7 алтернативи за безбедно бришење на слободниот простор на тврдиот диск

безбедно бришење на податоците на тврдиот диск

Со спомнување на фразата „безбедно бришење“ се повикуваме на податоците што може да се достигнат закрепнете со специјализирана алатка во она што теоретски, тоа е слободен простор на тврдиот диск.

Да претпоставиме за момент, дека сме се посветиле на управување со одреден број датотеки на тврдиот диск, морајќи избришете многу информации што за нас, веќе беше бескорисно. Со алатките што ќе ги споменеме подолу, слободниот простор ќе биде почист од кога и да е, што го прави практично невозможно да се повратат какви било информации што може да биле сместени во некој од кластерите на нашиот уред за складирање.

Резервна копија на информации на нашиот хард диск

Првото нешто што треба да се разгледа во овој момент е што треба да се направи резервната копија се интегрира од целата содржина на нашиот хард диск до сосема друга (надворешна), во случај процесот да не успее поради аномална ситуација.

Првата алатка што ќе ја препорачаме во овој момент е токму оваа, која се смета за високо ефективна и ефикасна и специјално посветена, за оние кои страдаат од параноја за информациите што претходно требаше да бидат отстранети од тврдиот диск.

гума

Постои голема количина на податоци што ќе бидат препишани во секој од секторите на хард дискот, и ова внимание треба да се земе предвид затоа што ако хард дискот има голем простор за складирање, процесот може да трае цел ден. Начинот на користење на алатката е исклучително лесен, бидејќи само ќе треба изврши нова задача, изберете ја единицата за складирање и подоцна, слободниот простор и конечно изберете го копчето што ќе ни помогне да го извршиме целиот процес.

Ова е уште една интересна алатка, која има многу поудобен интерфејс од оној споменат погоре.

Moo0 Анти-закрепнување

Треба да ја избереме единицата на дискот што сакаме да ја обработиме и неколку дополнителни параметри преку нивните соодветни полиња. Најважниот од сите нив е оној што го споменува безбедно бришење на податоците во слободен простор хард диск.

Дополнителна алатка за да можете да извршите задача слична на она што го спомнавме погоре е со оваа алтернатива.

BleachBit

Интерфејсот е сосема поинаков, иако принципот е ист. Потребни ни се само изберете хард диск или специфична папка за да започне процесот на безбедно чистење и бришење. Можете исто така да проверите одреден број кутии за да нарачате, процесот се прави само во слободен простор.

На оваа алатка веќе споменавме претходно на можноста за безбедно бришење на сите податоци што сè уште се во состојба на закрепнување во рамките на слободниот простор на тврдиот диск.

CCleaner

Вреди да се земе предвид поради ефикасноста на работата со која е претставена. Само треба да ја избереме функцијата од левата странична лента (во Алатки) и потоа да го избереме хард дискот што сакаме да го извршиме ова длабоко чистење.

  • 5. Тенок за чистење

Оваа алатка е најпосакувана алатка за оние кои одржуваат персонални компјутери.

потенок

Тука исто така имаме одреден број на функции распоредени во левата странична лента и од каде, треба да избереме опцијата што ќе ни помогне да го извршиме длабокото чистење еден или повеќе хард дискови.

Најатрактивниот дел од оваа алатка е во нејзиниот интерфејс. Оттаму, корисникот ќе треба да ја избере единицата на дискот (една или повеќе), а подоцна и видот на чистење што треба да се изврши.

Уништувач на датотеки

Ова значи дека би можеле да стигнеме изберете одреден број чекори за пребришување на секој од блоковите на тврдиот диск, така што чистењето е длабоко и безбедно.

Принципот на работа на оваа алатка е многу сличен на оние што ги споменавме погоре.

Редактор на дискот

Најинтересно е дека алатката извршете ја операцијата во позадина, ова е голема придобивка затоа што со тоа не треба да претрпуваме никаков вид на забавување на работата на која било алатка со која работиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Кристофер dijo

    Ви благодарам многу за информацијата, поздрав !!!