7 грешки што треба да се избегнат при купување паметен телефон

Smartphone

Повеќето корисници обично немаат среќа да можат да го менуваат својот паметен телефон толку често и затоа е од суштинско значење да не се прават грешки при купувањето на нашиот нов мобилен уред. Преку овој напис ќе фатиме 7 од најчестите грешки при купување терминал, и дека сите треба да се обидеме да ги избегнуваме во секое време, иако понекогаш тоа е или многу тешко или едноставно невозможно.

Ако веќе имате на ум да купите нов мобилен уред или ќе го сторите тоа порано или подоцна, извадете хартија и пенкало за да ги запишете сите грешки што не треба да ги правите на лист хартија. Овој лист би ви одговарал секогаш да го имате пред вас кога работите со проблеми на вашиот нов уред, секогаш да го имате присутно и дека паѓањето во нив е нешто покомплицирано.

Внимателно следете ги парите што ќе ги потрошите

Пари

Постојат десетици различни мобилни уреди на пазарот, кои се разликуваат по цена во зависност од нивниот дизајн и карактеристиките и спецификациите што ни ги нудат. Во секое време Важно е да бидеме јасни и, пред сè, внимателно да ги следиме парите што ќе ги потрошиме. И, тоа е дека ако на пример, ние ќе го користиме само нашиот нов мобилен телефон за да остваруваме повици, ќе биде апсурдно да потрошиме огромна сума на евра на паметен телефон, што нема да ги користиме или да ги искористиме.

Секогаш имајте на ум што сакате и цената што сте подготвени да ја платите за тоа. Избегнувајте апсурдни трошоци и секогаш купувајте што ви треба, а не она што им е потребно на другите или по секоја цена сакаат да ве продадат.

Не биди и скржав

Исто како што не треба да трошиме премногу пари на мобилен уред што не ни треба, Ние не треба да бидеме стаорци при изборот на нашиот нов терминал. Ако го користиме нашиот паметен телефон скоро континуирано и скоро за сè, не трошете што е можно помалку затоа што сигурно ова движење ќе тргне наопаку.

И тоа е дека на пример, корисник кој го поминува денот играјќи со својот паметен телефон, не можете да му дадете терминал од ниска класа, со мал екран, затоа што многу брзо ќе го направите да очајува. Внимавајте што ќе купите, што одговара на вашите потреби и не бидете стаорец кога го купувате.

Внимателно слушајте ги понудите на вашиот телефонски оператор

Телефонски оператори

Многу интересен начин за стекнување мобилен уред е преку нашиот оператор на мобилен телефон. Меѓу предностите што ни ги нуди е можност за плаќање на терминалот на рати и дека во поголемиот дел додаваат цена нешто пониска од онаа што се продаваше на пазарот во тоа време. Секако, важно е да бидеме многу внимателни со она што ни го нуди нашиот оператор, бидејќи во многу наврати тие се обидуваат да ни продадат работи што не ни требаат или не одговараат на нашите потреби.

Исто така е важно да се запамети тоа купувањето паметен телефон во кој било телефонски оператор генерира обврска за трајност. Ова значи дека ние мора да ја одржиме нашата стапка и да останеме со компанијата некое време. Во случај на избор на терминал без премногу одлики, должината на престојот може да заврши во свет и вистинска тортура.

Ако не сакате терминал на повик за висока продажба, не се врзувајте за обврска за трајност и купувајте го бесплатно во која било продавница, тоа нема да ве чини премногу пари во споредба со операторот и исто така ќе имате слобода на движење за да можете да го направите она што го сакате во секој момент.

Спецификациите не се сè

Денес голем број на корисници се движат главно според бројот на јадра што ги има процесорот или количината на RAM меморија што ни ја нуди. И покрај тоа што може да биде навистина важно, спецификациите не се сè и тоа е дека скоро никому не му треба 8-јадрен процесор со 4 GB RAM меморија. Да, точно е дека ќе има корисници кои ќе го искористат тоа, но не сите.

Спецификациите се важни, но ако купите терминал со внатрешно складирање од 16 GB, можеби е уште поважно да ни дадете можност да вклучиме microSD картичка за проширување на просторот, кој може да има многу процесори. Ако, на пример, фотографирате сè што ви поминува низ патот, без сомнение ќе биде поважно да имате добра камера отколку најдобриот процесор на пазарот или можноста да има слот за microSD во споредба со огромната RAM меморија .

