9 неверојатни карактеристики на Office 365 за кои не сте знаеле

Office 365 - совети

И покрај фактот дека канцеларискиот пакет на „Мајкрософт“ е еден од најкористените во моментот, има многу негови карактеристики кои се целосно непознати од неговите корисници, и покрај тоа што тие користете го секојдневно на различни видови работни места и лични проекти.

Говорејќи конкретно за Office 365, ова е одлично решение за оние кои сакаат да го користат во сосема поинакво конвенционално опкружување. Постојат многу стравови и табуа во врска со оваа верзија, нешто што практично ги ограничува нејзините корисници во нивните проекти, со што ги прави функциите и функциите непознати. карактеристики од големо значење што би можеле да ги користиме токму во овој момент. Оваа статија е посветена на обидот да се споменат 9-те најважни карактеристики на Office 365.

1. Работете во Office 365 заеднички

Можеме да кажеме дека ова е првата карактеристика што секој треба да ја знае, што значи дека во зависност од одредени дозволи и привилегии може да се направи тоа истата работа може да се модифицира од кој било друг корисник.

Колаборативна канцеларија 365

Ова вклучува и Microsoft Word, PowerPoint или Excel; Кој и да дејствува како администратор на проект, ќе има можност да ги разгледа промените што се прават во тој момент и кој ги предложил.

2. Работа со Skype во рамките на групата соработници во проект

Ова е ветувањето на Мајкрософт, нешто што веќе се материјализира во одредени региони, иако во други, ќе се претстави постепено. Мајкрософт се осигури дека сите корисници кои се дел од работна група во Office 365 ќе имаат можност да разговараат користејќи ја својата услуга Скајп.

скајп во Office 365

Не е важно дали проектот ќе се затвори, бидејќи ако сакате да продолжите да разговарате со овие контакти на Skype, можете да го направите тоа тивко.

3. Конвертирајте чкртаници во подобро дефинирани текстови и потези

Ако имате мобилен уред, тогаш можете да ја користите алатката OneNote на Мајкрософт, од каде што можете да започнете направи секаков вид на лавра така што тие подоцна стануваат дел од содржината на документот во Office 365.

мозочни удари и квича во Office 365

4. Игнорирај ги важните разговори

Бидејќи Office 365 е платформа за соработка (како што предложивме погоре), можеби во одреден момент некој ќе започне да испраќа коментари кои за нас немаат никаква важност и важност за усвоениот проект. Во тоа време можевме користете го копчето што вели „игнорирај“ да го занеме разговорот.

5. Користете потпис во документот

Office 365 има апликација наречена DocuSign интегрирана, што им овозможува на своите корисници (со мал водич) да создадат електронски потпис. Во прилог на ова, можете да ја користите и алатката за побарајте потпис на другите луѓе кои можеби соработувале со документот, ситуација која е опционална.

дигитален потпис во Office 365

6. Претворете ги податоците во мапа

Интегрирана е најновата верзија на Excel во Office 365 карактеристика наречена «Мапа на моќност«, Која има можност за претворање на податоците од редовите во слики, што резултира во нешто многу слично на географска карта.

Податоци за мапирање во Excel

7. Резултати за сопствени графикони во Excel

Под претпоставка дека имаме проект во „Мајкрософт Ексел“ и тој се однесува на голема количина на информации (ќелии и колони), можеби ќе ни треба анализа и резултат на мал дел од сите овие информации. Ова е моментот кога треба да користиме функција наречена Брза анализа, што ќе понуди резултат само од ќелиите што ги избравме.

8. Реформатирајте ги податоците на колоната во Excel

Ова е уште една интересна карактеристика за употреба; претпоставувајќи дека имаме колона каде што податоците се форматирани со специфичен стил, за да можеме да се менуваме во нив, треба да го сториме тоа само во првата ќелија на колоната, така што остатокот ќе се промени автоматски, нешто што се постигнува со функција наречена „Флеш пополнување“

9. Уредете PDF-датотека

Ако некој ни испратил PDF документ и сакаме да го уредиме истовремено, во Office 365 можеме да го отвориме и да направиме секаков вид на промена. Можеме да избереме документ Word и подоцна да го извезуваме во PDF формат од тука.

Ова се само неколку карактеристики што ви ги спомнавме како а трикови што треба да се следат во Office 365, Може да има многу повеќе дополнителни алтернативи за оние што се дискутирани во овој напис.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.