9 причини зошто Телеграмот е подобар од WhatsApp

WhatsApp

Денес WhatsApp е најкористената апликација за инстант пораки во светот, иако во последно време некои нејзини ривали, меѓу кои несомнено се издвојуваат Телеграма, се приближуваа постепено, главно благодарение на одликите и функциите што моментално ги нема во апликацијата што ја поседува социјалната мрежа Фејсбук.

Оние од нас кои сме корисници на Телеграм ја бранат оваа апликација за инстант пораки заб и шајка, главно затоа што ја гарантира нашата безбедност и безбедноста на нашите лични податоци, и затоа што исто така ни нуди интересни функции и опции за да извлечеме максимум од една ваква апликација . Денес, без разлика дали сте корисник на Телеграм или ако сè уште не сте, ќе ви покажеме 9 причини зошто според нашето скромно мислење веруваме дека Телеграмот е подобар од WhatsApp.

Следно, ќе прочитате како што веќе ви кажавме 9 причини зошто веруваме дека Телеграмот е подобар од WhatsApp, иако скоро сигурно би можеле да ви дадеме уште неколку. Се разбира, никој не се сомнева дека би можеле да ви дадеме и некоја причина зошто апликацијата за размена на пораки во сопственост на Фејсбук е подобра од апликацијата со руско потекло, но дека барем засега, ќе ја оставиме за друг напис, не се сомневајте во тоа со целосна безбедност ќе го објавиме на оваа иста веб-страница.

Телеграма, тотално бесплатна услуга

За разлика од WhatsApp, Telegram е потполно бесплатна услуга И иако апликацијата за размена на пораки во сопственост на Фејсбук има многу ниска цена, која ќе треба да ја плаќаме годишно, тоа ќе не чини пари што можеби не сакаме да ги плаќаме.

За среќа, апликацијата од руско потекло создадена од браќата Дуров може да се симне целосно бесплатно, без да мора да платите ниту денар за да ја преземете или да ја обновите услугата.

Приватни разговори, силна страна

Најмногу тајна

Приватноста на повеќето апликации за размена на пораки е повеќе од доволна за повеќето корисници, но има и такви кои сакаат да одат чекор подалеку и не сакаат нивните разговори да бидат изложени на ingубопитните погледи на никого. Затоа Телеграм ни нуди можност за креирање приватни разговори со кои ќе се шифрираат пораките помеѓу корисниците, без исто така да биде проследен и исто така да не остави трага на серверите на компанијата.

За да започнете таен разговор, само отворете го менито со апликации и изберете ја опцијата „Нов таен разговор“. Од овој момент можете да зборувате безбедно и без страв. Се разбира, вие не сакате да бидете паметни и да ги прескокнете правилата за кои разговаравме и да не снимате скриншот бидејќи ако го сторите тоа, другиот корисник со кого зборувате ќе биде известен дека го фаќа разговорот.

Блокирајте ги корисниците

Можноста за блокирање на корисниците е присутна во повеќето апликации за размена на пораки, иако би можеле да го кажеме тоа во телеграмата е присутна на поедноставен начин. И доволно е да блокираме одреден корисник, така што во страничното мени, да пристапиме до менито Поставки и потоа до менито за приватност и безбедност.

Во ова мени можеме да ја видиме листата на блокирани корисници и само со притискање на иконата што е симбол плус (+) можеме да додадеме нови корисници на оваа листа.

Испраќам видеа од која било големина и времетраење

Друга несомнена причина зошто сметаме дека Телеграмот е подобар од WhatsApp можност за испраќање видеа од која било големина и времетраење, нешто што не може да се направи во други апликации од овој тип.

Видеата што ги снимаме денес со нашиот мобилен уред заземаат сè повеќе простор и кога станува збор за нивно испраќање WhatsApp го става ограничувањето од 16 MB, исто така, во неповолна положба што квалитетот и дефиницијата паѓаат многу. Со Телеграма овој проблем исчезнува и можеме да испратиме какво било видео, без оглед на нејзината големина. Исто така, ако сакате да испратите нешто друго освен датотеки, без оглед колку се тешки, нема да имате ни проблем.

Самоуништување на пораки или приватност донесена до крајност

Во случај можноста за извршување приватни разговори со други корисници не изгледала доволно безбедна, Телеграм ви го нуди и тоа можност да се овозможи опција за автоматско уништување на пораките во рамките на еден од овие тајни разговори. Целта на оваа функција е да нема апсолутно никаква трага од нашиот разговор со друг корисник, а тоа е дека ние се сеќаваме дека на серверите на апликацијата за инстант пораки нема трага или копија од испратените или примените пораки.

За да ги направите пораките самоуништувачки, само треба да пристапите до менито за разговор и да ја изберете првата опција наречена „Воспоставете самоуништување“. Покрај тоа, и така што сè е под ваша контрола, ќе можете да изберете време што мора да помине за пораките автоматски да се избришат.

Налепници или неограничена забава

Налепници

WhatsApp ни нуди можност да испраќаме други корисници познати како емотикони, кои секако ги има и на Телеграм. Покрај тоа, апликацијата од руско потекло ни нуди и можност за испраќање и уживање во крстените како налепници.

Во случај никогаш да не сте виделе Телеграм-налепниците може да се опишат како икони кои се многу поработени и постигнати, што може да се преземе бесплатно и кои се достапни илјадници во мрежата на мрежи. Од минијатурите, преку ликовите на „Војна на Starвездите“ и достигнување огромен број политичари, можеме да уживаме во стотици забавни налепници.