Купете го вашиот нов терминал во вистинско време

iPhone

Да се ​​набави мобилен уред и да се добие како што треба е многу комплицирано, и да се купи добро, мора да го земете предвид датумот на кој е направено. За да го разбереме, ќе ви објасниме со едноставен пример што секој ќе го разбере.

Apple го претставува својот нов iPhone во месец септември, па затоа размислувањето за купување на еден од овие терминали во месец август, може да биде огромна грешка. Веднаш штом ќе се претстави нов iPhone во Купертино, Apple значително ја намалува цената на претходните модели, затоа почекајте да пристигне новиот модел, препорачливо е да пристапите до помоќен уред или еден „застарен“, но со намалена цена.

Ова што го објаснивме со пример во кој iPhone е протагонист, се случува токму истото со другите производители. Исто така, не е важно дали терминалот е предводник на компанијата или поскромен.

Секогаш внимавајте на датумите на кои ќе го купите вашиот нов мобилен уред, а да не го земете предвид може да биде огромна грешка што може да ве чини огромна одвратност.

Супер зделките понекогаш не се како што изгледаат

Во текот на една година има десетици назначени датуми во кои многу продавници, физички и дигитални, го елиминираат, на пример, ДДВ-то на нивните производи или ја прават продажбата што на почетокот изгледа импресивна. За жал, никој не дава ништо, или буквално ги фрла нивните цени и тие понуди често не се како што изгледаат.

Секогаш кога ќе одлучите да го купите вашиот нов мобилен уред на одредени датуми како што е Црниот петок, проверете ги цените што ги имаше мобилниот уред претходните денови, и се подразбира дека многу продавници ги зголемуваат своите цени во текот на овие назначени денови. Во случај на откривање, гневот што можеме да го добиеме може да биде огромен, затоа бидете внимателни и бидете претпазливи, проверувајќи ја секоја понуда.

Секако, мора да кажеме и дека не се сите понуди лажни или чудни, а во некои продавници е можно да се набават паметни телефони по добитна цена или по многу ниска цена во споредба со нивната оригинална цена.

Малите детали се многу важни

MicroSD картичка

Да не ги разгледувате малите детали, исто така, може да биде една од најголемите грешки при купување терминал. Кога станува збор за трошење цело богатство на мобилен уред, важно е да ги разгледаме не само широките карактеристики на терминалот, туку и малите детали кои во повеќето случаи се многу важни.

Дека дизајнот на паметниот телефон не прави да падне од наши раце, додатоците што ги вметнува или можноста за проширување на карактеристиките на нашиот уред, може да бидат некои од тие мали фундаментални детали.

Мислење слободно

Купувањето паметен телефон треба да се направи спокојно, постојано да размислувате за чекорите што ќе ги преземеме и особено да процените неколку уреди, без да се фокусирате само на еден. Секако, треба во секое време да ги избегнувате грешките што ви ги изложивме денес, и покрај фактот што повеќето од нив изгледаат многу очигледни, голем број на корисници продолжуваат да паѓаат во нив.

Одлична препорака е направете список на паметни телефони што може да ве интересираат, поради нивниот дизајн, спецификации и ценаи одете на отфрлање на опциите, откако ќе прочитате на пример во мрежата на мрежни информации и мислења на други корисници. Друга добра опција е да ги видите уредите во големи продавници или специјализирани продавници пред да одлучите за тоа, и од суштинско значење е да го видите и допрете терминалот пред да го купите.

Уште еднаш морам да повторам дека купувањето мобилен уред не е лесна мисија и дека мора да го сфатите тоа лесно, обидувајќи се да не правите премногу грешки, кои за жал се прават скоро секогаш, заради брзањето што обично го имаме или заради временската помош што ја даваат некои играчи на пазарот за мобилна телефонија.

Колку грешки што ви ги покажавме денес, некогаш сте направиле при купување паметен телефон?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во која сме присутни и каде со нетрпение очекуваме да разговараме со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   wqq dijo

    Мех, го купивте на кинески или на горното ќебе