90% од уредите компатибилни со iOS 9 веќе го имаат инсталирано

Јаболко

На 7 септември, Apple официјално ќе го претстави новиот iPhone 7, за кој веќе зборувавме стотици пати, но исто така и официјално ќе ја лансира финалната верзија на iOS 10, неговиот популарен оперативен систем. За време на овие денови во Купертино, тие ја искористија можноста да му дадат на својот софтвер малку лак и на својата страница за поддршка на програмери објавија дека 88% од уредите компатибилни со iOS 9 веќе го имаат инсталирано внатре.

Ова е несомнено одлична вест за Apple, кој за разлика од Google со Android, постигна дека расцепканоста е многу намалена и повеќето корисници на iPhone, iPad или iPod ја користат најновата верзија на iOS.

Со овие податоци iOS 9 стана оперативен систем што е донесен на побрз начин од корисниците и несомнено една од најуспешните, поради новините и новите карактеристики што ги вгради. Се разбира, за жал оваа верзија на оперативниот систем, како и обично, не ги достигна сите уреди и тоа предизвика поплаки кај некои корисници.

Во моментот iOS сè уште е оперативен систем со најмалку фрагментација и без сомнение еден од уредите со најбрзо достигнување со секоја нова верзија што официјално излегува на пазарот. Само погледнете ги податоците на Android 6.0 Marshmallow кои се присутни само во 15% од уредите за да ги реализирате.

Дали сте еден од многуте кои имаат инсталиран уред на Apple со iOS 9 внатре?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хуго dijo

    Не, јас всушност го имам мојот iPhone 5s на iOS 8.4.1 и не ми се чини дека ќе се пресели од таму xDXdXDxdDXdx