Покрај тоа, ако достапните налепници не ве убедуваат премногу, секогаш можете да креирате свои налепници што ќе ги користите во групи што ги споделувате со вашите пријатели или со вашето семејство.

Одете тотално незабележано во која било група

Анонимна жена тибетска бегалка во Индија

Групите апликации за размена на инстант пораки се во мода и воопшто не е чудно што сме нурнати во половина дузина групи, во кои би сакале да останеме незабележани и тоа на пример во WhatsApp не можеме, бидејќи веќе ги откриваме своите телефонски број. Ова е исто како да им олесни на многу корисници многу лесно да го добијат нашиот скапоцен телефонски број што никогаш не сме го дале на никого.

Во Телеграма за да додадеме кој било корисник, нема да мора да го знаеме нивниот телефонски број и ќе биде доволно да ни го дадете вашето корисничко име Покрај тоа, во групи можеме да останеме потполно незабележани бидејќи нашиот телефонски број нема да биде прикажан во кое било време, зачувувајќи ја нашата приватност и пред сè нè држи подалеку од озборувања и москони, кои во тие групи од типот на години, тие само сакаат да ги додадат да знаеш дали си успеал во животот како нив.

Верзијата на Телеграм за компјутер

Ако верзијата на Телеграм за мобилни уреди е несомнено една од најдобрите апликации за инстант пораки што моментално постојат, верзијата за компјутер не заостанува и ни ги нуди практично сите функции и опции што ги имаме на нашиот паметен телефон.

Преку наставката за телеграма за Chrome или преку веб-верзијата можеме да разговараме со нашите контакти и да ги искористиме предностите што, на пример, ни ги нуди нашиот компјутер.

Бришење на сметката и податоците на Телеграма е можно

За разлика од другите апликации за инстант пораки Телеграма ни овозможува целосно и целосно да ја избришеме нашата сметка, без да оставиме трага од нашите податоци, разговори или слики испратени или примени.

Нема многу корисници кои сакаат да ја избришат својата сметка во овие типови апликации, но во случај тоа да се случи, несомнено е одлична вест дека Telegram е брз и лесен процес.

Мислење слободно

Телеграма

Денес на пазарот има огромен број на апликации за размена на инстант пораки, со нивните позитивни и негативни поени. Огромно мнозинство корисници користат WhatsApp, но се повеќе и повеќе корисници се склони да користат Telegram, па дури и, како што е мојот случај, и едниот и другиот, бидејќи сè уште немаат инсталирано апликација секој на својот паметен телефон. И, тоа е да видиме кој ја убедува мајка ми дека Телеграмот е подобар од WhatsApp, со работата што ја чинеше да доминира во најкористената апликација за пораки во светот.

Ако никогаш не сте пробале со телеграма, нашата препорака не може да биде друга од тоа да ја пробате сега, и тоа е дека иако е побезбедно и ни нуди поголема приватност, постојат поважни точки што сигурно ќе ви се допаднат и убедите.

Дали мислите како нас дека Телеграмот е подобар од WhatsApp?. Можете да ни дадете свое мислење за ова во просторот резервиран за коментари на овој пост или со користење на една од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, би сакале да чуеме од вас која апликација за инстант пораки или апликации што ги користите во моментов.

Телеграма
Телеграма
Развивач: Телеграма ФЗ-ДОО
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   почвата dijo

  Телеграма подобро од whatsapp? Тој е демагог. 1000 милиони корисници наспроти 40, накратко ...
  Колку ти плаќаат? Дали знаете дека рекламирањето, дури и во формат на информации, е задолжително за известување?
  Хахаха ,, Среќен Божиќ

  1.    Виламандос dijo

   Од кога се вреднуваат апликациите според нивниот број на корисници? ...

   1.    Пчела dijo

    Секако, и Fiat Uno е подобар од Audi R8 затоа што го користат и повеќе луѓе

 2.   Факти dijo

  # гориво
  Сега дознав дека фактот што WhatsApp има 1000 милијарда корисници го прави подобар од Telegram, кој „само“ има 40 милиони. Дали една апликација е подобра или полоша од друга, ќе се цени на друг начин.

  Патем, користете го и потоа разговарате

  честитки

 3.   Луис Артуро dijo

  Телеграмот е супер подобар
  поетска безбедност

 4.   Алваро Ц. dijo

  Се чини дека е добра апликација до тој степен што од моите 350 контакти само 1 ја има оваа апликација. Слдеи.

 5.   Себастијан ролонг dijo

  Телеграмот е супериорен во однос на whatsapp. Би сакал сите да користиме телеграма за да можеме да испраќаме повеќе датотеки.
  Телеграма ги има скоро истите функции како и старата апликација за пораки ICQ, која, како телеграмата, е безбедна

 6.   ЕЈ АУ dijo

  Исто така, сега има страници како fotowhatsapp.net каде што можете да ја видите фотографијата на профилот и статусот со внесување на бројот на лицето

 7.   Бен dijo

  Кога правите ваков тип на објава, треба да избегнувате употреба на изрази како „светот“.
  Зошто му велите WhatsApp на еден Азиец и тие одговараат што, што е тоа?
  Доминира во ШТО пораките.
  Русија и соседните земји, поточно Телеграм.
  Мексико и сè повеќе Латинска Америка со Вечат.

  И, ако Телеграмот е подобар од WhatsApp. Само помалку познати.