8 опции за враќање на случајно затвореното јазиче на прелистувачот

трикови во веб-прелистувачот

Една од главните причини зошто би можеле да изгубиме важни информации при прелистување на веб е незнаење за одреден број трикови што можеме да го користиме со нашиот интернет прелистувач.

Само да претпоставиме една минута едноставен пример и каде, ќе предложиме да прелистуваме важна веб-страница во едно од петте отворени јазичиња. Ако случајно го затвориме, информациите ќе бидат изгубени засекогаш ако не се сеќаваме на URL-то на кое и припаѓаше. Тоа ќе биде целта на овој напис, бидејќи ќе споменеме 8 трикови што треба да ги следиме за да можеме лесно да го вратиме јазичето што случајно го затворивме.

Претходни размислувања за предложените трикови

Прво на сите, ќе споменеме дека триковите што ќе ги предложиме подолу се однесуваат на различен број веб-прелистувачи, каде што корисникот може да има отворете голем број јазичиња за да работите во различни информации со секоја од нив. Ако имаме отворено повеќе од едно јазиче и затвориме еден од нив, за да можеме да го вратиме, ќе треба да извршиме само еден од триковите што ќе ги советуваме подолу. Предложивме да се отворат повеќе од една картичка, во спротивно, ако го затвориме единствениот што е отворен би завршиле со извршувањето на прелистувачот и затоа нема да можеме да прифатиме ниту еден трик.

1. Трик за прелистувачот Internet Explorer

Ако ги земевме предвид горенаведените размислувања, тогаш може да се обидеме да започнеме со мал тест во прелистувачот Internet Explorer што му припаѓа на Microsoft. Eachе мора да отвориме само две или три јазичиња со различни информации во секоја од нив.

Internet Explorer

Сега ќе мора да затвориме кој било од нив, а подоцна и да отвориме празно јазиче. На него ќе треба да кликнеме со десното копче на глувчето и да избереме од контекстуалното мени, опцијата што ќе ни овозможи „да се отвориме до јазичето“ што случајно го затворивме на претходната седница.

2. Трик за прелистувачот Mozilla Firefox

Првиот дел од она што го спомнавме во претходниот трик треба да се примени во оваа алтернатива за да се разбере, начинот на кој работи трикот.

Mozilla Firefox

На празното јазиче (празно) ќе треба да кликнеме со десното копче на глувчето и изберете ја истата опција од контекстното мени (оној што ќе ни помогне случајно да го отвориме затвореното јазиче). Алтернатива за овој Интернет прелистувач е да отидете во „Историја“, а потоа во опцијата „Неодамна затворени јазичиња“.

3. Трик за прелистувачот Google Chrome

Во основа, постапката е многу слична на она што го споменавме во претходните прелистувачи на Интернет.

Google Chrome

Вреди да се спомене дека во трите претходни прелистувачи (Internet Explorer, Mozilla Firefox и Google Chrome) можете исто така даacer со помош на кратенка за тастатура што ќе ви помогне да ги вратите во еден чекор, оние јазичиња што беа претходно затворени. Кратенката на тастатурата е: CTRL + Shift + T.

4. Трик за Safari прелистувачот на Apple на Windows

Тука постапката може малку да се разликува, бидејќи ќе треба да ја избереме само малата икона што е прикажано во горниот десен дел, во тоа време ќе бидат прикажани неколку опции од контекстуалното мени и од кои мора да избереме, онаа што ќе ни овозможи повторно да се отвориме, до јазичето што беше затворено на претходната сесија.

Apple Safari

Можете исто така да користите кратенка за тастатура, како што следува: CTRL + Z

5. Трик за прелистувачот Опера

Ако сте еден од луѓето што го користат прелистувачот Опера, има и мал трик за усвојување. Како прво, можете да ја користите истата кратенка за тастатура што ја предлагаме за Google Chrome или Internet Explorer.

Опера

Алтернатива за истиот прелистувач што може да се користи е во кликнете на името "Опера" од горниот лев агол за да одиме подоцна во областа на "јазичињата". Токму таму ќе најдете опција што ќе ви помогне да ја отворите претходната затворена.

6. Совет за прелистувачот Maxthon

Можеби не е алтернатива за многумина, но никогаш не знаете, ако во одреден момент ќе го искористиме овој Интернет прелистувач.

Мактон

За да ги добиеме информациите за затворено јазиче во претходната сесија, треба да ја користиме само кратенката на тастатурата «ALT + Z»; Можеме да ја користиме и малата закривена стрелка (икона) на лентата со алатки, што ќе ни помогне да ги вратиме информациите од затвореното јазиче.

7. Совет на прелистувачот GreenBrowser

За оние кои користат GreenBrowser, постои и алтернатива; Во прва инстанца може да се обидеме да го вратиме затвореното јазиче во претходната сесија со кратенката на тастатурата што ја споменавме за претходниот прелистувач.

Зелен прелистувач

Втората алтернатива е да ја барате опцијата за враќање на наведените информации од затвореното јазиче, со опциите прикажани на претходната слика.

8. Прелистувач Авант

Како последна алтернатива, ќе го споменеме прелистувачот Avant Browser, во кој исто така можете да го вратите затвореното јазиче користејќи ја кратенката на тастатурата: «Shift + Ctrl + Z".

Прелистувач Авант

Друга опција за истата цел е да отидете во лентата со мени и да ја изберете опцијата што може да и се восхитувате на претходното снимање.

Ако во одреден момент сте го затвориле јазичето за прелистувач и имаше информации од големо значење, предлагаме прво да ја користите соодветната кратенка за тастатура и потоа да користите некој од триковите ако првата опција не работи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.