8 алтернативи за Office Word да ги користите целосно бесплатни

алтернативи на Microsoft Word

И покрај фактот дека Мајкрософт има канцелариски пакет за употреба во различни средини (како што е верзијата iPad), мора да споменеме и дека постојат алтернативи што би можеле да ги добиеме целосно бесплатни, неколку од нив да бидат инсталирани во оперативниот систем и други наместо тоа, како веб апликации и каде, Интеграцијата на зборови е генерално вклучена во овие алтернативи.

Предложивме да споменеме 8 од многуте алтернативи што постојат при работа со верзија слична на Office Word, поради потребата што може да ја имаат многу луѓе да ги користите на вашите мобилни уреди или на конвенционален компјутер. Пред неколку дена имавме напишано статија во која понудивме различни алтернативи за влез во пакетот Office преку Интернет, предлог што доаѓа од рака на Microsoft и кој на некој начин е омилен кај оние кои сакаат да користат само Интернет прелистувач за да работат со него.

1. Отворена канцеларија прво се натпреварува со Office Word

За многу луѓе, тоа е ситуацијата што може да се живее со овој пакет канцелариски отворен извор, исто како и под името ОпенОфис Можете да го користите целосно бесплатно кога ќе го инсталирате на вашиот компјутер. Тука ќе најдеме и процесор за текст што стрЛесно може да се натпреварува со Office Word, пријателски интерфејс што ја олеснува работата при пишување на кој било вид на написи со слики, формати и прилагодени обрасци.

2. AbiWord како алтернатива на Office Word

Ова е уште една добра алтернатива што би можеле да ја стекнеме за да работиме со вашата верзија на Word; AbiWord е вКомпатибилен и со Виндоус и со Линукс и тој е исто така со отворен код како OpenOffice.

3. QJot да отвори документи со различни формати

Друга добра алтернатива е QJot, што има можност за отворете и зачувајте документи во формат .doc; можеби постои единствената непријатност, бидејќи алатката не поддржува .docx; од друга страна, со QJot исто така можеме да преобразиме од HTML во RTF и обратно.

4. artарт и неговиот процесор за зборови за Виндоус

со оваа алтернатива ќе имаме можност да отвориме документи во формат Doc, RTF и Docx во зависност од развивачот; апликацијата може да се инсталира само од Windows XP наваму. Можете исто така да креирате преносна верзија на овој процесор за да може да го носи на USB pendrive, па дури и, во сметката DropBox како што е предложено од нејзината официјална страница.

Апликации преку Интернет како алтернативи на Office Word

Алатките што ги споменавме претходно, можеме да ги инсталираме во оперативниот систем; но Кои алтернативи ги имаме за да можеме да работиме на Интернет? Постојат неколку опции што би можеле да ги искористиме за оваа намена, кои ќе ги наведеме подолу.

5. Зохо писател. Со оваа алтернатива можеме да работиме во нашиот интернет прелистувач користејќи ја неговата верзија на Word; Поради оваа предност, веб-апликацијата е крос-платформска. Во неговата бесплатна верзија, можете да користите простор од 5 GB во облак за да ги зачувате документите креирани во оваа алатка.

6. ThinkFree. Тука може да се искористиме вашиот процесор за текст преку Интернет или офлајн, бидејќи постои верзија што може да се преземе за да се инсталира на компјутерот; Инвеститорот препорачува употреба на оваа онлајн алатка Word на оние кои имаат главно мобилни уреди.

7. Google Docs. Оваа алатка станува омилена кај многумина, поради престижот што го има Google; документите што се генерираат со истите може да биде хостиран директно на вашиот Drive и исто така, споделете ги со оние што ги сакате во вашите списоци со контакти.

8. Ајакс пиши. Според инвеститорот, овој процесор за текст работи подобро во Mozilla Firefox; Документите што се создадени во Office Word може да се отворат, читаат или пишуваат без проблем и дури можеме да ги испечатиме од истата алатка.

Опциите што ги споменавме погоре се само неколку од многуте што се на Интернет, но истите Тие може да се користат спорадично кога ни требаат за да излеземе од итна потреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.