6 работи што Гугл ги заборави во својот Гугл Пиксел и кои го претвораат во просечност

Google

Минатиот вторник Google официјално го претстави новиот Google Pixel, што ќе се појави на пазарот во две различни верзии во зависност од големината на екранот. Откако го видовме првиот мобилен уред „направен во Гугл“ на сцената, иако ја имаше суштинската помош од HTC, повеќето од нас дојдоа до истиот заклучок и дека не е ништо друго освен тоа што очекувавме повеќе од новите смартфони на пребарувањето гигант.

Нема сомнение дека и Google Pixel и Google Pixel XL се два многу моќни терминали, кои имаат, на пример, Qualcomm Snapdragon 821 процесор поддржан од 4 GB RAM меморија, и со повеќе од интересни карактеристики и спецификации. Како и да е Гугл заборави на некои работи во својот нов Гугл Пиксел кои ги прават да станат паметен телефон што може совршено да остане незабележан на пазарот ако не е произведен од Google.

Подолу ви прикажуваме 7 од работите за кои сметаме дека Гугл ги заборавил во Google Pixel и ги прави еден повеќе мобилен уред отколку што има на пазарот.

ИС53 сертификација против вода

Google Pixel

Повеќето смартфони кои достигнуваат на пазарот денес го прават тоа со сертификатот IP67 или IP68 што го прави отпорен на вода и прашина и исто така ни овозможува во повеќето случаи да ги потопуваме нашите уреди во када или во базен за подолг временски период.

„Гугл“, сепак, го обдари својот „Гугл пиксел“ со ИП53 сертификат кој ги штити од прскање прашина и вода. Ова значи, објаснето на едноставен начин, дека во никој случај не можете да го ставите вашиот нов мобилен уред Google во вода.

Доколку се сомневате во оваа сертификација, погледнете ги оние што ги поседуваат мнозинството терминали на пазарот и ќе ја сфатите огромната грешка на пребарувачот.

Безжично полнење или јасен чекор назад

La безжично полнење Тоа е нешто што на корисниците им се допаѓа повеќе и повеќе затоа што ни овозможува засекогаш да заборавиме на досадните кабли. Google Pixels не се опремени со оваа одлика, и покрај фактот што нивниот грб изработен од метал и стакло дозволува користење ваков тип на полнење.

Гугл во оваа смисла направи јасен чекор наназад и тоа е за оние кои не го паметат Веќе имавме безжично полнење со години во мобилен уред Nexus, поточно во успешниот Nexux 4.

Оптичка стабилизација

Google Pixel

Google Pixel камерата е каталогизирана од оние кои веќе можеа да го тестираат уредот како еден од најдобрите на пазарот а тоа го демонстрираат и првите слики што ги видовме. Сепак, веруваме дека Гугл можеше да забележи уште поголема забелешка во овој дел, а тоа е дека камерата на својот нов терминал нема оптичка стабилизација, нешто што обично е многу корисно и што е веќе присутно во многу од најдобрите мобилни уреди на пазарот.

Во корист на Google, мора да си кажеме дека пикселите во камерата на вашиот нов паметен телефон се доста големи (1.55? М) што овозможува да се преживее без оптичко стабилизирање во ситуации на добра светлина. Во ситуации при слаба осветленост, навистина се пропушта, но исто така е точно дека бројот на фотографии што ги правиме во овие ситуации е многу помал.

Каде се изгубија стерео звучниците?

HTC е еден од најдобрите производители на пазарот на мобилни телефони и еден од оние што најмногу се грижат за звукот на нивните терминали. Сепак, и изненадувачки, новиот Google Pixel не ни нуди стерео звучници, нешто тешко за разбирање за повеќето корисници.

Во стариот Nexus, 6 и 6P ако се најдеме со стерео звучници, кои сега исчезнаа без да можеме да ги разбереме причините.

Сакавме Nexus, а не iPhone

Google Pixel

Повеќето производители на пазарот ги дизајнираат своите уреди гледајќи ги најуспешните терминали. Во оваа прилика се чини дека е јасно дека Google е инспириран од iPhone на Apple, иако сте Гугл, треба да имате свои идеи и да не гледате никого.

Покрај тоа, простувајќи му што го забележа iPhone, можеби можеше да подобри некои аспекти на терминалите на Apple, како што е проблемот со рамките на екранот, што може да биде многу потенки и со тоа да ни понуди многу поинтересен дизајн.

Збогум на интересни цени

Повеќето Nexus што Гугл ги лансираше на пазарот имаа повеќе од интересни цени во споредба со некои од најдобрите мобилни уреди на пазарот, без исто така да им одземаат во поглед на карактеристиките и спецификациите. Google Pixel ја уништи таа позадина и е дека најевтината верзија на уредот ќе се појави на пазарот со цена од 759 евра.

Google Pixel XL, исто така во својата најосновна верзија, има цена од 899 евра. Ако ги споредиме со цената на Galaxy S7 edge на пример нешто писка, а тоа е дека терминалот Самсунг денес има цена од 819 евра.

Мислење слободно

Долго време сум одличен бранител на Google Nexus, дури имав и такви за моја лична употреба, но мислам дека овој пат гигантот за пребарување погреши од почеток до крај. Објаснувањето е овој напис од почеток до крај и е тоа И покрај фактот дека Google успеа да му обезбеди на својот Google Pixel добри карактеристики и спецификации, му недостигаше да заврши со низа работи, кои во некои случаи се основни за да може да се каже дека нудат таканаречен паметен телефон од висока класа.

Сега ќе видиме како пазарот го поздравува Google Pixel, и покрај сите работи што ни недостасуваат во нив, и тогаш ќе можеме да процениме дали Google успеа или не успеа во својата идеја за влез на пазарот на мобилни телефони, фалејќи се дека « направени во Google?

Кои работи ви недостасуваат за Google Pixels неодамна воведени од Google?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.