7 апликации со кои може да се лоцира кој било радар и да се избегне парична казна

Радар

Ако возите по еден од шпанските патишта секој ден, ќе забележите дека бројот на радари поставени од Генералниот директорат за сообраќај се зголемува. Ова се должи на фактот дека институцијата сака да внимава на возачите да се обидат да спречат не само брзо возење, туку и употреба на мобилен уред на воланот, не носење безбедносен појас или други опасни однесувања зад воланот.

За да избегнеме казна од нашата сакана ДГТ денес, ќе ви покажеме 7 интересни апликации за да се избегнат радарите, сите легални и остануваат во тој правен вакуум каде се забранети уреди за лоцирање радари и скоро секаков вид на уреди што се поставени на контролната табла на автомобилот.

Пред да започнеме со преглед на апликациите што сакаме да ви ги покажеме, ќе ви кажеме aубопитност, што го вели тоа 87% од Шпанците сметаат дека повеќето мерки за безбедност на патиштата одговараат на интересот за наплата на ДГТ. Без разлика дали сте од тие 87% или преостанатите 13%, продолжете да читате затоа што ова ве интересира апликациите, сите легални што ќе ви ги покажеме за да ги лоцирате радарите што можат да бидат поставени на патот.

SocialDrive

SocialDrive

SocialDrive Би можеле да кажеме дека не е едноставна апликација, но исто така е социјална мрежа во која секој корисник може да споделува интересни информации и што може да биде од голема корист за другите возачи. Оваа информација не само што треба да биде радар, туку може да биде сообраќаен метеж, несреќен случај или кој било друг инцидент. Самата апликација е дефинирана како „Социјалната мрежа на возачи“ што е несомнено знак на она што можеме да го најдеме.

Несомнено, таа е една од апликациите што доби најголема популарност во последно време, благодарение на учеството на корисниците, иако понекогаш не работи толку добро и особено брзо како што можевме да очекуваме, а тоа е дека секој придонес од кој било корисник има да бидат проверени од администраторите на SocialDrive.

SocialDrive
SocialDrive
Развивач: SocialDrive
цена: слободен

Том Том Радарс

Том Том Радарс

Одобрена и развиена од една од најпознатите компании кога станува збор за мапи и навигатори, Том Том Радарс е една од најпопуларните апликации на пазарот, која уште еднаш има за цел да нè предупреди на присуството на радари за да избегнеме казни.

Корисниците се многу важни за оваа апликација и тие се одговорни за споделување, а исто така и за проверка на локацијата на камерите со фиксна брзина. Очигледно нема смисла да се проверат другите видови радари, кои се мобилни телефони и кои ја немаат, со малку исклучоци, истата локација.

За да завршиме мора да укажеме оваа апликација која е една од најажурираните, благодарение на фактот што добива ажурирања двапати неделно. Покрај тоа, покриеноста на фиксните радари на шпанска територија се искачува до 95%, што значи да можете да бидете информирани за скоро секој фиксен радар и да избегнувате непријатни изненадувања.

Единствениот негативен аспект на оваа апликација е тоа што, барем засега, е достапна само за уреди со оперативен систем Андроид.

iCoyote

iCoyote

iCoyote е апликација која ги известува сите свои корисници за радарите инсталирани на патот, а како и со SocialDrive, таа се заснова на информациите што ги даваат корисниците. Покрај радарите, кои секогаш можат да не избрзаат и да се ослободат од парична казна, тоа укажува и на секој инцидент, несреќи или застој во сообраќајот.

Оваа апликација, која е достапна на Android или iOS, е еден од најдобро ценетите од овој тип од страна на корисниците и исто така ни нуди многу интересен и динамичен систем за навигација, со јасна цел „избегнување на неочекувани изненадувања на патувањето“.

Којот: радарско предупредување, GPS (врска со AppStore)
Којот: радарско предупредување, GPSслободен

Предупредување за радар

Предупредување за радар

Во оваа прилика, името на оваа апликација веќе ја прави нејзината корисност многу јасна и дека како и сите други што ги видовме во овој напис се користи за откриваат радари на кој било пат. Уредот за предупредување за брзински камери е достапен во неговата бесплатна пробна верзија за Android или iOS.

Бесплатната верзија не е толку комплетна како платената, но совршено ни служи да се открие присуството на повеќето фиксни радари, камуфлирани, пресечни, мобилни радари, во семафорите и тунелите. Платената верзија чини „само“ 1,99 евра што секако ве охрабруваме да ги платите токму сега затоа што ако само избегне казна, веќе ќе ги амортизиравте скоро двете евра колку што вреди апликацијата.

