8 Андроид апликации за разговор или видео конференција

Андроид апликации за разговор или видео конференција

Ако имавме можност да ги разгледаме тие класични телевизиски серии (научна фантастика), ќе можеме да забележиме дека некои од нивните сцени имаат многу сличност со она во што живееме денес. Комуникација на долго растојание помеѓу неколку луѓе се претвори во главната атракција на овие серии, нешто што можеше да се земе како да е меѓугалактичка видеоконференција.

Очигледно не сме во оваа средина, туку во нашиот реален свет каде што голем број мобилни уреди (секој пат, со помала големина) се појавија во рацете на различни производствени фирми. Сами по себе би можеле да реализираме задача или активност за разговор или видео конференција, нешто што е продлабочено особено кај оние кои имаат оперативен систем Андроид; Поради оваа причина, сега накратко ќе споменеме 8 апликации со овој оперативен систем што можете да ги користите за овој вид задачи.

1. Скајп

Нема сомнение дека ова е услугата што најмногу ја користат различни луѓе, што се должи на фактот дека алатката е достапна за различен број платформи; на овој начин, да Skype Може да го имате на мобилни уреди со Android, на iPad, на Mac или PC компјутери, меѓу неколку други. Покрај ова, може да се направи и разговор или разговор користејќи поврзување на податоци или безжичен Wi-Fi.

Skype

2. Фринг

Оваа алтернатива се смета за една од најдобрите за многу луѓе, што се должи одличниот квалитет на сликата што ја добивате од говорот во видео конференција; Како Skype, овде исто така можете да закажете групни или индивидуални разговори, што ќе зависи од секоја потреба. Ако имате само безжична мрежа Wi-Fi, можете да ја користите за да избегнете прекумерна потрошувачка на податоци во 3G конекција.

Фринг

3. Танго

со Танго неговите корисници можат да користат видео повици или само говорни повици. Бидејќи е бесплатна Андроид апликација, нејзините корисници ја користат оваа опција за да можат испраќајте СМС-пораки, па дури и фотографии вклучени во нив. Алатката е компатибилна со 3G, 4G и Wi-Fi мрежи.

Танго

4. ooVoo

Меѓу најважните предности што ни ги нуди ооВу, можноста за одржете групни видеоконференции со најмногу 12 члена Станува примарна причина зошто многумина го користат. Покрај тоа, видео повици, говорни повици, текстуални пораки и неколку други функции се оние што се вклучени во оваа апликација за Android.

ооВу

5. Google+ Hangouts

Во последно време, Google+ Hangouts Го користат голем број луѓе на персонални компјутери и секако, на мобилни уреди со Android. Со оваа услуга имате можност да разговарате во група, иако ограничувањето на алатката сугерира само 9 корисници. Google+ Hangouts обично се користи често затоа што оваа апликација за Android е инсталирана стандардно на различни мобилни уреди со овој оперативен систем.

Google+ Hangouts

6 Viber

Постојат приближно 460 милиони корисници кои користат оваа апликација за андроид, што е исто така достапно во специјална верзија за iPhone, BlackBerry и за мобилни телефони со Windows Phone; меѓу нејзините најголеми придобивки е можноста за испраќајте СМС-пораки, остварувајте аудио повици, испратете фотографии, сепак, оваа апликација за Android не нуди можност за правење видео конференции.

Viber

7. КакаоТалк

A КакаоТалк Се користи за воспоставување бесплатни аудио повици и за испраќање текстуални пораки. Можете исто така да достигнете закажете групни аудио повици со оваа апликација за Android. Меѓу неговите дополнителни функции, со него имате можност за интегрирање на анимирани емотикони, како и употреба на неколку налепници како дел од пораката. Приближно 150 милиони корисници ја користат оваа алатка, која е достапна и за мобилните уреди со Android, со iOS, Windows Phone, BlackBerry и Bada OS.

КакаоТалк

8. Линија

со оваа алатка исто така ќе имаме можност за остварувајте бесплатни говорни повици и испраќајте пораки на сите наши контакти и пријатели. Достапен е во повеќе од 230 земји и се смета за една од најдобрите Андроид апликации ширум светот. Можеби единствениот недостаток е големиот број известувања што услугата обично ги испраќа до сите свои корисници.

ЛИНИЈА

Со овие 8 препораки што ги дадовме, некои од нив може да ве интересираат, што ќе зависи првенствено од видот на мобилниот уред што ги имате во ваши раце, како и верзијата на оперативниот систем што е интегрирана во нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.