Apple годинава ќе продаде 227,5 милиони iPhone телефони

Компанија за истражување и анализа на трендот на пазарот TrendForce во извештајот навел дека Apple годинава ќе продаде околу 227,5 милиони уреди со iPhone, што би значело раст од 5,6% во споредба со минатата година.

Понатаму, овие бројки ќе откријат a раст што би бил над просечниот раст на секторот на паметни телефони, што се проценува на 4,8 проценти за оваа година.

OLED екранот на iPhone X, клучот за овој раст

Според „TrendForce“, „Епл“ годинава ќе продаде 227,5 милиони „Ајфони“, што ќе претставува раст од 5,6% во однос на претходната година, и 0,8% над просечниот раст на глобалниот сектор за паметни телефони. Компанијата се надева дека продажбата на моделот iPhone X, кој, предвидливо, ќе интегрира OLED екран, е значајна не само за Appleно за целата индустрија за паметни телефони како целина.

Меѓу трите модели на 10-годишнината на iPhone кои ќе бидат објавени, премиум моделот од 5,8 инчи ќе доаѓа со AMOLED дисплеј. Воведувањето на AMOLED iPhone ќе помогне да се забрза усвојувањето на AMOLED на пазарот на паметни телефони. TrendForce предвидува дека околу 43% од паметните телефони испорачани ширум светот во 2020 година ќе имаат AMOLED дисплеј.

И, иако „Епл“ не е секогаш првата компанија што прифаќа нова технологија, таа е честопати таа што раководи со широко распространетата примена на такви технологии, а тоа е она што би се случило според „ТрендФорс“.

проблеми со високи температури во Apple Store Sol

Од друга страна, TrendForce исто така очекува технологија за препознавање на лице, што може да се нарече Face ID, исто така, има слично влијание врз усвојувањето на оваа технологија во останатиот дел од сектот.

Вкупната глобална пазарна вредност за 3Д-сензори модулите што се користат во мобилните уреди се проценува дека ќе достигне 1.500 милијарди долари во 2017 година и се предвидува да забележи масовен раст од 209% до околу 14.000 милијарди долари во 2020 година. 

Конечно, Strategy Analytics забележува дека Епл испорача вкупно 1.200 милијарди iPhone телефони од оригиналниот модел во 2007 година до вториот квартал на 2017 година.

И додека предвидувањата за продажбата на следниот iPhone покажуваат бројки, во театарот „Стив sобс“ печатот веќе пристапува до внатрешноста и скоро сè е подготвено за „Главниот“ на iPhone X за кој ќе ве известуваме правилно во „Ажуелидад гаџет“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.