlv

Виндоус верзија 05

Откако ќе го притиснете копчето «внесете», ќе се појави прозорец, во кој ќе бидеме информирани за многу поважни информации; Покрај верзијата за Windows, тука ќе се прикаже и идентификацискиот број за активирање меѓу неколку други.

6. Користење на "командна линија"

Ние скоро би можеле да гарантираме дека овој трик е надополнување на она што го спомнавме погоре. За ова, ние само треба трчајте на „командна линија“ (cmd) и потоа напишете ја следнава команда:

systeminfo

Виндоус верзија 06

Откако ќе го притиснете копчето "enter", одлични информации за содржината на оперативниот систем веднаш ќе бидат прикажани на нашиот компјутер, верзијата што ја имаме во тоа време да биде присутна таму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гонзало? (@TecnoFury) dijo

  32 GB на рам? : Или момче е тој Јан!