7 алатки за проверка на статусот на хардвер на вашиот компјутер

проверете Хардвер на компјутер

Што се случува кога процесорот на компјутерот се прегрее? Оваа ситуација може да доведе до откажување на целата опрема и секако дека мора веднаш да ја однесеме кај специјалист за да може темелно да се прегледа. Сега, овој вид на анализа може да се изврши со време однапред како еден вид Превентивно одржување, нешто што секој може да го стори ако ги има потребните алатки за тоа.

За Виндоус има многу алатки од овој стил, кои не нудат голема задача, туку повеќе информации за тоа што може да се случи во овој момент со секој хардверски елемент во компјутерот.

Зошто да користите алатки за проверка на хардвер во Windows?

Едноставно, за да спречите комплетно оштетување на компјутерот. Ако работиме со тимот секој ден на голем број задачи, ова станува еден од најважните ресурси за кои мора да се грижиме, во спротивно, би можеле да бидеме „невработени“. Задачи подеднакво основни како и можноста за проверка на температурата на процесорот, ако ладилникот се врти нормално или неколку други елементи е она што ќе го дознаеме со 7-те алатки што ќе ги предложиме подолу.

Ова може да биде одлична алтернатива поради информациите што ги прикажува на нејзиниот интерфејс. Откако ќе го извршиме, ќе можеме да забележиме различни параметри, треба да избереме кој било од нив за да започнеме да проверуваме дали сè работи совршено добро.

HWMonitor

Меѓу најважните информации што ќе можете да ги забележите на интерфејсот се тековните вредности и минимумите што треба да ги размислуваат. Ова значи дека ако сме ја надминале оваа граница, тогаш мора да дејствуваме превентивно пред да се продлабочи наведениот симптом.

Ова е одлична алатка што треба да ја користат особено оние кои имаат лаптоп. Ако во одредена точка сте чуле чуден шум што доаѓа од областа на процесорот, тогаш ова може да вклучува дефект на вашиот ладилник.

SpeedFan

Алатката ви обезбедува информации за овој елемент, каде што можете да ја видите брзината во вртежи во минута и на ладилникот во процесорот и на внатрешниот вентилатор на компјутерот; покрај тоа, температурата на целиот систем и хардверските ставки исто така ќе бидат прикажани независно.

За оние кои сакаат нешто поцелосно, оваа алатка има можност да ги понуди истите информации за алтернативите што ги споменавме погоре и „малку повеќе“.

Отвори хардверски монитор

Покрај брзината на ладилникот во процесорот, температурата на истиот и напоните, алатот има можност да понуди и информации за fи фреквенциите на процесорот и графичкиот процесор, информации за RAM меморијата, просторот за складирање на тврдиот диск и перформансите што ги има нашата SSD единица ако имаме еден од нив.

Алатките што ги споменавме погоре можат да обезбедат важни податоци за општата температура во компјутерот, што ги вклучува вентилаторите и нивното дејствување во куќиштето.

Core temp

Оваа алатка наместо тоа, се фокусира исклучиво на информирање за тоа со што се случува секоја од јадрата на нашиот процесор, оставајќи ги настрана сите други податоци надвор од оваа хардверска ставка.

Според развивачот на оваа алатка, неговиот предлог не се заснова на информациите што би можел да ги нуди BIOS-от на компјутерот Виндоус, туку на одредени параметри понудени од процесорот.

Вистински Темп

Од сите податоци присутни таму, оној што се однесува на „TJ Max Distance“ се смета за најважен, кој во никој случај не треба да достигне „нула“, компјутерот едноставно ќе се исклучи.

6. Монитор за хардверски сензори

Оваа алатка може да биде од корист ако сакаме да знаеме што се случува со секој од хардверските елементи во компјутерот. На пример, состојбата на "матичната плоча", ладилникот на процесорот, навивачите на куќиштата, графичката картичка, тврдиот диск и уште неколку други елементи е она што ќе се прикаже во рамките на интерфејсот на оваа алатка.

Монитор за хардверски сензори

Единствениот недостаток е тоа Оваа алтернатива бара комерцијална лиценца; можете да ја преземете бесплатната верзија, иако ова претставува само 10 минути употреба за 14 дена. Цената на оваа алатка е приближно 34 американски долари.

Оваа алтернатива може да се користи главно за ИТ-специјалисти кои сакаат да ја тестираат максималната вредност што процесорот може да ја достигне откако ќе бидат потребни големи напори. Тоа е она што го сугерира неговиот развивач, кој споменува дека алатката не е во можност да го следи начинот на кој работи секое парче хардвер.

OCCT

Откако ќе го стартуваме, можеме да започнеме да спроведуваме мал тест за изведба, каде што примарно ќе се анализираат изворот на напон, максималната брзина на ладилникот, температурата достигната од процесорот, и неколку други дејства.

Со секоја од овие алтернативи што ги споменавме, ако во одреден момент сте забележале некое чудно однесување на вашиот персонален компјутер Виндоус, можете да користите која било од нив за да откриете дали споменатиот дефект може лесно да се поправи или треба да го носиме компјутерот до поспецијализиран техничар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.