Номар радар (врска со AppStore)
Номад Радар1,99 евра
Предупредување од радар!
Предупредување од радар!
Развивач: SoftBoom
цена: слободен

Waze

Ако зборуваме за апликации со кои се откриваат радари и инциденти во сообраќајот на нашата земја, не можеме да заборавиме на тоа Waze што е едно од најсимнуваните и пред се најкористените. Покрај тоа, заедницата на корисници што стои зад оваа апликација е една од најбројните и најактивните во светот, што овозможува апликацијата да има постојано ажурирани информации.

Достапно бесплатно за уреди со iOS и Android Тоа ни овозможува не само да откриеме радари од сите видови, туку и полициски контроли, несреќи, сообраќаен метеж, па дури и цени на различните бензински пумпи што ќе ги најдеме на пат.

Ова е моја вообичаена апликација за откривање на присуство на радари или други проблеми, иако морам да кажам дека во зависност од популацијата каде што живеете, информациите може да бидат поголеми или пониски во зависност од придонесите на корисниците. Се разбира, ако живеете во голем урбан центар, не грижете се за ова бидејќи информациите ќе бидат во изобилство.

Навигација и сообраќај на Waze (врска со AppStore)
Навигација и сообраќај на Wazeслободен

Радардроид

Радардроид

Радардроид Таа е една од најдобро оценетите апликации на Google Play и една од оние што добиваат најдобри мислења од корисниците на оваа тема што нè засега денес. Белешките и добиените мислења се дури и покрај цената на платената верзија, која достигнува 5,99 евра, што отсега ќе ви кажуваме дека вреди да се плати.

За среќа, достапна е бесплатна верзија за преземање и иако не е толку комплетна како платената, таа е навистина корисна. Опциите на Radardroid вклучуваат звучни предупредувања за радари, режими на ден и ноќ за подобра употребливост или можност за користење на апликацијата како конвенционален GPS.

Во платената верзија се наоѓаме како апликација без рекламирање, која не предупредува на радарите според правецот на патувањето и може да се работи во позадина без никаков проблем и непријатност.

Radardroid Lite
Radardroid Lite
Развивач: Вентеро Тел.
цена: слободен
Radardroid Pro
Radardroid Pro
Развивач: Вентеро Тел.
цена: 5,99 евра

Лесен мобилен телефон

EasyMobile

За да ја затвориме оваа листа, решивме да вклучиме апликација која нема многу врска со камерите за брзина, но тоа може да биде од голема помош за сите корисници кои возат автомобил. И дали е тоа Лесен мобилен телефон Ни заштедува од тоа да мора да ги поставуваме типичните лизгања што ни овозможуваат да паркираме во ограничени места за паркирање. Исто така, благодарение на оваа апликација можеме да заборавиме дека мора да се вратиме во автомобилот за да ја обновиме можноста да останете паркирани на истото место.

За жал оваа апликација сè уште не е достапна во премногу градови, иако онаму каде што е оперативно е вистински благослов. Меѓу позитивните точки на Easyymobile е можноста за плаќање преку кредитни картички или Paypal. Ова ќе не спречи да мораме секогаш да имаме огромна количина на монети со кои можеме да плаќаме и е дека повеќето машини од овој тип не прифаќаат плаќања со сметки.

Да бидете во можност да избегнете радари и да морате секогаш да носите парички со вас е вистински благослов за секој што вози. Ако обично не застанувате зад воланот, можете сами да се уверите штом возите на редовен начин.

Ако треба да знаете повеќе информации за оваа апликација што е достапна за уредите Adroid и iOS, можете да ја консултирате преку нејзината официјална веб-страница.

Забележи

Генералниот директорат за сообраќај веќе некое време забранува секаков вид уреди кои се способни да детектираат радари, казнувајќи ги сите возачи што ги користат. Апликациите што ви ги прикажавме денес, како што веќе рековме, не се незаконски, но нема да бидеме одговорни за казна или санкција која агент може да ја процесуира за нејзина употреба.

Во сите случаи, нашата препорака е да ги користите мудро и ретко. Воопшто не се препорачува да се вози по кој било пат со голема брзина, во зависност од апликацијата што ни кажува каде се наоѓа радар. Понекогаш парична казна е лоша вест и може да нè симне од тронот секој месец, но возењето со неодговорна брзина и несреќата може да заврши со не само наша сметка во банка. Возете со претпазливост и со дозволена брзина, иако ако одлучите да не го сторите тоа, имајте на ум дека вашиот живот и животот на другите луѓе може да бидат доведени во прашање, а пред се никој друг да не биде одговорен.

Кои апликации ги користите во вашиот секојдневен живот за откривање радари?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи каде што сме присутни и желни да разговараме за оваа и за многу други теми со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Освалдо Фидел Мадеро Нуњез dijo

    Тие можат да се користат во секое време на патиштата во Колумбија